Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Izzadni senki sem szeret: átázik tőle a ruhánk, a szaga sem túl kellemes és sminkelni is lehetetlen a folyamatosan verejtékben úszó arcbőrre. Ugyanakkor érdemes megismerni néhány tényt az izzadásról, mert a módja sokat elárul a testünkről és az egészségünkről.

Ha például valami hat az endokrin rendszerünkre, a szokásosnál jobban izzadunk. A klimax idején a nők több, mint 80 százaléka találkozik a fokozott verejtékezést okozó hőhullámokkal, de hasonló hatással lehet a szervezetre a várandósság is. Ennek az az oka, hogy a hormonális változások hatnak az agy hőszabályozásért felelős részére, amely emiatt úgy érzékeli, hogy a testünk túlhevült, és ezért próbálja izzadással hűteni a szervezetet.

A stressztől szintén sokat izzadhatnak az arra hajlamosak – ilyenkor leginkább azok a verejtékmirigyek lépnek akcióba, melyek a hónaljunkban találhatók. A düh és a félelemérzet is kiválthat hasonló izzadást.

Nem csak az izzadás, hanem annak hiánya is lehet jel: ha például nyáron a szabad levegőn, a napon sétálunk, és hirtelen azt vesszük észre, hogy nem izzadunk, és szédülni kezdünk, akkor könnyen lehet, hogy hőgutát kaptunk. Az anhidrózis, vagyis a verejték-elválasztás hiánya nagyon veszélyes, mert megakadályozza a testünket abban, hogy lehűtse magát. Ilyenkor sürgősen vegyünk magunkhoz folyadékot (lehetőleg olyat, amiben nincs koffein), és menjünk árnyékba, vagy hűvös, légkondicionált helyiségbe.

Az erőteljes verejtékezés alacsony vércukorszintet is jelezhet, különösen akkor, ha hideg, nyirkos érzésű bőrrel párosul, különösen a nyak hátsó részén és a hajvonalnál. Ilyenkor gyorsan együnk, esetleg igyunk valamit – szerencsére ez az állapot hamar helyrebillenthető.

A fokozott izzadás betegség is lehet, hiperhidrózisnak hívják – ilyenkor a test hőszabályozási mechanizmusában rövidzárlat következik be.

Forrás: hazipatika.com

Életigenlők.hu

Similar Posts