Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Az ünnepi időszak nehezebb étkezéseire úgy készülhetünk fel hatékonyan, ha bevezetünk néhány változtatást az étrendünkbe, Szarka Dorottya dietetikus javaslatai alapján.

Az elkészítés módja a megoldás kulcsa

Nem kell lemondani a hagyományos karácsonyi ételekről, csak válasszunk egészségesebb alapanyagokat, főzési formákat! A vörös húsok helyett kerüljön több zsírszegény, fehér hús a tányérra és a karácsony jellegzetes ételével, a hallal sem szükséges megvárni a gyertyagyújtást. A tengeri halak omega-3 zsírsav tartalma ráadásul a szív- és érrendszerre is pozitívan hat.

A húsok, halak szokásos paníros rántása rengeteg olajat szív fel, így jelentősen növeli az energiatartalmat. A natúr húsok hirtelen kisütve és krumpli, rizs helyett párolt zöldségekkel, alternatív gabonafélékkel, pl. kölessel, hajdinával tálalva ízletes és egészséges alternatívát jelenthetnek. Ha ragaszkodunk a burgonyához, főzzük meg héjában, majd megpucolva, szeletelve tegyük tepsibe, ízlés szerint bőven fűszerezzük és pár csepp olajjal lelocsolva süssük pirosra. A salátákhoz, habaráshoz tejföl helyett érdemes kefírt vagy sovány joghurtot használunk, így szintén „csalhatunk” egy keveset a kalóriákkal. A bolti, általában cukrozott salátaönteteket hanyagoljuk!

6 Tipp a dietetikustól

Tervezzük meg előre a menüt! Legyen szempont a minél kevesebb cukor és zsíros hús beiktatása az étrendbe. Ha pontosan tudjuk, hogy mire van szükségünk, már a bevásárlásnál is könnyebb ellenállhatunk a sok finomság csábításának.

Annyit főzzünk, amennyi biztonsággal elfogy, így elkerülhető, hogy bekebelezzük a maradékokat. A szűkebb család fogyasztása biztonsággal megbecsülhető, a nagyobb vendégjárásnál pedig készíthetünk kis csomagokat a megmaradt húsokból, süteményekből, így a vendég sem távozik üres kézzel.

A desszert kérdésében hozzunk kompromisszumot: mivel a bejgli gyakorlatilag kötelező, csak annyit süssünk vagy vegyünk belőle, amennyi nem szárad meg, és elkészítéséhez használjunk kevesebb cukrot! Emellett viszont készítsünk könnyű joghurtos, túrós pohárkrémeket is, friss gyümölcsökkel, olajos magvakkal. Édesítésre cukor, méz helyett válasszunk energiamentes eritritet vagy steviát!

Ha lassan eszünk és mindig hagyunk néhány falatot a tányérunkon, nem csak kevesebbtől jóllakunk, de kivédhetjük a magyaros vendéglátás legveszélyesebb jellemzőjét, a traktálást. A „szedhetek még?” kérdésre könnyű szívvel válaszolhatjuk: „köszönöm, még ezt sem ettem meg.”

Gyakran kortyoljunk – főleg vizet! Ha étkezés előtt fél órával megiszunk egy nagy pohár vizet, kevésbé leszünk éhesek, hiszen telítettnek érezzük magunkat. A kortyolással benne maradhatunk a beszélgetésben is. Ha alkoholok közül kell választani, a száraz borokra és pezsgőkre szavazzunk!

Figyeljünk a testünk jelzéséire, így megóvhatjuk magunkat a túlevéstől! Fontos tudatosítanunk magunkban, ha már jóllaktunk (ennek jelzésére az agynak legalább 20 percre van szüksége), illetve, hogy éhesek vagyunk-e egyáltalán. A cél a mennyiség helyett a minőség.

Segítség a gyomornak

Ha mégis túl sokat ettünk, a nap hátralévő részében és lehetőleg másnap is tartsunk enyhe diétát, sok folyadékkal. Könnyíti az emésztést az édeskömény, az ánizs és a borsmenta tea, persze cukor nélkül – ezeket bátran kortyolgathatjuk akár végig az ünnepek alatt. Segítséget jelenthetnek a vény nélkül kapható, emésztést elősegítő szerek. Kipróbálhatjuk a hasi légzést is, hiszen a lefelé mozgó rekeszizom olyan masszázsban részesíti a hasi szerveket, amely elősegíti azok helyes működését. Amennyiben pedig arra gyanakszunk, hogy az étkezésünk az oka tartósabb emésztési problémáinknak vagy egyéb tüneteinknek, mindenképpen érdemes egy dietetikai tanácsadáson részt venni. Egy érzékenységeket, intoleranciát, eseteleges allergiákat figyelembe vevő, személyre szabott étrend ugyanis komoly életminőség javulást eredményezhet.

Forrás: eletmodorvosikozpont.hu

Életigenlők.hu

Similar Posts