Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc
Dr. Tarsoly Julianna

A telet hideg évszaknak vagy szezonnak nevezik, és gyakran azonosítják az influenza szezonnal, amely fertőző betegségekben bővelkedik.  Az ájurvéda szerint azonban a télnek nem kell ilyennek lennie. A tél számtalan öröm forrása is és sok minden mást is jelent, beleértve a téli sportokat, a melegítő kazán és kandalló tűzét, a meleg és kényelmes ágyat, valamint a kiadós étkezést.

Szervezetünk szempontjából a tél tulajdonképpen a legjobb évszak, hogy erősítsük az immunrendszert. A téli évszak nem fogja legyengíteni szervezetünket, ha tudjuk, milyen életmódot kövessünk a tél folyamán az immunitás erősítésére.

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan erősítsük az ellenálló képességünket a téli évszakban és megfelelő módon felkészüljünk rá előtte, meg kell értenünk az ájurvéda egyedülálló elgondolását az immunitásról.

Immunitás

A Bala, amelyet az ájurvédában az immunitásra használnak, szó szerint ”erőt” jelent. A Bala jóval továbbmegy a nyugati „immunitás” fogalom elgondolásain. Az immunitást fizikai aspektusai mellett magában foglalja a pszichológiai, lelki, szellemi egyensúlyt is. A Bala állóképességet biztosít mindezen területek bármely zavarára.

Az ájurvédikus orvostudományban az immunitás az emésztéshez szorosan kapcsolódik. Ha az emésztés erős és jó az étvágy, akkor az ellenálló képesség is erős. Bármi gyengíti az emésztést, az gyengíti az immunitást is egyben. Ez ennyire egyszerű.

A tél minőségei miatt különösen oda kell figyelnünk az immunitásunkra, ellenálló képességünkre, és ilyenkor az embereknek nagyon fontos, hogy immunitást erősítő ételeket fogyasszanak, már a tél előtti időszakban is. A téli felkészítő életmódhoz tartozik az is, hogy tápláljuk elménket és a testünket is azáltal, hogy sokat pihenünk a megfelelően táplálkozás mellett.

 

A téli, télmegelőző időszakról fontos tudnunk, hogy különösen arra használatos, hogy építsük szervezetünk minden rendszerét, még a hajat és a körmöket is. Ez az évszak a legjobb a Rásajánák (fiatalító gyógynövény kombináció) és egyéb gyógynövény készítmények bevitelére, mert tél és a tél közeledte folyamán emésztésünk egyre erősebb és az erős emésztés segíti, hogy jobban hasznosíthassuk azokat.

A dósák

Tél folyamán gyakran találkozunk általános egészségügyi problémákkal, mint például erősödő fájdalmakkal, fokozott levertséggel, alvászavarral, a stressz és aggodalom növekedésével, a székrekedés fokozódásával, zsibbadtság érzéssel, köhögéssel és influenzával, kiszáradtsággal vagy éppen keringési problémákkal. Ezek alapvetően a Váta dósa kibillentségére utalnak, hiszen a tél – illetve ahogy a télhez egyre jobban közeledünk – pontosan az az időszak, amikor a Váta dósa minőségei erősödnek. Ha ismerjük és figyelünk a megfelelő életmódra, akkor ez az időszak különösképpen alkalmas arra, hogy megtanuljuk, hogyan tartsuk Váta dósánkat, Váta minőségeinket a legkiegyensúlyozottabb, „legboldogabb” állapotban.

Étrend

 Nézzünk néhány általános tippet a téli időszakra felkészítő étrendünkhöz!

Mindig figyelmesen étkezzünk, azaz nézzük meg mit eszünk és hogyan esszük meg. A tudatos evés nagyobb elégedettséget biztosít.

Téli időszakot megelőzően és téli időszakban rendszeresen étkezzünk, lehetőleg kerüljük a visszafogott étrendet, de a túlevés elkerülésére is vigyázzunk. Kerüljük a csípős, fanyar és keserű ételeket, mivel ezek a Váta dósa egyensúlytalanságait és a test finom csatornácskáinak blokkolását okozhatják, így méreganyag, „ama” keletkezhet, miközben szárítják a szervezetet.

Lehetőleg téli időszakban kerüljük a száraz magvakat, a babféléket vagy főzzük meg őket alaposan.  Reggelire lehetőleg együnk egy tál meleg zabkását vagy ragut. Délutánonként készítsünk magunknak és fogyasszunk turmixot gyömbérrel és fahéjjal. Lehetőleg ne fogyasszunk nyers salátákat, hanem a zöldségeket inkább párolva, vagy főzve fogyasszuk.

Milyen fűszert és milyen zöldségeket fogyasszunk?

A fűszerek közül lehetőleg olyan fűszereket használjunk, melyek segítik az emésztést és hasi gázok kiküszöbölését, mint pl. fekete bors, kömény, koriander, gyömbér, mustármag. Az olyan zöldségek, mint a spenót, bársonyvirág, tök, banán, görögszéna, mentalevél, biztosítják a szükséges rostokat és tápanyagot és könnyű is emészteni őket.

Ilyenkor fogyaszthatunk egy kicsit több savanyú, édes és sós ételt, hogy segítsük a test anyagcseréjét.

Igyunk sok teát gyömbérrel és bazsalikommal – vagy Tulsival -, mivel ezek nagyon hasznosak, mert télen „melegen tartják” szervezetünket és segítenek, hogy távol tartsuk magunkat a meghűléstől, influenzától, köhögéstől és láztól. A gyömbérről ismert, hogy több mint 12 típusú antioxidánst tartalmaz, így számos betegség kezelésére alkalmas. A gyömbér illóolajokat is tartalmaz, proteint, kalciumot, foszfort, vasat, C vitamint, kolint, folsavat, inozitolt, mangánt, szilikont és egy kis mennyiségű B3 vitamint.

A kurkuma jól ismert, hogy antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Arra is használják, hogy erősítsék az immunitást, ezért része a gyógynövény teakeverékeknek.

Ebben az időszakban javasolt a mézet is naponta fogyasztani, mert a méz segít a Kapha dósa egyensúlytalansága által okozott betegségek elkerülésében.

Ha szerveztünkben nincs erős gyulladásos folyamat, akkor javasolt a citrusfélék fogyasztása is, beleértve a citromot, lime-ot, narancsokat és grapefruitot, mely gyümölcsök a téli időszakban a leglédúsabbak és napsütést hoznak a sivár télbe. A citrusfélék C vitamint tartalmaznak és flavonoidokban gazdagok, erősítik a szívérrendszert és erősítik az ellenálló képességet is.

A diófélék „hevítő” tulajdonságokkal rendelkeznek. A hideg időjárás alkalmassá teszi a fogyasztásukat anélkül, hogy emelkedne a belső hő. A legtöbb dióféle táplálja és erősíti a veséket, az agyat és a szívet. A diófélék fogyasztása télen segít „melegen tartani” és javítani fizikai képességeinket és fogyasztásukat elsősorban beáztatás után javasoljuk, a könnyebb emésztés érdekében.

A forró levesek nem csak ízletes téli ételek, de segítenek kontrollálni az elhízást és erősítik az immunrendszert is. A zöldségeket, gyógynövényeket levesbe főzve több tápanyagot őriznek meg, mintha olajban sütnénk őket. Kerüljük viszont a hideg ételeket, italokat, különösen az asztmásak vagy valamilyen allergiától szenvedők, mert ezek csak erősítik a tüneteket.

Napi rutin

A helytelen napi rutin különösen veszélyes ebben az időszakban. Az életmód is befolyásolja az immunitást. Ne maradjunk fenn ilyenkor sokáig és ne dolgozzunk éjjel, de a lustaságot is kerüljük. Figyeljük, hogy ne végezzünk kiszáradást fokozó tevékenységeket és kerüljük a huzatos helyeket. Lehetőleg próbáljuk elkerülni a stresszt és kifáradást is.  A nap közbeni alvás előnytelenül befolyásolja az emésztést, a test ritmusát és ez által veszélyezteti az immunrendszert.

Téli napi rutinunk (Dincharya) fontos része, hogy hordjunk magunkkal meleg folyadékot tartalmazó termoszt a folyamatos hidratáláshoz és természetesen hordjunk meleg, különösen gyapjú ruhákat. Használjunk olajat az orrlyukakra és a bőrre. Élvezzük az alvást, a csöndet és nyugodtságot. Mozogjunk sokat, miközben tartsuk magunkat melegen. Fogyasszunk meleg, mértékletesen fűszerezett ételeket, melyeknél figyeljünk oda a megfelelő „olajozásra” is. Fontos a téli napfürdő is, különösképpen a természetes D vitamin ellátottságunk miatt. Sétáljunk sokat a friss levegőn és ne feledkezzünk meg reggeli nyújtó jógagyakorlataink (pl.: Tadasana) rendszeres végzéséről.

Ha van rá lehetőségünk, használjunk gőzfürdőt (Swedana) és éljünk az olajos masszázsok (Snehana) előnyeivel, mivel segítenek a hideg évszakban nyugodtan ellazítani a bensőt és megőrizni a test nedvességét, méregtelenítését.

Ajánljuk az alábbi gyógynövény keveréket ellenálló képességünk növelésére:

  • 6 rész kurkuma,
  • 3 rész őrölt kömény,
  • 3 rész őrölt koriander,
  • 6 rész őrölt édeskömény,
  • 1 rész szárított gyömbér őrlemény,
  • 1 rész őrölt fekete bors,
  • 1/4 rész őrölt fahéj.

Keverjük össze a fűszereket, és egy zárható edényben, hűvös helyen tároljuk napfénytől védve. Vegyünk egy teáskanálnyi fűszerkeveréket, egy evőkanálnyi ghível és addig melegítsük, amíg az aroma felszabadul. Ezután vegyük le a tűzről, nehogy megégjen. Használjuk a fűszeres ghít főtt rizshez, zöldségekhez és más ételekhez, mielőtt tálalnánk. Ezen összetétel használata a napi főétkezésekhez segít, hogy erősítsük az immunrendszert és fokozzuk az emésztést.

Hamarosan jön a tél, figyeljünk szervezetünk belső egészséges intelligenciájára, kövessük az ájurvédikus instrukciókat, és már készen is állunk a tél örömeire!

Dr. Tarsoly Julianna

 Maharishi Ájurvéda

www.facebook.com/vedadoki

Similar Posts