Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Stroke-ja gyakorlatilag bárkinek lehet bármilyen életkorban. A statisztikák szerint viszont a 18 és 40 év közötti nőknél gyakoribb, mint a hasonló korú férfiaknál. Érdemes tisztában lenni hát az alábbiakkal.

A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy kedvezőtlen esetben véglegessé váló funkciókárosodása. Kialakulásának oka, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása valamilyen okból kifolyólag jelentősen lecsökken vagy megszakad. Kezeletlenül súlyos, akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

A stroke tünetei

A stroke rizikófaktorai közé tartoznak a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a szívproblémák, a dohányzás, a túlsúly, a magas koleszterinszint, az alkoholfogyasztás, a stressz és a mozgásszegény életmód. Női betegek esetében a következők a leggyakoribb tünetek:

Látásromlás: a hirtelen látásromlás, látásvesztés gyakran utal stroke-ra. Az is előfordulhat, hogy a beteg foltokat kezd látni, illetve foltokban veszti el a látását.

Akut fejfájás: a hirtelen jelentkező, erős fejfájás, amelyet émelygés, hányás is kísérhet, szintén utalhat stroke-ra.

Hirtelen fellépő, súlyos mellkasi fájdalom: ez a tünet szívrohamot is jelezhet, de ha csuklással párosul, akkor általában stroke áll a háttérben.

Koordinációs zavarok: a tájékozódóképesség elvesztése, zavartság, egyensúlyzavar, eltévedés ismert helyeken.

Hirtelen kimerültség: Egy aktív életmódú személynél tünet lehet a hirtelen fellépő gyengeség, fáradtság, hangulatváltozás, bágyadtság, kedvetlenség. Hirtelen akár kifejezetten depressziósnak is érezheti magát.

Eszméletvesztés: Felléphet ájulás, amelyet az arc hirtelen elvörösödése kísér. Légszomj, légzéskimaradás is jelentkezhet.

Fájdalom az arc oldalsó részén: Nőkre jellemző tünet még az arc valamelyik oldalán érzett, hirtelen jelentkező, erős fájdalom, illetve a test egyik oldalán vagy az egyik oldalon lévő végtagokban érzett fájdalom is.

Ha stroke-ra gyanakszunk, kérjük meg a beteget, hogy mosolyogjon, illetve emelje fel a két kezét egyszerre. Ha mosolygásnál az egyik szájszeglet lekonyul, és nem tudja egyszerre emelni a kezeit, akkor hívjunk mentőt. Jel lehet még a hirtelen kásássá, motyogóssá, értelmetlenné váló beszéd is.

Forrás: hazipatika.com

Életigenlők.hu

Similar Posts