Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Az egészség összefüggésben van a helyes táplálkozással. Azonban az egészséges étel, a gyógynövény is lehet méreg, ha nincs szimbiózisban a szedett gyógyszerekkel. Az természetes, hogy gyógyszert nem veszünk be alkohollal, azonban vannak olyanok, melyeket például tejjel sem szabad keverni.

Nézd meg, milyen élelmiszer és gyógyszer kombináció a legveszélyesebbek a szervezetedre!

Nem túl jó párosítás

Lime, pomelo és grapefruitlé – köhögés elleni gyógyszerek

Lehet, hogy hallottad már, nem túl szerencsés grapefruitlét inni, ha sztatinokat (koleszterinszint csökkentő) szedsz. Ugyanez a helyzet a lime-mal és a pomelo gyümölccsel is. Dextrometorfán tartalmú köhögéscsillapítóval együtt ezek a gyümölcsök blokkolják az enzim termelődést, ennek következtében olyan méreganyag halmozódik fel a szervezetben, ami nem kívánatos mellékhatásként hallucinációkat, alvászavart és súlyos izomkárosodást okozhat – figyelmeztet Mary Ellen Gullikson a wisconsini Marshfield Klinika orvosa.

Tejtermékek – antibiotikumok

Egyes antibiotikumok, mint például a ciprofloxacin, sokkal nehezebben szívódnak fel a gyomorban, ha tejterméket fogyasztasz – így jelentősen csökken a fertőzés elleni küzdelem esélye – mondja Dr. Gullickson. – Ugyanakkor némelyik antibiotikum elpusztítja az egészséges bélflórát is, és ilyenkor előfordulhat átmeneti laktóz intolerancia. (A kefir és a probiotikus joghurtok fogyasztása azonban kifejezetten ajánlott a bélflóra helyreállításához.)

Nem feltétlenül kell leállni a tejtermékek fogyasztásával, csak arra kell figyelni, hogy a gyógyszer bevétel előtt és után legalább 2 órával ne fogyassz tejtermékeket.

Füstölt termékek – antidepresszánsok

Mindig figyelmesen olvasd el, mi áll a hangulatjavító gyógyszer összetételében. Ha monoamin-oxidáz (MAO) gátlókat tartalmaz, sosem szabad gazdag aminosavas élelmiszerekkel együtt szedni, mert nagyon megemelheti a vérnyomást. Sajnos, az aminosavat tartalmazó termékek listája nem korlátozódik csupán a grill termékekre és a füstölt lazacra. Van a vörösborban, savanyú káposztában, a hot-dogban, egyes sajtokban, és még a csapolt sörben is.

Aki hajlamos a hisztamin kiváltotta allergiás és egyéb reakciókra, feltétlenül kerülje a következőket: füstölt és olajos hal, szalámi és sonka, sajtok, élesztős ételek, kakaó, csokoládé, savanyú káposzta, paradicsom, spenót, padlizsán, banán, bor és más alkoholok.

Kávé, csokoládé – Ritalin (központi idegrendszeri serkentő)

Nemcsak a kávé veszélyes. Heves szívdobogást, fejfájást és szédülést, és kiszámíthatatlan rohamokat is okozhat a csokoládé, és csökkenti egyes gyógyszerek hatását. A legjobb elkerülni a csokoládét, ha olyan stimuláns gyógyszert szedsz, mint a Ritalin. De, ha nem tudsz lemondani róla, és ha úgy érzed, hogy túl ideges, ingerlékeny és izgatott vagy, miután étcsokoládét fogyasztottál a Ritolin szedésével egyidejűleg, akkor válaszd inkább a tej- vagy fehér csokoládét. Minél sötétebb a csoki, annál több koffeint és teobromint tartalmaz, ami összeférhetetlen a Ritalinnal.

Alma-, narancs- vagy grapefruitlé – szénanáthára szedett gyógyszer

Ha beköszöntenek a forró nyári napok, és szénanáthára szedsz gyógyszert, semmiképpen ne igyál vele alma-, narancs- vagy grapefruitlét – legfeljebb legalább 4 órával a tabletta bevétele után! A problémát a naringin nevezetű anyag okozza, mely csökkenti az allergia elleni gyógyszerek hatását, megakadályozza, hogy a gyógyszer a vékonybélből a véráramba jusson, ezáltal gyengíti a hatását. Gyakorlatilag olyan lesz a szénanáthára szedett tabletta hatása, mint halottnak a csók.

Cassia fahéj – Warfarin

A cassia fahéj (Indozéz fahéj) olyan anyagot tartalmaz, kumarin, amely a Warfarinnal keveredve elvékonyítja a vért, és komoly gondokat okozhat a májnak. Ha tehát Warfarint szedsz, de nem tudsz fahéj nélkül élni, mindig a kiváló minőségű ceyloni fahéjat válaszd. Az nem okoz gondot.

Alkohol – Paracetamol

Egy, az Amerikai Közegészségügyi Társaság 141. éves gyűlésén ismertetett tanulmány szerint a kis-, és közepesen nagy mennyiségű alkoholfogyasztás paracetamollal kombinálva növelheti a veseelégtelenség és májkárosodás kialakulási esélyét.

Legalább 6 órás szünetnek kell eltennie a két szer (alkohol és paracetamolt tartalmazó fájdalomcsillapító) szervezetbe jutása között.

Forrás: egeszsegter.hu

Életigenlők.hu

Similar Posts