Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Az alvást nem kell tanulni, gyakorolni, mindenkinek megy. Mégis vannak, akik rosszul csinálják. Megmutatjuk, melyik alvási póznak mik az előnyei, illetve a hátrányai, mire érdemes figyelni.

Azért, mert annyira egyszerű, hogy még a babák is tudják csinálni, az alvás egyáltalán nem könnyű dolog. Számos egészségügyi problémával lehet összefüggésbe hozni a túl sok, illetve a túl kevés alvást, az ágyban felvett pozíció pedig szerepet játszik a horkolás, a gyomorégés és a ráncok kialakulásban.

Háton

Sok orvos szerint háton aludni a legegészségesebb, ez a pozíció áldás a nyak és a gerinc számára. De figyelem: igazából akkor jó, ha párna nélkül alszunk, így kerül a nyak valódi nyugalmi helyzetbe. (A túl sok párna ráadásul légzési nehézségeket okozhat.) További érv a háton alvás mellett az, hogy ilyenkor az arcot szabadon éri a levegő, nem nyomja össze a párna, ez pedig a ráncok kialakulása ellen hatásos.

Nem mindig jó azonban háton aludni. Sokkal gyakoribb például a horkolás és az alvási apnoe ebben a pozícióban. Utóbbi esetében annyira szoros az összefüggés, hogy a kezelés első lépéseként a betegnek át kell szoknia az oldalán alvásra.

Oldalt

A legtöbb ember azt állítja, hogy oldalt alszik, mégpedig mindig ugyanazon az oldalán. Ez a kijelentés azonban fenntartásokkal kezelendő, hiszen senki nem tudja ellenőrizni magát éjjel. Sok esetben kifejezetten ajánlott az oldalt alvás, az orvosok például bal oldalon alvást javasolnak a terhes nőknek, mert ez a pozíció javítja a vérkeringést, ami mind az anyának, mind a magzatnak előnyös. A háton alvás viszont ellenjavallt számukra, mert így túlzott nyomás nehezedik a hát alsó részére (a hason alvás pedig értelemszerűen nem jöhet szóba.)

A bal oldalon alvás egyébként a gyomorégésben és a refluxban szenvedőknek is ajánlott, ez a pozíció megkönnyíti számukra az elalvást.

Hátrányai is vannak azonban ennek a póznak: nyomást gyakorolhat a gyomorra és a tüdőre, ezért ajánlott egyformán aludni mindkét oldalunkon. (Már amennyire ezt szabályozni lehet alvás közben.) A másik nagy hátránya az oldalt alvásnak a karzsibbadás. Sokan teszik a karjukat a fejük alá alvás közben, ami nyomást gyakorol az izmokra és az idegekre, az erek elszorításával együtt pedig kellemetlen zsibbadást okozhat. Az a pozíció akadályozza a váll és a nyak izmainak ellazulását is.

Hason

A hason alvás enyhíti a horkolás és időnként az alvási apnoe tüneteit, de ez az összes pozitívum, amit elmondhatunk erről a pózról. Szinte minden egyéb póz rossz tulajdonságait egyesíti, így ellazítás helyett összenyomja a gerincet, ami hátfájáshoz vezet, kitekeredett, merev pózba kényszeríti a nyakat.

Érdemes megpróbálni leszoktatni magunkat a hason alvásról (egy párna használatával szép lassan oldalt alvásra lehet szoktatni a testet), ha nem megy, a hát alsó részein jelentkező fájdalom megelőzése vagy enyhítés érdekében ajánlott egy párnát a csípő alá helyezni.

Ahogy jólesik

Annak ellenére, hogy minden alvási póznak megvannak az előnyei és a hátrányai, a szakemberek azt tanácsolják, mindenki aludjon úgy, ahogy jólesik, ahogy a legjobban tud pihenni.

Forrás: hazipatika.com

eletigenlok.hu

Similar Posts