Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 8 perc

Tóth Gabriella ruházati formatervező iparművész, tanár, szakértővel az öltözködésről, divatról beszélgettem.

– Régen az öltözékből következtetni lehetett viselője társadalmi helyzetére, állapotára (férjes vagy hajadon), de még vagyoni helyzetére is, „ruha teszi az embert” mondták.

– Ez olyan érdekes, hiszen olyan mondásunk is van, hogy „nem a ruha teszi az embert”, azaz az embert nem az öltözéke alapján kell megítélni. A mai világban már nem olyan szigorúak az előírások, hogy kinek mikor mit kell viselnie, kivéve azt a néhány protokolláris eseményt, amikor felhívják a figyelmet arra, milyen öltözékben kívánatos megjelenni. Az öltözködés az egyéniség kiteljesedésének kellékévé vált, változatossága, sokszínűsége lehetővé teszi, hogy személyiségünknek, hangulatunknak, tevékenységünknek megfelelően válasszunk öltözetet magunknak. Ha egyszerűsíteni akarom a kérdést, az öltözet olyan, mint egy névjegy, részben kinyilvánít, részben elrejt rólunk dolgokat.

– Tehát meg kell tanulni olvasni belőle. Gondolom, nem az a fontos, hogy valaki a legutolsó divat szerint legyen felöltözve, hanem hogy összhangban legyen a ruhája, cipője, táskája, ékszerei, egyéb kiegészítői, frizurája, sminkje… megfeleljen az alkalomnak, a helyszínnek, és mindemellett az egyéniségét is tükrözze. Te hogy látod, mennyire öltöznek jól ma a nők?

– Emlékszem egy esetre, amikor mentem a metróban egy nagyon jól, fiatalosan öltözött nő ment előttem, a férfiak sorra megfordultak  utána. Aztán amikor utolértem, megláttam az arcát is, nem szépítem, öreg volt, 18 évesnek való ruhában. A kontraszt lesújtó volt. Hiába volt a rajta lévő ruha divatos, csinos, az alakjára illő, ha korban nem neki való volt.

Méltósággal el kell tudni fogadni a változást, és ehhez a változáshoz kell alkalmazkodni. Vannak általános hibák, ami szerint valaki valamilyen ruhát, színt megszeret, megszokik egy frizurát, egy szemfestést, és múlnak az évek, tíz, húsz, harminc év, és még mindig úgy marad.

Fontosnak tartom azt is, hogy nem szabad másolni, se egy boltot, se egy stílust, se egy személyt, hanem valahol meg kell találnunk önmagunkat. Ez az önmagunk megtalálása a bensőnkhöz, a természetünkhöz és az életmódunkhoz kapcsolódik. Én nem mondhatom azt, hogy te hordjál klasszikus zakót és blézert meg szoknyát, ha te otthon vagy, vásárolni mész, vagy vigyázol az unokáidra. Ebben az esetben egy sportosabb, kényelmesebb viselet a célszerű, hiszen egy blézerben nem tudnád könnyedén felvenni a gyerekeket. Ha viszont dolgozni jársz, akkor annak megfelelően kell öltöznöd, amit a munkaköröd, munkahelyed megkíván. Az ember az öltözködésével sok mindent kifejezhet, de mindenképpen az a jó, ha neki ez nem jelmez, hanem egy olyan öltözék, ami a sajátja,  amiben élni tud, ami nem idegen tőle.

– Segítenél abban, hogy miként találhatjuk meg a magunknak való stílust?

– Ahhoz, hogy megtaláljuk a saját stílusunkat, legelőször a színeket kell kiválasztani, milyen színek állnak legjobban a bőrünk színéhez, mi emeli ki legjobban az arcunkat. Ezt úgy kell elképzelni, hogy próbálgatunk az arcunk mellé tenni különböző színű textíliákat, kendőket és megkeressük, melyik áll jól igazán. Természetesen több szín az, amit ki tudunk választani a magunk számára. Érdemes ennek megfelelően felépíteni a ruhatárat, kiválasztani a nekünk leginkább előnyöseket. Nagy segítséget jelent, hogy vásárlás alkalmával a próbafülkében különböző színű ruhákba is belebújhatunk, és ennek alapján eldönthetjük, melyik áll a legjobban nekünk. Vannak olyanok, akiknek a pasztell, vagy a finom, lágy színek, és vannak, akiknek az élénkek állnak jobban. Természetesen a színek nemcsak a ruhára, szoknyára, blúzra, blézerre, vagy a férfiaknál az öltönyre, ingre, pulóverre, hanem a kiegészítőkre, mint a táskára, ékszerre, sálra vagy a nyakkendőre, cipőre, választott hajszínre, sminkre egyaránt vonatkoznak. Ezekkel a kiegészítőkkel nagyon jól lehet játszani.

– Ha megtaláltam a nekem előnyös színeket, mi lehet a következő lépés?

– Megtalálni, hogy az alakomra mi előnyös és mi nem. Ehhez egy kis segítséget ad, hogy besorolhatjuk magunkat test-felépítésünk szerint több típusba, s ennek alapján kikereshetjük, hogy az adott típusnak mi ajánlott és mi az, amit inkább kerülni kell. Az alakra vonatkozó típusok a következők:
Az „Eper forma”, vagy „V” testalkat fő jellemzője, hogy a felsőtest hangsúlyosabb, mint az alsó. Azaz a csípőhöz képest szélesebbek a vállak, lehetnek nagyobbak a mellek, keskeny a csípő és vékonyak lábak. Ebben az esetben az a cél, hogy a vállakról vagy nagy mellekről a csípőre helyezzük a hangsúlyt, vagyis keskenyebb vállat és szélesebb csípőt szeretnénk mutatni. Ennek érdekében javasolt a csípő alá érő póló dekoltázzsal és húzott derékrésszel, mert ez eltereli a figyelmet a vállakról és a csípőt is szélesíti. Ugyanígy segítenek az ejtett vállú pólók, és a hordó, vagy az „A” vonalú szoknya, nadrág.

A „Körte forma”, vagy „A” testalkatú nők esetében a keskeny váll mellett a széles csípő jellemző, ami lehet szögletes vagy gömbölyű is. A vállat szélesíthetjük egy jó válltöméssel, míg a csípő vonalát egy lágyesésű szoknyával vagy nadrággal kisebbíthetjük. A derekat érdemes hangsúlyozni, így a figyelem odaterelődik, ahol a törzs a legkeskenyebb. Rövid derék esetén a mell alatt húzott szabást válasszunk. Ugyancsak segít a csónaknyakú felsőrész megoldás is, hiszen azzal szélesíthetjük a vállat. A felsőrészen alkalmazott vízszintes mintázat, díszítés, is ezt a hatást éri el.

A „Homokóra” vagy „X” alkat jellemzője az alsó és felső test közötti kiegyensúlyozott arány, vékony derék mellett ívelt csípő és váll. Az e típusba tartozók mindenképpen hangsúlyozzák a keskeny derekat, mivel e nélkül teltebbnek látszanának. Bátran hordhatnak mintás ruhát, szoknyát vagy blúzt. Igazán nekik valók az övek, a derékban karcsúsított ruhák.

A „Banán forma” vagy „I” alkatúak esetében a csípőnél maximum 15 centiméterrel keskenyebb a derék. A formák kevésbé íveltek, ezért arra kell törekedni, hogy ezt előidézzük. Javasolt a push up melltartó, fodros szoknyák, derékban szűk felsőrészek viselete.

Az „Alma forma”, vagy „O” típusú nők esetében széles csípő mellett kidomborodó has, széles derék jellemző. Általában rendelkeznek némi súlyfelesleggel, de ha jól megválasztják az öltözéküket, csinosak lesznek. Javasolt, hogy a ruha hossza ne érjen térd fölé. A sötétebb színek különösen előnyösek lehetnek számukra, amit színes kiegészítőkkel lehet élénkíteni. Érdemes kerülni a túlméretezett öltözékeket.

– Beszéljünk kicsit a férfiakról is. Milyen típusok jellemzik a férfiakat?

– Több típust különböztetünk meg, de ennek számtalan variációja létezik, hiszen az emberek sokfélék. A testalkat meghatározásánál a váll, a mellkas, a derék és csípő egymáshoz való viszonyát vesszük alapul. Fontos a testmagasság.

A „Fordított trapéz” ideális testalkatnak számít, minden férfi álma lehet. Akinek ilyen szerencsés adottságai vannak, nincs szükségük korrekcióra, csupán adottságaikat kell hangsúlyozni.

A „Téglalap” alkatúaknak a csípő, derék, mellkas nagyjából egyforma széles, arányuk közel azonos. Ezért célszerű szélesíteni a vállat, mondjuk egy jó válltöméssel és optikailag csökkenteni a csípőméretet vékony és egyenes szabású nadrágokkal.

A „Fordított háromszög” esetében a derék és a csípő jóval keskenyebb a vállnál. Ajánlott a világosabb színű farmer, nadrág, sötétebb tónusú felsővel való viselete. A szűk fazonok kerülendőek, ugyanígy a V nyakú pulóverek és pólók sem ajánlottak.

Az „Ovális” testalkat esetében minden tömeg a test közepére koncentrálódik, ehhez képest a karok és a lábak vékonyabbnak tűnnek. A hosszanti csíkozású minta sokat  segíthet az arányok javításában.

– Már tudjuk, hogy milyen színek állnak jól és milyen típushoz tartozik az alakunk. Mit tartasz fontosnak, hogyan, mi alapján válasszunk ruhát magunknak?

– Nagyon fontosnak tartom az igényességet! Jó alapanyagokból készült ruhát érdemes venni, még akkor is, ha az drágább, mert ez nem bolyhosodik, nem göbösödik, megtartja a formáját. A természetes anyagokban az ember élni tud, nem záródik be, mint egy nejlonzacskóba. A pamut, a gyapjú, a len, vagy a viszkóz, ezek olyan anyagok, amik hagyják szellőzni a bőrt, amiben jól érzed magad. Sokat vagyok fiatalok között a tanítás révén, és hallom tőlük, hogy „jaj, megfagyok, pedig milyen vastag pulóver van rajtam”. Hát igen, valóban megfagy benne, mert tiszta műszálas, ami rajta van, ami vezeti a hőt, ezért, ha kint hideg van, ő is fázni fog, mert hideg a ruha.

Ugyanígy nyáron viszont jó melege lesz benne, mert nem megfelelő alapanyagot választott. Tehát, az alapanyag típusa nagyon fontos, és a minőség. A klasszikus divat az, ami elegáns, hosszú távra szóló. A divattrendek szezononként változnak, ebben az ütemben nem tudjuk lecserélni a ruháinkat. Ezen úgy segíthetünk, hogy a divatszínnek megfelelő színben vesz az ember egy kendőt, sapkát, vagy blúzt, de az alapdarabjai megmaradnak. Sállal, egy jó bizsuval szinte átvarázsolható az öltözék.

– Elérkeztünk egy fontos kérdéshez: mit sorolhatunk az alapdarabok közé?

– Mindenképpen érdemes a ruhatárat építőkocka-szerűen felépíteni, hogy azután össze tudja állítani többféleképpen nap mint nap a viselője. Ez egy nagyon érdekes játék, melyik nap hogyan variálja össze az egyes darabokat, hogy mindig más legyen.

Az alapdarabok meghatározásánál figyelemmel kell lenni, hogy a viselőjének milyen igényei vannak, dolgozik-e, hol dolgozik, irodában, termelésben… mert ezek mind befolyásoló tényezők. Ha nagy átlagot nézünk, érdemes sportos, munkába járásra alkalmas, ünnepi, alkalmi és otthoni viseletre berendezkedni. A sportos ruhatárnak fontos eleme ma már a farmer, hozzá pólók, pulóverek. Munkába járásra szoknyák és nadrágok blézerrel vagy kosztümök, blúzok, egybe ruhák, alkalomra „ünnepi öltözet”, bálra estélyi ruha. Aki otthon dolgozik, gyermeket nevel, vagy éppen nyugdíjasként már nem kell munkába járnia, szintén figyeljen arra, hogy csinosan, kényelmesen öltözzön. Tisztelje meg önmagát azzal, hogy szépen öltözik fel, s nem az agyonnyúzott, rég kifakult és kinyúlt melegítőjét veszi fel. Kényelmes, sportos nadrág és póló, pulóverek, kardigánok, szoknya vagy ruha viselése mindenképpen javít az ember hangulatán.

Külön kérdés a fehérnemű, aminek a divatja szintén változik. Érdemes jó minőségű, természetes anyagból készített darabokat választani. Szín tekintetében érdemes a ruha színéhez igazítani, nem muszáj garnitúrában hordani, egy sötét szoknya, fehér blúz esetében egy sötét bugyi mellé fehér melltartó javasolt. Jó választás a testszínű melltartó. Szerencsére már olyan nagy választék áll rendelkezésre színben, méretben, minőségben, hogy  mindenki megtalálja testalkatának, az ízlésének megfelelőt.

– Beszéljünk kicsit a kiegészítőkről!

– A nők rengeteg kiegészítőből válogathatnak, amik változatossá tehetik az öltözködésüket. A cipők, táskák mellett számtalan ékszer, bizsu, sál,  kendő, sapka, kalap, kesztyű teheti még tökéletesebbé az összhangot, vagy teheti tönkre az összbenyomást.

Alapszabály, hogy a cipőnek és táskának megegyező színűnek, vagy legalábbis  hasonlónak illik lennie. Alkalmi öltözékhez nem veszünk fel sportcipőt – bár ez utóbbi megdőlni látszik a mai divattrendekben, hiszen divatfotókon tüllszoknyához akár bakancsot is ráadnak a manökenre. Férfiaknál ezek a kiegészítők nem ennyire széles skálán mozognak, de a nyakkendők, sálak, sapkák, cipők, táskák, övek, órák széles választéka lehetőséget ad a változatosságra. Nem  szabad elfeledkezni a frizuráról, nőknél a sminkről sem. Az ápoltság, a jó illat a mai világban elengedhetetlen követelmény. Szokták mondani, az illat öltöztet, egy jól megválasztott kölni, parfüm,  vagy akár egy dezodor hozzáad a megjelenéshez, míg az agyonpacsulizott, erős illatfelhőbe burkolózó ember – akár férfi, akár nő – inkább taszít, mint vonz.

– Milyen tanácsot adnál az olvasóknak útravalóul?

– Mielőtt elindulna otthonról, érdemes egy pillantást vetni a tükörbe, ellenőrizni, hogy valóban úgy öltözött-e fel, hogy az előnyeit hangsúlyozza, s amit elrejteni célszerű, arra nem irányítja rá a figyelmet. Az egyéniségemet tükrözze a ruhám, legyek stílusos, és inkább visszafogott, elegáns, mint hivalkodó.

A „kevesebb néha több” mondás igaz az öltözködésre is. Mindig az alkalomhoz illően öltözzünk. Színházba nem javasolt sportos öltözékben menni, de ugyanígy egy kirándulásra sem veszünk fel tűsarkú cipőt. Legyen az öltözködés egy jó játék, ami arra szolgál, hogy még jobb, még szebb, még különlegesebb legyek. Jól érezzem magam a bőrömben, „egyben” legyek.

Bátori Zsuzsanna
Alexander-technika tanár
06-30-333-3701
batorizsu@gmail.com

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

 

Similar Posts