Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Az asszertív kommunikáció tanulható és rövid idő alatt a személyiségünk részévé válik.

Ülök és várok. Fekete Gábor okleveles nemzetközi protokoll szakértő, szóvivő-kommunikációs vezető, egyetemi oktató a beszélgetőpartnerem, akire mindig lehet építeni, számítani. A helyi TV-ből ismerik a hatvaniak, gyöngyösiek, környékbéliek, ahol műsorvezető, és több esküvőről, ahol ceremóniamesterként volt jelen. Ülök és várok. Na nem Gáborra, ő mindig pontosan érkezik, hanem a titokra várok nyitott szívvel, mert tudom, hogy a beszélgetésből megszületik.

Több mint két évtizede ismerem Gábort, és akármikor időt szánunk arra, hogy beszélgessünk egy nagyot, az mindig mély és építő. Most sem lesz ez másképpen, érzem. Először arról kezd el beszélni, egy előadása kapcsán, hogy egyre többen ismerkednek az asszertív kommunikációval, ami jó, de viszonylag kevés a magyar nyelvű irodalma. Amikor elkezdi valaki megismerni ezt az eszközt, és – ami még fontosabb – használni, pozitív irányba változhat meg az élete. Kivétel nélkül. Az asszertív kommunikációhoz nem tehetség kell. Az tanulható. A lényeg, hogy akkor hatékony, ha a szokásunkká válik, és egy-két év alatt a személyiségünk részévé simul.

Az asszertív személy – mondja Gábor – magabiztos. Képviseli – tudja képviselni – az érdekeit. Tiszteletet ébreszt és ad. Kiegyensúlyozott, nyugodt, összeszedett. Tud dönteni. Közvetlen, együttműködő, és rendkívül hatékony. Ez az, ami megtanulható – és érdemes ezzel építeni a személyiségünket, mert ez különösen szolgálja az egészségünket minden értelemben, már csak azzal is, hogy kevésbé leszünk ingerültek, feszültek. Amikor valaki asszertív módon működik, az kéz a kézben jár a pozitív gondolkodással – eredményeképpen épülnek az emberi kapcsolatai, és növekszik az önbizalma is. Többek között azért, mert biztonságban érzi magát egy asszertív személy mellett a legtöbb ember. Tudja, hogy lehet rá számítani, akinél érzelmi biztonságban vagyunk, aki figyel ránk és nem csak a maga érdekét nézi – nagy kincs. Egy asszertív ember hiteles – és hitelessé válik mindenben, amit csinál.

Ahogy a hagyma héjai épülnek egymásra, úgy válik nap nap után egyre inkább részünkké az asszertív működés, folyamatos figyelem és gyakorlás mentén. Azt tapasztaljuk, amikor már figyelünk rá a mindennapjainkban, hogy képessé válunk bátran és őszintén kifejezni az érzéseinket. Ráadásul mindezt anélkül, hogy attól félnénk, hogy ez kényelmetlenséget okozna a másik fél számára. Kis gyakorlás és odafigyelés segítségével eljuthatunk ahhoz a helyzethez, amikor már gondolkodni sem kell az asszertivitás modelljén, szabályokon, technikákon, hanem készségszinten tudjuk alkalmazni, s előnyeit win-win helyzetek elérésére fordítani. Nem csodaszer, de a társadalmilag elfogadott helyzetek nagy százalékában igen jól működtethető kommunikációs eszköz. Az asszertív magatartás következtében kevésbé stresszes életmódot tudhatunk magunkénak, és már csak ezért is megéri megismerni – vagy mélyíteni a tudásunkat. Az asszertív kommunikáció használatával könnyebbé és tudatosabbá válnak a határ-kijelöléseink is, ami nagyon sokat segít abban, hogy csökkentsük a sértődés lehetőségét a környezetünkben, és megelőzzük a konfliktusokat.

Az asszertív kommunikáció folyamatában kapcsolatban vagyunk saját belső világunkkal – tudjuk, hogy mit érzünk, mire lenne szükségünk, – ezt tudjuk kommunikálni a másik felé, valamint erről meg tudjuk hallgatni őt is. A jó kimenetel, asszertív kommunikáció esetén sem mindig garantált. Viszont így lesz a legnagyobb az esélyünk arra, hogy ha nem is találunk közös megoldást, de attól jó érzésekkel álljunk föl egy beszélgetésből.

Gábor, Te az életednek melyik részében vetted leginkább hasznát az asszertív kommunikációnak?

Az életem minden területén – és leginkább ott, ahol a legtöbbet vagyok, azaz a vállalkozásomban. Mielőtt megismertem volna a technikáját az asszertív működésnek, már azelőtt is a win-win megoldások híve voltam, de ezzel váltam hatékonyabbá és kerültem igazán harmóniába önmagammal. Persze nem mondom, hogy az út végén járok, sőt folyamatosan tanulok és figyelek, de nagyságrendekkel javult a kapcsolati tőkém minősége, és lényegesen kevesebb konfliktust élek meg. Hiszem, hogy ha valaki úgy él, hogy az őszinteséget tartja a legjobb politikának, akkor ahhoz is az asszertív kommunikáció az út.

Hogyan tanulható az asszertív működés – mivel lehet gyakorolni, szokássá tenni?

A legfontosabb a nézőpontváltás szokása. Ez azt jelenti, hogy nem egymással szemben vagyunk a konfliktusban, hanem mi ketten vagyunk együtt arra, hogy megoldjuk a problémát. A másik fontos része megszokni azt, hogy ún. „Én-üzenetekkel” beszéljek, lehetőséget adva a másiknak arra, hogy ránézzen az én helyzetemre, anélkül, hogy bántva érezné magát. Minél többet foglalkozik valaki a módszerrel és az önismerettel, annál inkább kopik ki a kommunikációjából a félelem, és lesz a szeretet-orientált kommunikáció a térhódító, és ezzel öngyógyító.

Még ülök, de már nem várok. És hálás vagyok. Megérintettek Gábor szavai, és a helyi személyes példák, amin keresztül megmutatta a fejlődési ívet az életében, amit az asszertív kommunikációval bejárt.

Aradi Mária

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts