Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

1828. május 8-án született Jean Henri Dunant svájci üzletember és író, a Nemzetközi Vöröskereszt megalapítója. Kezdeményezésére a solferinói csata után alakult meg a Sebesült Katonáknak Nyújtandó Segély Nemzetközi Bizottsága, amely 1880-ban felvette a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága nevet.

A Nemzetközi Vöröskereszt (angolul International Committee of the Red Cross, rövidítése ICRC) az emberiesség, pártatlanság, semlegesség, függetlenség, önkéntesség, egység és az egyetemesség elvei alapján működő nemzetközi segélyszervezet.

A Nemzetközi Vöröskereszt Mozgalom alapelvei

Emberiesség: segítségnyújtás megkülönböztetés nélkül mindenkinek, megakadályozni vagy enyhíteni az emberek szenvedését bárhol a világon. Célja az élet és egészség védelme, az emberi méltóság tiszteletben tartásának biztosítása.

Pártatlanság: nem tesz különbséget nemzetiség, faj, vallás, osztály vagy politikai hovatartozás szerint.

Semlegesség: hogy valamennyi fél bizalmát élvezhesse, a Mozgalom nem foglal állást az ellenségeskedésben, semmilyen módon nem kötelezi el magát a politikai, faji, vallási vagy ideológiai természetű nézeteltérésekben.

Függetlenség: a Mozgalom független. Önállóságát meg kell őriznie, hogy ellen tudjon állni a politikai, ideológiai vagy gazdasági befolyásnak, amely eltéríthetné az emberiesség követelményei által megszabott iránytól.

Önkéntesség: a Mozgalom önkéntességen alapul, semmilyen módon nem ösztönözheti nyereségvágy.

Egység: minden országban csak egy Vöröskereszt vagy Vörösfélhold vagy Vöröskristály szervezet lehet, amely nyitva áll mindenki előtt, és humanitárius segítő tevékenységét az egész ország területén kifejti.

Egyetemesség: a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörösfélhold és Vöröskristály Mozgalom világméretű intézmény, amelyben minden Nemzeti Társaságnak egyenlő jogai vannak, és egyenlően osztozik a felelősségben.

Az emberiség történetét végigkísérő háborúk kapcsán már évszázadokkal ezelőtt felvetődött, hogy a harctéren megsebesült katonák ápolására és gyógyítására, védelmére nemzetközi egyezményt kellene kötni.

Dunant, az alapító

Az 1859-es a solferinói ütközet során – amely az osztrák és az egyesített francia-szárd haderők között zajlott – több mint negyvenezer sérült vagy halott katonát hagytak a csatamezőn. Henri Dunant üzleti útját megszakítva önkéntes segélycsapatokat szervezett, majd a helyi asszonyok és a szomszédos falu lakosai segítségével ápolta a sebesülteket. A svájci állampolgár ekkor kezdeményezte – a háborúk áldozatainak és sebesültjeinek védelmének és gyógyításának, valamint az elesett tisztek eltemetésének rendszerezésére – a nemzetközi segélyszervezet létrehozását.

Dunant az 1859-es solferinói csata láttán határozta el, hogy humanitárius szervezetet alapít. Az ott tapasztalt borzalmak mély nyomot hagytak benne, ahogy fogalmazott: „Megértettem, hogy az egyén ennyi nyomorral szemben tehetetlen, és ha segíteni akarok, akár csak egy kicsit is, az egész emberiséget kell mozgósítanom!”

Nemzetközi Bizottság

1863. október 26-án Dunant részvételével a Nemzetközi Bizottság határozott a Vöröskereszt megalapításáról. A háborús sebesültek ápolása mellett a szervezet feladatai közé tartozott a rokkantak és a rászorulók ellátása. Ezek után sorra alakultak a nemzeti társaságok, 1864-ben már Dánia, Franciaország, Spanyolország, Poroszország és Belgium is csatlakozott a „vöröskeresztes” programhoz.

Vöröskereszt-Vörösfélhold Társaságok Ligája

1919-ben alakult meg a Vöröskereszt-Vörösfélhold Társaságok Ligája (ma Föderáció, IFRC), ami a nemzeti társaságok tevékenységének összehangolása és koordinálása érdekében vált szükségessé.

A szervezet vörös kereszt jelképe a svájci zászló inverze. A vörös félholdat már az Oroszország és az Oszmán Birodalom közti fegyveres összecsapás (1876-1878) során is alkalmazták, amit hivatalosan 1929-ben fogadtak el. 2005-ben írták alá a harmadik jelképet, a vörös kristályt, amelyet elsőként Izrael kezdett el használni.

Magyar Vöröskereszt

A Magyar Vöröskereszt idén 140 éves, 1881. május 17-én alakult meg. Létrejöttét a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága 1882-ben ismerte el. A szervezet 1921-től tagja a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének. A Magyar Vöröskereszt fő célkitűzései az élet- és az egészség védelme, az emberi személyiség tiszteletben tartása, az emberi szenvedés és a szociális gondok enyhítése, a betegségek megelőzése, a fegyveres konfliktusok és a katasztrófák áldozatainak megsegítése.

Nobel-békedíj

A Vöröskereszt megalapításáért Dunant 1901-ben Nobel-békedíjat kapott. A Nemzetközi Vöröskereszt 1949-ben nyilvánította május 8-át világnappá, ami alkalmat ad arra, hogy köszönetet mondjunk azoknak, akik e nagy múltú, fontos és tiszteletre méltó szervezet tagjai.

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts