Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Ahogy hűvösödnek a nappalok és az éjszakák, egyre többször fordulnak elő megfázásos megbetegedések és az immunrendszerünk védekezőképessége is csökken. Minél hamarabb elkezdjük a szervezetünk megerősítését, annál több esélyünk lehet arra, hogy egészségesek maradjunk a hidegebb hónapokban is.

A védekezőképességet fejlesztő futás

A futás remek sport, ha karban tartanánk a testünket, mindemellett pedig növelnénk a kitartásunkat, a teljesítőképességünket és kitolnánk a határainkat. Az ősz és a vele járó hűvös idő az egyik legalkalmasabb időszak ehhez a tevékenységhez, hiszen a testünk és a kinti hőmérséklet közti különbség kiválóan edzi az immunrendszerünket. Ha még kezdők vagytok, akkor először fussatok kevesebbet, majd hétről hétre emeljétek a körök/kilométerek számát.

A mindenható jóga

A jóga nemcsak a lelkünkre, de a testünkre, az egészségünkre is hatással van. A mozgásformának köszönhetően ellenállóbbá válhat a szervezetünk a különféle betegségekkel szemben, nyugodtabbak lehetünk (a stressz köztudottan növeli megbetegedések kockázatát) és javulhat a sejtjeink aktivitása is. Ha mindez nem lenne elég meggyőző, gondoljatok bele, milyen pozitív lehet a jóga az elménk, pontosabban az elme és a test kapcsolatának tekintetében. A meditáció, a thai-chi és a jóga egyaránt ismertek egészségügyi hatásaikról, éppen ezért érdemes erősíteni az ősi mozdulatsorokkal.

A teljes testet átmozgató úszás

Szinte nincs is jobb mozgásforma az úszásnál, hiszen a lehető legtöbb izmunkat átmozgatja és testünk teljes egészét energiával látja el. Attól, hogy vége a nyárnak, még nem kell lemondani a vízben töltött időről, sőt! Ha jobban kedvelitek az úszást a futásnál, akkor látogassatok el heti 2-3 alkalommal egy uszodába és tegyetek meg annyi hosszt, amennyitől kellemesen elfáradtok.

Túra a természetben

Az őszi hónapok kiválóan alkalmasak a nagyobb túrákhoz. Akár a gyalogos, akár a kerékpáros formáját választjátok ennek a „mozgástípusnak”, az egészségeteknek is kedveztek majd. Egy csodás, színeit éppen változtató erdei környezetben szinte észre sem vesszük, ha elfáradunk, miközben a testünk egyre csak dolgozik és növeli az ellenálló képességét.

Ne becsüljük le a gyógynövények erejét!

Nem árt olykor, ha a gyógynövények erejét hívjátok segítségül, bár ilyen esetekben mindig fontos meggyőződni róla, hogy nem tartalmaznak-e olyan anyagokat, amikre esetleg allergiásak vagytok. A betegségek megelőzésre főzhettek teát például gyömbérből, kakukkfűből, kamillavirágból vagy csalánból. Utóbbi remek méregtelenítő is.

Együnk a nagyobb ellenálló képességért!

A mozgáson kívül a táplálkozás is sarkalatos pontja egészségünk fenntartásának. Megvédhetitek az immunrendszereteket, ha például alacsony cukortartalmú ételeket fogyasztotok, hiszen ezek minimalizálják a vércukorszintet. Ne spóroljatok a zöldségekkel és gyümölcsökkel sem, különösképpen a brokkolival, káposztával és almával, valamint egyetek tápanyagokban gazdag és magas rosttartalmú ételeket, vagy a kifejezetten jótékony hatású savanyú káposztát! Ha lehet – bár ez az év minden szakaszában érvényes – kerüljétek a szénhidrátokat, a feldolgozott élelmiszereket, a finomított cukrokat és az élesztős tésztaféléket. Természetesen a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is fontos.

Ne feledkezzünk meg a vitaminokról!

Az őszi-téli időszakban a magas vitamintartalmú ételek fogyasztására is szükség van. Ezek a vitaminok nélkülözhetetlenek ilyenkor:

A-vitamin:

Miért fontos?

Támogatja az immunrendszert, véd a fertőzések ellen.

Miben található meg?

Sárgarépa, spenót, édesburgonya, sütőtök

B-vitamin:

Miért fontos?

Segíti a fehérvérsejtek, valamint a sejtek egészséges működését.

Miben található meg?

Teljes kiőrlésű gabonafélék, dió, mogyoró

C-vitamin:

Miért fontos?

Antioxidánsokkal lát el, csökkenti a gyulladást a szervezetben és véd a fertőző betegségek ellen.

Miben található meg?

Paprika, fekete ribizli, homoktövis, kivi, citrusfélék, brokkoli, paradicsom, káposzta, karalábé, füge, csipkebogyó

D-vitamin:

Miért fontos?

Segítségével elkerülhetjük a megfázást és az influenzás tüneteket.

Miben található meg?

Halak, gabona, tojássárgája

Szelén:

Miért fontos?

Ugyancsak védelmet nyújt a fertőzések ellen, továbbá antioxidánsokkal látja el szervezetünket.

Miben található meg?

Tengeri állatok húsa, teljes kiőrlésű gabonafélék, máj, tej, tojás, egyéb magas fehérjetartalmú ételek.

Cink:

Miért fontos?

Nélkülözhetetlen ásványi anyag az immunitás növelése szempontjából, ellenállóbbá tesz a vírussokkal és baktériumokkal szemben.

Miben található meg?

Hüvelyesek, tojás, tej, húsfélék, tengeri halak

Forrás: nlegeszseg.hu

Életigenlők.hu

Similar Posts