Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A omega-3 zsírsavak fogyasztása kedvező hatással van az egészségre: egyebek mellett véd az öregedéstől, enyhíti a gyulladásos állapotokat, erősíti az immunrendszert, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, jót tesz a bőrnek és támogatja az antidepresszáns szerek hatékonyságát.

Az omega-3 zsírsavak három alapvető típusát különböztetjük meg, ezek az eikozapentaénsav (EPA), a dokozahexaénsav (DHA) és az alfa-linolénsav (ALA). Mivel ezeket a létfontosságú zsiradékokat az emberi szerezet nem képes előállítani, a táplálkozás során kell gondoskodnunk a bevitelükről.

Bár kaphatók különböző omega-3 pótlást szolgáló készítmények, a szakértői javaslatok szerint, ha megoldható, az omega-3 zsírsavakat érdemes inkább az étkezés során, mint táplálék-kiegészítők formájában bejuttatni a szervezetbe; az ajánlott napi mennyiség pedig 1-2 gramm lenne.

Melyek azok az ételek, amelyekben sok az omega-3 zsírsav?

Kiemelkedő EPA és DHA pótlásként szolgálnak az olajos húsú halak és a tengeri herkentyűk.

Bár a hazai étkezési kultúrában elhanyagolt táplálékról van szó, a szakemberek szerint az lenne ideális, ha étkezésünk hetente 2-3-szor magában foglalna valamilyen halfélét az alábbiak közül: pisztráng, tonhal, szardella, lazac, makréla, hering, szardínia, busa.

Hasonlóan fontos étkezési omega-3 forrásnak tekintik a táplálkozási szakemberek az olajos magvak, az azokból sajtolt olajak, valamint a növényi olajak egy részét. A jótékony magvak nem csak önmagukban fogyaszthatók: salátába keverve is nagyon finomak.

Salátaöntetként pedig érdemes bevezetni étrendünkbe a lenolajat, ebben az olajfajtában a legkedvezőbb ugyanis az omega-3 az omega-6 zsírsavhoz viszonyított aránya, mely utóbbi anyagból nem szorul külön pótlásra a szervezet.

Az ajánlott magvak és olajak a következők:

dió (dióolaj), pekándió, mandula (mandulaolaj), repceolaj, lenmagolaj.

A zöldségek, azon belül is elsősorban a sötétzöld levelűek kiváló alfa-linolénsav (ALA) forrásként szolgálnak. Bár ez a típus kevésbé erőteljes, mint két társa, a DHA és az EPA, az ilyen zöldségek fogyasztása mégis kifejezetten ajánlatos, mivel az omega-3 mellett más egészséges rostanyagokat is tartalmaznak: kelbimbó, kelkáposzta, menta, petrezselyem, spenót, vízitorma.

Az omega-3 előnyei ismeretében az élelmiszer előállítók is versenybe szálltak: ma már léteznek omega-3-mal dúsított alapélelmiszerek is, az állati termékek – egyes húsok, tejtermékek és a tojás – omega-3 tartalma is növelhető, ha az állatokat e zsírsavban gazdag takarmánnyal (len, repce) etetik.

Forrás: hazipatika.com

Életigenlők.hu

Similar Posts