Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A véres vizeletet más néven hematúriának nevezzük. A hematúria okai lehetnek többek között a húgyúti fertőzés, az intenzív testmozgás, a vesekövek jelenléte, hogy csak néhányat említsünk. Hematúria során a húgyhólyag gyulladt, ezért kerülhet vér a vizeletbe. Néhány esetben a hematúriának nincsen semmilyen komoly szervi oka. Azonban mindig orvosi kivizsgálást igényel, mert komolyabb baj is meghúzódhat a háttérben.

Kétféle hematúria létezik. Az egyik a mikroszkopikus hematúria. Ez a típusú hematúria azt jelenti, hogy vörösvérsejtek vannak a vizeletben, de olyan kis mennyiségben, hogy mikroszkópra van ahhoz szükség, hogy láthatóvá váljanak. Ezt általában csak akkor fedezik fel, ha valaki a nagylabor vizsgálat keretében vizeletmintát is ad.

A másik esetben szabad szemmel is jól látható a vér jelenléte a vizeletben. Ilyenkor általában egyéb tünetek is jelentkeznek, például fájdalmas vizelés, hányinger és hányás is kialakulhat. Ilyenkor a vizelet színe is megváltozik, lehet narancssárga, rózsaszín, vagy súlyosabb esetben akár még vörös is. De előfordulhat, hogy a vizeletbe vérrögök is kerülnek.

Milyen további lehetséges okai lehetnek a hematúriának? Húgyúti fertőzés, vesefertőzés, vesebetegség, hólyag- vagy vesekövek, prosztatamegnagyobbodás, a vese sérülése, vese-, húgyhólyag- vagy prosztatadaganat, sarlósejtes vérszegénység, bizonyos gyógyszerek, például a kemoterápiás szer és a véralvadásgátló gyógyszerek.

A hematúria nevű betegség nem korfüggő. Éppen úgy érinthet fiatalt is idősebb személyt is. Vannak azonban olyan kockázati tényezők, amelyek valószínűbbé teszik a vörösvértestek jelenlétét a vizeletben. Legfőképpen az ötven évesnél idősebb férfiakat érinti ez a betegség, főleg azokat, akik prosztatamegnagyobbodástól szenvednek.

A sportolók is szenvedhetnek ebben a betegségben. Ennek oka nem más, mint az intenzív edzés. A vesebetegség, illetve a vesekövesség is hajlamosíthat a betegségre. Egy közelmúltbeli fertőzés is oka lehet a betegség megjelenésének. Bizonyos gyógyszerek, például antibiotikumok és a nem szteroid gyulladáscsökkentők is növelhetik a vérzés kialakulásának a kockázatát.

Természetes módszerekkel is lehet védekezni a betegség kialakulása ellen. Tanulmányok igazolják, hogy a vizelet hosszabb ideg történő tartása lehetővé teszi a baktériumok túlzott mértékű elszaporodását, ami húgyúti fertőzéshez vezethet. Fontos az elegendő mennyiségű víz, illetve az édesítés nélküli áfonyalé fogyasztása is. A rossz baktériumok ellen a probiotikus ételek fogyasztása is sokat segíthet.

Azok a férfiak, akik prosztatamegnagyobbodásban is szenvednek, nagyobb eséllyel betegednek meg hematúriában. Kutatások igazolják azonban, hogy a tökmagolaj három hónapos kúraszerű fogyasztása csökkenteni tudja a prosztatamegnagyobbodás tüneteit.

Ha hajlamos a vesekövek kialakulására, kerülje az oxálsavtartalmú táplálékokat – például spenót –, a koffeines italokat, viszont a magnéziumban gazdag ételek és a kiváló minőségű víz segíthet csökkenteni a vesekövek kialakulásának az esélyét.

Forrás: gyogyszernelkul.com

Életigenlők.hu

Similar Posts