Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Jelentős forrás érkezett a civil szervezetekhez a Miniszterelnökségtől. 10-szeres túljelentkezés volt a forrásra.

Számos civil szervezet, egyesület nagy örömmel vette kézhez 2021. július 22-23. között a Miniszterelnökség által juttatott 4 milliárd 400 millió forint értékben odaítélt támogatást és sokszorosa ennek azon szervezetek száma, amelyek most nem nyertek ebből a keretből „forráshiány” indokkal.

Kik és milyen pályázatokkal voltak támogathatók, lesz-e még hasonló pályázati kiírás? Ezekről kérdeztük a Miniszterelnökségen Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárt.

Fotó: Miniszterelnökség

Mi volt az apropója az „újszerű” feltételekkel megjelent Városi Civil Alap 5 kategóriás pályázati kiírásának?

A Városi Civil Alap az 5.000 fő feletti lakosságszámú településeken székhellyel rendelkező, értékteremtő civil szervezetek pályázati úton történő támogatását biztosította 2021-ben, amely az évről évre növekvő egyéb állami támogatási lehetőségek mellett a „városi” egyesületek és alapítványok számára állt rendelkezésre. Az alapgondolat az volt, hogy a „városi” civil szervezetek számára is elérhetővé tegyük azoknak a céloknak a költségvetési támogatását, amely célok a Magyar Falu Program Falusi Civil Alap terhére támogatásban részesülhettek. A Város Civil Alap terhére tehát – a Falusi Civil Alaphoz hasonlóan – lehetőség nyílt ingatlan vásárlásra és felújításra, gépjármű beszerzésre, programtámogatásra, eszközbeszerzésre és kommunikációs tevékenység támogatására.

Úgy értesültünk 10-szeres túljelentkezéssel kellett a bírálóknak szembesülni… Mitől volt ilyen óriási a pályázói kedv?

Számítani lehetett rá, hogy nagy lesz az érdeklődés, hiszen kimondottan ennek a szervezeti körnek a támogatására nem jelent meg az utóbbi időben pályázat, de a Nemzeti Együttműködési Alap évente kiírt pályázatainak kedvezményezetti köre természetesen ezt a civil szervezeti kört is magában foglalja. Ettől függetlenül még mindig az az álláspontunk, hogy nem a szervezetek hatóköre (helyi, országos, regionális, országos) a meghatározó a támogatási célok kialakításánál, hanem a civil szervezetek által végzett tevékenységek. Nem lehet aszerint mérlegre tenni a civil szervezeti tevékenységet, hogy egy faluban, vagy nagyvárosban élő közösség számára nyújt segítséget, mert mindkettőnek egyaránt van létjogosultsága.

Minden bizonnyal fontos társadalmi célok megvalósítására nyújtott be sok ezer szervezet pályázatot. Milyen szempontok mentén döntöttek a pályázatok között?

Mivel a Városi Civil Alap támogatásaihoz szükséges forrást a Miniszterelnökség biztosította – a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. kezelői feladatokat lát el – a tartalmi értékelést a pályázati kiírásban megismerhető szempontrendszer alapján a Miniszterelnökség végezte. A tartalmi értékelés során megadott 6 szempont figyelembevételével összesen legfeljebb 60 pont volt adható egy adott pályázatra, a nyertes pályázatok pontszámai 50 és 60 pont között alakultak. A pályázók tehát a kiírásból megismerhették az értékelési szempontokat és eszerint nyújthatták be a pályázatukat.

Jól tudjuk milyen fantasztikus érzés, amikor egy pályázat eredményéről „értesítés nyertes pályázatról” címmel érkezik levél a kezelőtől. És azt is tudjuk, hogy milyen érzés, amikor elutasított eredményről kap valaki értesítést. Várható-e hasonló volumenű kiírás a közel jövőben?

Nemcsak hasonló, hanem majdnem dupla összegű, közel 10 milliárd forintos támogatási forrás áll a rendelkezésre a Nemzeti Együttműködési Alap 2022-es pályázataira, amely kiírások várhatóan már 2021 őszén megjelennek. A pályázati kiírások őszi megjelenésével az a célunk, hogy a nyertes pályázatok esetében a támogatási összeg lehetőleg már a projektidőszak kezdetére (2022. április 1.) a civil szervezetek rendelkezésére álljon.

Fotó: Miniszterelnökség

Ha igen, kik és milyen kategóriákban pályázhatnak?

Az összevont pályázatok esetében továbbra is az a célunk, hogy kevesebb adminisztrációval, egy pályázati adatlap kitöltésével legyen lehetőség a támogatási igény benyújtására. Az összevont pályázatok esetében az igényelhető és elnyerhető támogatási összeg pályázati kategóriánként eltérő, min. 200.000,-Ft – max. 4.000.000,-Ft, saját forrás egyik pályázati kategória esetében sem kerül előírásra. A kisebb szervezetek számára kedvező egyszerűsített pályázatok esetében az igényelhető támogatási összeg nagyságát 2022-es pályázatok esetében megemeltük, 350.000,-Ft-ra. A jövőben egyszerűsített támogatásban részesülhetnek továbbá azok a szervezetek is, amelyek nem nyertek az összevont támogatási kategóriában. A támogatás nyújtásának feltétele, hogy a szervezetek a pályázatukban jelezzék, amennyiben nem nyernek, igényt tartanak az ilyen esetben legfeljebb 150 ezer forintos támogatási összegre. 2022-ben mindegyik érvényesen pályázó civil szervezet támogatásban részesülhet tehát a Nemzeti Együttműködési Alapból.

Fontosnak tartjuk a társadalmi felelősségvállalás szempontjából a gyűjtött adományok mértéke után járó kiegészítő támogatást, a civil szervezetek normatív kiegészítő támogatását, melynek maximálisan pályázható összege már a 2021-es pályázatok esetében ötszázezerről hétszázötvenezer forintra emelkedett.

Más módon is kaphatnának működésüket megkönnyítő támogatást civil szervezetek, gondolok itt arra, hogy a munkáltatói járulékfizetés alól köztehermentességet kapjanak, amennyiben aktív munkapiacról foglalkoztatnak… Helyettes államtitkár úr a közel jövőben lát-e lehetőséget megteremteni ilyen típusú támogatás feltételeit?

A Közösségi Élet Újraindításáért Felelős Operatív Törzs ülésein a civil szervezeteket érintő nehézségek és új kihívások is napirendre kerültek. A járvány komoly nehézséget okozott a civil szektorban is, ezért már megfogalmaztuk azokat a célokat, amelyeknek megvalósításával lehetővé válhat például a szervezetek működésének megkönnyítése és a fiatalok aktív, főállású civil szerepvállalása.

Vajda Márta

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts