Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A cink rendkívül fontos szervezetünk egészséges működése szempontjából – minden szervünknek és szövetünknek szüksége van rá.

Mi a cink?

Szervezetünk valamennyi sejtjében megtalálható, fontos ásványi anyag.  A legnagyobb koncentrációban az agyban, a tüdőben, a szívben és az izomzatban található. Jelentős szerepet játszik a DNS előállításában és új szövetek képzésében, szervezetünk energiatermelésében, valamint az immunrendszer támogatásában is. A cink nagyon jó hatással van bőrünk egészségére is, és nagy szerepe van az érzékszervek megfelelő működésének biztosításában.

Mennyi cinkre van szükségünk?

Egy felnőtt férfinak napi 11 milligrammra, míg egy felnőtt nőnek 8 milligrammra van szüksége. Terhesség és szoptatás alatt a szükséglet értelemszerűen nő: ezekben az esetekben körülbelül napi 12 milligrammra van szüksége a nőknek. A gyerekeknek kortól függően 2-11 milligramm között van a napi szükségletük.

A krónikus cinkhiány viszonylag ritka, de nagyon sokan csak a szervezetüknek szükséges minimummennyiséget viszik be a táplálkozáson keresztül ebből a fontos tápanyagból. Szervezetünknek több cinkre van szüksége például betegség, fertőzés, stressz idején, vagy ha szteroidtartalmú gyógyszert kell szednünk.

A cinkhiány első jelei lehetnek:

  • ha gyakran kapunk el fertőzéseket
  • a szokatlanul erős hajhullás
  • a törékeny vagy fehér foltos körmök
  • fekélyek, afták a szájüregben
  • bőrproblémák
  • csökkent szaglás és ízlelés

Az sem jó, ha túl sok cinket viszünk be

A túlzott cinkbevitel könnyen okozhat hasmenést, gyomorfájást, fejfájást és émelygést. Hosszú távon pedig a túl sok cink megzavarhatja szervezetünk rézfelvételét, emiatt pedig anémia és neurológiai problémák alakulhatnak ki.

Ételek, amelyekben sok a cink

Bár a cinket pótolhatjuk étrendkiegészítők segítségével is, sokkal egészségesebb megoldás, ha különféle ételek formájában visszük be a szervezetbe. A legjobb természetes cinkforrás a zab, a tökmag, a kendermag, a chia mag, a mandula, a kesudió, a dió, a földimogyoró, a vesebab és a fekete bab.

Forrás: hazipatika.com

Életigenlők.hu

Similar Posts