Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Azt szeretné, azért dolgozik, hogy Gyöngyösön is természetes legyen, megszokottá váljon az adományázás. Azt vallja, hogy a jócselekedetekkel magokat ültetünk el, amellyel gyermekeinknek egy egészségesebb, értékesebb, szebb világban élhetnek. Liszkainé Aradi Máriával, a Kincsesbarlang szociális boltok megalapítójával beszélgettünk, aki beavatta az olvasókat az adományozás folyamatába, az adományozás kultúrájának fejlesztésébe.

Adományozási kultúra: érdemes először tisztázni mit is jelent maga a szóösszetétel. Az adomány ellenérték nélküli juttatás, ez világos. A kultúra ide vonatkozó jelentését azonban kevesebben ismerik, s még kevesebben művelik. Ebből a szemszögből nézve fontos megjegyezni, hogy az adomány nem csupán a megajándékozott ember fizikai szükségleteire adott válasz. A léleknek is adunk. Ez mindkét félre igaz, adományozottra, s segítőjére egyaránt- kezdi a beszélgetést Mária.

Mit tanácsol, hogyan célszerű adományt felajánlani?

A magyar emberre jellemző, hogy segítőkész. Azonban fontosnak tartom felhívni arra is a figyelmet, hogy az adományozási kultúra azt jelenti, hogy tudatosan teszem, amit teszek. Csak olyat adok, vagy teszek, aminek én is örülnék. Mindig érdemes átgondolni, hogy amit adományozunk, az mennyire hasznos. Ha cipőt ajándékozunk, akkor azt tisztítsuk meg, párban adjuk le. Ugyanez a helyzet a használt, de még jó minőségű ruhákkal. Tiszteljük meg azzal az önkénteseket, akik fáradhatatlanul tevékenykednek mindennapjainkban, hogy nem ömlesztve, zsákolva adjuk oda az adományokat. Ezzel nagyban megkönnyítenék a dolgunkat. Hiszen mi minden felajánlott darabot tisztán, kivasalva, szép állapotban adunk át.

Volt rá példa, s van is, hogy egy-egy krízishelyzet láttán rögtön jött a segítség. Gyöngyösön és környékén legalábbis ezt tapasztalom, s a velem együtt dolgozó önkéntesek nevében is mondhatom: a környék lakói aktívak és együtt érzőek.

Tehát az itt élő emberek is segítőkészek, azonban nem látnak az adományosztás kulisszái mögé.

Az emberek segítő szándéka nem megkérdőjelezhető, azonban valóban ez a helyzet. A folyamat, ami az adományok szétosztását jelenti, rengeteg munkával jár. Amikor egy család elköltözik, netán eladásra kerül a lakás, több ízben kapunk olyan megkeresést „hogy mindent vihetnek, csak itt ne maradjon semmi”.  Az eredeti jó szándék így sokszor más érzést is kelt azokban az önkéntesekben, akik a válogatási folyamatra időt, s energiát szánnak. Mindezt a szabadidejükben teszik. Én azt javaslom, hogy aki valóban adományozni szeretne, mindig gondolja át a folyamatot. Miért szeretne adni és hogyan. Ezután egyeztessen velünk, vagy azokkal az emberekkel, akinek segíteni szeretne. Így a segítő szándék mellett a megvalósulással is foglalkozunk, ez már a szociális érzékenység mellett a tudatos adományozási kultúrát is jelenti. Nem elhanyagolható a környezettudatosság sem. Magas érzelmi intelligenciáról tesz tanúbizonyságot, ha valaki a tartósságra és a praktikumra is fókuszál.

Beszéltünk az adományozókról, de a szociális adományboltok is fontos szereplői a segítségnyújtásnak.

Az adományboltokban nem adományt osztunk, legalábbis nem ez az elsődleges cél. Bár ez is előfordul, de a cél, hogy baba-, gyermek-, felnőtt ruhákat, kiegészítőket értékesítsünk szinte „fillérekért”. Mindenki vásárolhat, anyagi helyzettől függetlenül: száz forintos, de jó minőségű holmikat. Ezt tükrözi szlogenünk is, amit a Cseriti-rendszer nyomán használunk: Akár adsz, akár veszel, mindenképpen jót teszel!

A szociális egészségről tartott interaktív előadásai is közismertek.

Nem olyan rég azt olvastam, ha az emberek a jóra fókuszálnak, s szépen beszélnek, avagy tesznek valami jót egy idegennel, akkor a jóság körei növekvő tendenciát mutatnak az egész világban. Azt szeretném, ha Gyöngyösön ez is természetes lenne, szokás-rendszerré alakulna. Tömegek hisznek abban, hogy a jócselekedetekkel magokat ültetnek el, amellyel gyermekeinknek egy egészségesebb, értékesebb, szebb világot teremthetünk. Ha nincs különösebb ötlete, de szeretne örömet szerezni akár magának, vagy embertársának, akkor térjen be hozzánk a Kincsesbarlang szociális boltjaink egyikébe. Mert jónak lenni jó! Az előadásaimon erre próbálom felhívni a figyelmet. Tapasztalataim alapján mentális egészségükre is pozitív hatással van a részvétel egy-egy ilyen előadáson.

Lukács Melinda

Forrás: kekesonline.hu
Fotók: Aradi Mária

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts