Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Gondolta volna, hogy ők is költők? – Jean Cocteau és Fellini

Jean Cocteau

Teljes nevén Jean Maurice Eugene Clément Cocteau (Maisons-Laffitte, 1889. július 5. – 1963. október 11.) francia költő, író, festő, színész, zeneszerző és filmrendező. Az egyik legizgalmasabb művésze volt a múltnak tekintett huszadik századnak, és egyik legmegfelelőbb meghatározója a művészi kifejezésnek is. Egyszerre volt költő, író, festő, filmrendező, aki mindig bohém, játékos kedvű, látásmódjában szürrealista, alkotásaiban mindig újat kereső, akit a különlegességre mindig fogékony szellem jellemzett leginkább.

Ha majd kalandomat…

Ha majd kalandomat szemlélik az utódok,
S hogy közben szép kocsim mint zökkent és rugódzott,
Hódoló bámulat fogja el mindahányt
E nemes ív előtt. De ki ma nézi pályám,
Balgatagnak itél, magát bölcsnek találván,
S szerelmeimnek is ő szabna új irányt. 

Ön írta verseit a SZÓTÁR-nak, a FOK-nak?
És most ezt írja? Nem, ne várja, hogy rajongjak.
Rajtunk a megszokott ruhát követelik.
De halálunk után útunk titka kitárul,
Kocsink, Göncölszekér, kigyúl, ég csillagául,
S édesnek tetszenek csípős gyümölcseink.

(Somlyó György fordítása)

 

Federico Fellini

1920. január 20. — 1993. október 31. Olasz filmrendező és forgatókönyvíró. Festő szeretett volna lenni. Ám érettségi után újságírónak állt, noha éttermekben és kávéházakban portrékat és képregényeket rajzolt, rádiózott és bedolgozta magát a filmgyárba. 1944-ben ő írta Roberto Rossellini filmrendező Róma nyílt város című alkotásának forgatókönyvét. Filmgyártó céget alapított, majd a rendezéssel is megpróbálkozott.

A kezdetektől alkotótársa volt Nino Rota zeneszerző, első díját a Bikaborjakkal (1953) nyerte a Velencei Filmfesztiválon, az átütő sikert az Országúton hozta meg számára a következő évben, elsőként kapta meg az újonnan alapított, a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjat. A kitüntetést még további három alkalommal – 1957-ben a Cabiria éjszakái, 1963-ban az alkotói válságba került rendezőről, azaz önmagáról szóló 8 és 1/2, 1974-ben pedig a gyermekkorát felidéző Amarcord (Emlékezem) című alkotásával – nyerte el, s összesen 12 alkalommal jelölték rendezői vagy forgatókönyvírói Oscar-díjra.

Idézetek

Minden új nyelv új világlátással ajándékoz meg.

A zavarosság, a képtelenség nem halálos, ha az ember jókedvűen közelít hozzá. Csak az unalom öl.

A humor a dolgokkal szembeni egyfajta látásmód, viszony vagy érzés, mindenekelőtt velünk született adottság, ami valakiben vagy megvan, vagy nincs meg.

Életigenlők.hu

Similar Posts