Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Felgyorsult világunkban elveszítettük a kapcsolatot önmagunkkal, belső érzéseinkkel és a természettel is.

Hippokratész ókori görög orvos neve mindenkinek ismerős az orvosi eskü kapcsán. Sok esetben az orvostudomány alapítójaként tartják számon, mert megannyi elméletet, gyógyítási alapelvet gyűjtött össze. Hippokratész ismerte az egészség megőrzésének alapvető módszereit és számos értéket hagyott örökül a mai orvostudománynak. Nagyon fontosnak tartotta a megfigyelésen alapuló tapasztalatot.

Felgyorsult világunkban elveszítettük a kapcsolatot önmagunkkal, belső érzéseinkkel és a természettel is. Mostanra kiveszett a megfigyelés és a megfigyelt tapasztalatok alapján történő következtetések levonása, majd ez alapján a változtatás. Ösztönösen mindannyian tudjuk mi jó nekünk és mi nem.

Az emberek esznek, de kevesen figyelik meg, hogy az étel milyen hatással van rájuk. Például étkezés után érzem-e, hogy energiával töltődöm fel vagy éppen ellenkezőleg, elvész az energiám, elfáradok? Étkezés után az étel nyálkásít, mert folyik az orrom, vagy éppen szárít, mert szárazságot tapasztalok a testemben, nyelvemen? Vagy egy adott étel után égő érzetek lesznek a gyomorban, belekben vagy a mellkasban? Esetleg viszketni kezdek, irritációt érzek a szemeimben? Az étel elfogyasztása után kiegyensúlyozott vagyok vagy türelmetlen, ingerült leszek, esetleg szorongani kezdek, idegességet tapasztalok? A megfigyelés nem csak az ételek esetén fontos, de minden egyes cselekedünk után érdemes tudatosan megfigyelni annak hatásait. Egy adott sport, testmozgás, egy film, egy könyv, egy személy, akivel találkozom, hogyan hat rám? Milyen lesz a hangulatom, hogyan változnak a mentális beállítottságaim, milyen testi tüneteim lesznek? Például, ha hazamegyek egy fitnesz edzésről, nem leszek-e ingerültebb a párommal?

Te megfigyeled mi milyen hatással van rád?
A legnagyobb gyógyító ereje annak van, ha összhangban élsz a természettel és önmagaddal. Ezért meghatározó, mivel veszed körül magad, mit eszel, milyen a napi ritmusod, igazodik-e a természet ciklusához az életed. Az egészség és a boldogság elérhető a tudatosság által. A tudatosság a megfelelő tudás és az oda irányított figyelem eredménye. Figyelem nélkül, nincs tudatosság. A megfigyelésen túl, Hippokratész számos bölcs gondolatot hagyott ránk, melyek ma is érvényesek.

A legnagyobb kincs az ember életében az egészsége. Bármennyi pénze lehet valakinek, bármennyire híres lehet, ha az egészsége nincs rendben, akkor az élete szenvedéssé változik. A legjobb körülmények sem kellemesek, ha valaki nem egészséges. A mai kor embere ezt hajlamos elfelejteni. Sokan hajtják túl magukat, állandóan rohannak, nem figyelnek az életmódjukra, stresszesek, nem mozognak eleget vagy nem táplálkoznak tudatosan. Van pénzük, de nincs egészségük.

A betegségek mindig figyelmeztetnek minket valamire, érdemes hát tanulni belőlük. Néha csak azért kapunk meg egy betegséget, hogy lassuljunk le vagy szenteljünk nagyobb figyelmet önmagunknak, egészségünknek, a minket szerető személyeknek. A tárgyak, a szép ház, autó és a bankszámla nem hoz egészséget, ezt a megfelelő helyes szokások kialakításával, a belső harmónia megteremtésével és a megfelelő tudatossággal, figyelemmel tudod elérni.

Bármi, amit túlzásba viszel, ellentétes a természettel. Ha megfigyeled a természetet, nincsenek túlzások: soha nem látsz egy virágot erőlködni, hogy nagyobb szirmokat növesszen, mint amilyen van neki, egyetlen kismadár sem énekel addig, ameddig már erőlködnie kell, egyetlen vadállat sem futkározik fölöslegesen energiát pazarolva – csak ha éhes vagy veszélyben van. Az állatok annyit esznek, amennyire szükségük van. Az étel az életben maradáshoz kell, mégis hajlamosak vagyunk rosszullétig túlenni magunkat.

A dolgok kis mennyiségben képesek jótékony hatásokat kifejteni, de amikor nagy mennyiségben kezded használni, fogyasztani őket, kifejezetten káros hatásokat fejtenek ki. A mai kor embere szereti túlzásba vinni a dolgokat – sportot, táplálkozást, alkohol fogyasztást, gyógyszerek és táplálékkiegészítők alkalmazását, szépészeti beavatkozásokat, tárgyak birtoklását, élmények begyűjtését, sokan még a jógagyakorlást is. Amikor észreveszed, hogy túlzásba estél, érdemes újra kis lépésekre váltani, ez segít visszanyerni egyensúlyodat, egészségedet, jó közérzetedet. Alkalmazd az életedben a kevesebb több elvet, nem a túlzások segítenek, hanem a tudatosság, az oda vitt figyelem és a mértékletesség.

A betegség a kedvezőtlen szokások eredménye: helytelen életmód, táplálkozás, gondolkodás, testgyakorlás. Amikor megváltoztatod az eddigi szokásaidat, megváltozik az életed. Miért gondolja bárki, ha ugyanazt csinálja és ugyanúgy gondolkodik, akkor meggyógyul? A régi rossz szokásaid, életmódod helyére, vezess be újakat! A betegségeket nem lehet önmagukban értelmezni, mert fontos az is, milyen a beteg személyisége, az életminősége, hogyan táplálkozik, milyen szokásai vannak, negatív vagy pozitív a gondolkodása, szereti-e a munkáját, boldog párkapcsolatban él-e, jól alszik-e. Minden ember egyedi, ezért mindig egyéni gyógymódra van szükség. Hippokratész szerint a gyógyuláshoz elengedhetetlen a beteg megismerése. Ahhoz, hogy valaki meggyógyuljon, változás szükséges, de hogy miben kell változtatni, az csak akkor érthető meg, ha megismerjük a beteget is.

Az egészségünk állapota a szokásaink függvényében alakul. A mozgásszegény életmód eredménye könnyen lehet elhízás, mozgásszervi problémák, cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, csontritkulás, hosszasan sorolhatnánk. Napi 40 perc séta nemcsak Hippokratész szerint segít kiválóan megőrizni az egészségünket, de a modern kori orvostudomány is ezt támasztja alá. Sétálj, gyalogolj, amikor csak teheted! Már az ókorban is megfigyelték, hogy a táplálkozás szorosan összefügg az egészségünk állapotával, testi-lelki jóllétünkkel. Hippokratész kezeléseinek jelentős része – akárcsak az ájurvédikus gyógyászatban – a beteg étrendjének megváltoztatásán alapult.

Ma már számos kutatás támasztja alá, hogy a mesterséges élelmiszerek, finomított cukrok, feldolgozott élelmiszerek, nem friss ételek különböző betegségeket okoznak, a szervezet, az immunrendszer védekezőképességének gyengüléséhez vezetnek. Aki törekszik arra, hogy ne nagyon fogyasszon feldolgozott élelmiszereket és próbál friss, lehetőleg vegyszermentes (bio) ételeket enni, annak jobb lesz a közérzete, több lesz az életenergiája, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb lesz.

A mai kor embere mindent azonnal akar: rögtön tudni akarja a betegsége pontos diagnózisát és azonnal akar gyógyulni is. Sokszor az emberek felesleges, veszélyes és drága kezelést vállalnak be gyógyulásuk reményében anélkül, hogy annak a gyógymódnak bizonyítva látnák a szükségességét, hatékonyságát. Az esetek legnagyobb részében az idő, a türelem a legjobb diagnosztikai módszer és nagyon sok esetben a gyógyulásé is.

Amikor valaki nem tudja, mit tegyen egy adott helyzettel, akkor csak azért csinál bármit, hogy történjen valami, ami adott esetben kockázatos lehet. Megannyi betegség akkor is elmúlik, ha nem csinálunk vele semmit. Sajnos sok esetben rossz rutin alakult ki: például, ha megfázásnál az orvos azonnal antibiotikumot ad, pedig egy kis pihenés, gyógytea ugyanúgy néhány nap alatt meggyógyítja a beteget és megkímélhetjük magunkat a kellemetlen mellékhatásoktól is. Az orvosnak nem szabad feleslegesen vizsgálatokat, beavatkozásokat végeznie, törekednie kell arra, hogy a beteg ne szedjen be mindenféle gyógyszert azzal a gondolattal, hátha használ.

A legjobbak a kipróbált módszerek, amelyek akár évszázadok óta bizonyítottak. A modern eljárásokkal bánjunk mindig óvatosan. Például koleszterin problémánál vagy emésztőrendszeri betegségnél első lépésként érdemesebb életmódot, táplálkozást váltatni, mintsem azonnal gyógyszereket bekapkodni, hiszen senki nem tudja 10-20-30 év múlva milyen mellékhatásai lesznek.

Tanítványaim gyakran kérdezik tőlem, mit gondolok erről vagy arról a módszerről, táplálkozásról vagy gyógyító eljárásról, természetgyógyászati ágról. Mindig azt szoktam mondani, lehet, hogy jó, de majd beszélgessünk 30 év múlva, addig inkább maradok a bevált módszereknél, nem szeretnék kísérleti nyúl lenni.

Összefoglalásképpen azt javaslom, szeretettel és türelemmel vezess be új elveket, új szokásokat az életedbe és figyeld meg a hatásukat! Ha tudatosan elkezded megfigyelni az ételek, tevékenységek hatását önmagadon, mindig tudni fogod, mi az, ami jó neked és mi az, ami nem szolgálja a javadat.

Tudatosságot és egészséget kívánok minden kedves Olvasónak!

Vitai Katalin

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts