Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A petrezselyem az egyik legkedveltebb zöldség a magyar emberek körében. Már évszázadok óta használjuk különféle ételek elkészítésére. Gyógyító erejére azonban csak néhány éve derült fény. A petrezselyem egyik gyógyító tulajdonsága közé tartozik, hogy erősíti az immunrendszert, segíti a méreganyagok szervezetből történő kiürülését és még a rák elleni védelemben is a segítségünkre lehet.

A petrezselyemlevél olyan alkotóelemeket tartalmaz, amelyek számos betegséggel szemben védelmet nyújtanak számunkra. A gyógynövény tartalmaz illóolajokat, többek között eugenolt és limonént. Flavonoidtartalma is kiemelkedő. Például van benne apigenin és luteolin. Nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz, talán többet, mint egyes citrusos gyümölcsök. Ezen kívül van még benne A-, B-, E- és K-vitamin. Ásványi anyagok közül pedig meg kell említeni a vas-, a mangán-, a foszfor-, a nátrium-, a kálium- és kalciumtartalmát. Jó stimuláns, vizelethajtó és antiszeptikus gyógynövény.

Kísérletekben kimutatták, hogy a petrezselyemlevélben lévő illóolajok gátolták a tumorképződést, különösen a tüdőben előforduló tumorokra volt ez érvényes. Egy másik alkotóeleméről, az apigeninről pedig az bizonyosodott be, hogy a mellrák ellen nyújthat hathatós védelmet. Egy 2013-as tanulmány arról számolt be, hogy az apigenin a tüdőben növekvő ráksejtek akár 83 százalékát is képes elpusztítani.

A gyógynövény karotinoidokat is tartalmaz, amelyek védelmet nyújtanak a sejtkárosodással szemben. Kemoprotektív élelmiszernek is minősül, mivel képes megvédeni az egészséges szöveteket a kemoterápiás kezelések vagy a gyógyszerek toxikus hatásaitól. A petrezselymet azonban rendszeresen kell ahhoz fogyasztani, hogy rákellenes hatásait megtapasztalhassuk. Hogy milyen mennyiségben? Legalább egy evőkanálnyi összeaprított petrezselymet kell magunkhoz vennünk naponta, hogy pozitív hatásait megtapasztalhassuk.

A petrezselyem erősíti az immunrendszert, de hasznos a máj, a lép, a vese, az emésztőrendszer és az endokrin rendszer számára is.

Az apigenin egyéb forrásai közé tartozik a grépfrút, a zeller, a borsmenta, a kakukkfű és a kamilla. Amennyiben a főzéshez petrezselyemlevelet használ, úgy azt mindig csak az utolsó percekben adja hozzá az ételhez, mivel a hő csökkenti a rákellenes és az egészséget fenntartó tulajdonságait.

Forrás: gyogyszernelkul.com

Életigenlők.hu

Similar Posts