Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A humoristák égi kávéházába helyezte át törzsasztalát a legendás magyar rádiós.

A magyar rádiózás és a kabaré műfaj fénykorának egyik meghatározó alakját, Kaposy Miklóst 88 éves korában, otthonában érte a halál 2022. március 2-án.

Fotó: Vörös Szilárd

Azért is emlékezünk meg róla mély megrendüléssel, tisztelettel és barátsággal, mert mi, az Életigenlők munkatársai személyesen ismertük Kaposy Miklóst, az intellektuális humor nagymesterét, felesége Dr. Gelléri Ágnes pszichológus, az irodalmi klasszikus Gelléri Andor Endre lánya egyúttal férje ihlető múzsája, – mert majd minden könyvét neki ajánlotta – gyakran gazdagítja magazinunkat szakértelmével, interjú alanyként és verseivel.

Az 1933-as születésű Kaposy Miklós szerzői karrierje 1950-ben indult, amikor első díjat nyert a Népsport novellapályázatán. 1951-ben édesapjával kitelepítették Kunszentmártonba. Szabadulása után 1960-ig segédszínész volt a Nemzeti Színházban, de már 1959-től rendszeresen jelentek meg humoreszkjei számos folyóiratban. Legelső írását a Ludas Matyi közölte, később a Kossuth rádióban hangzott el először saját szerzeménye. 1961-től a Magyar Rádió külső-, 1963-tól a Magyar Rádió és a Rádiókabaré belső munkatársa lett. 1969-ben – Marton Frigyessel és Szilágyi Györggyel – a Rádió Kabarészínházának egyik alapítója volt. Néhány hónappal később életre hívta a Magyar Rádió Karinthy Színpadát, szerkesztőként ténykedett a Mikroszkóp Színház tribünjén, alkalmanként a Vidám Színpad és a Radnóti Színház porondján.

Egyebek mellett szerkesztőként 32 évig működött közre a korszakot meghatározó rádiókabarék és szilveszteri kabarék megalkotásában, egyúttal négy tévészilveszter megrendezésében is, méghozzá abban a nevezetesben is 1972-ben, ahol Gina Lollobrigida volt a vendég, aki kifejezetten Kaposy hívására érkezett hazánkba, Vitray Tamás és Antal Imre voltak partnerei a műsor pódiumán. Vezető szerkesztőjeként mintegy 500 műsort jegyzett. 2007-ig volt a Magyar Rádió főmunkatársa.

Életútjáról 2010-ben a Népszabadság készített összefoglalót, a Budapest Televízió műsorában Szenes Andrea beszélgetett vele. 1980-ban Karinthy-gyűrűt, 1992-ben Gábor Andor-díjat, 1996-ban a Magyar Köztársaság tiszti keresztjét kapta meg. 25 rádiós nívódíj mellett kétszer nyerte el az Év Hanglemeze díjat. (Karinthy Frigyes: Utazás a koponyám körül, 1979; Mezei Mária: A bujdosó lány, 1981).

Könyvei: Umbulda. Riportszatíra. (1984); Megkérdeztem a minisztert. Humoreszkek (1984); Kellett ez nekünk? Szatírák, emlékezések. (1995); Van elvámolnivalója Szatirikus riportok. (1998). Antológiák: Rádiókabaré I-IV. (1975-1988); Írószemmel (1982); Humorlexikon. Szerk. (Bp 2001); 500 óra nevetés. Antológia. Szerk. (Bp., 2007); Révai Új lexikona (szerk., 1997-2008) Irka firka (Bodrogi Gyulával, 2009).

Kaposy Miklós több mint négy évtizeden át volt a rádió szatirikus műsorainak készítője. Egy új műfaj, a riport- szatíra létrehozója, művelője, ami tulajdonképpen humorba burkolt szociográfia, nemcsak a humorban nem ismert tréfát, hanem a társadalmi kritikában sem.

Az általa teremtett irodalmi műfajnak eklatáns példája Umbulda című könyve, tiszteletünk jeléül ebből a műből idézünk sziporkákat Humorbonbonok rovatunkban.

Batári Gábor

Humoreszk Kaposy Miklós Umbulda című könyvéből

A pénztártól való távozás után felszólamlásokat nem veszünk figyelembe.

Mindenki lop? Persze. Van egy kevés kivétel, de azt nem tudjuk, hogy kik azok.

A kommunizmusban nem lesz pénz – de mi még a szocializmusban élünk!

Mióta a föníciaiak a pénzt kitalálták, a hála nem probléma.

A haza javára, a magad hasznára, az Isten szerelmére!

Pénz emberség, ruha tisztesség.

Az idő pénz! Lopom én a pénzt? – Amíg rá nem jönnek!

Aki a fillért nem becsüli, az a pengőt nem érdemli.

A szocializmusban a pénz értéke szilárd.

A szegénység nem szégyen, csak kellemetlen.

A pénzbüntetés elzárásra is átváltoztatható.

Nincs olyan rendelet, amin ne lehetne segíteni.

Borravalóval ne alázzon meg, de prémiumot elfogadok!

NE FOGADJ EL BRASSÓIT IDEGENTŐL
– Hogy kell azt érteni, hogy stiches hús?
– A stiches hús olyan, amit babusgatnak. Ecetes, sós
vízben mosogatnak, mert olyan büdös, mint a dög. És
hogy ne legyen annyira büdös, elveszik a maradék ízt a
fűszerekkel. Három-négy napig áll a hűtőben, és tulajdonképpen
majdnem megint stiches, csak a fűszer nem
engedi.
– Jó étvágyat kívánunk. Jó ebédhez szól az umbulda.

VIGYÁZZ JÓZSI, JÖN A SZONDA!
– Józsi bácsi, maguknál nincs szondázás?
– Dehogynem. Én szondázok.
– És nem talál beszíva senkit sem?
– Hát, az ám az igazság, hogy én tudom, kit kell szondáztatni.
Meg aztán, ha néha van úgy, hogy a másikat is
meg kell nézni, akkor előtte nap szólok neki, hogy Józsi
ne igyál, mert holnap téged szondáztatlak. Akkor az a
pálinkát a táskában hozza be, és csak később issza meg.”

eletigenlok.hu

Similar Posts