Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A prosztata megnagyobbodás igen gyakori jelenség az 50 év feletti férfiak közt. Az állapot mindenképpen rendszeres ellenőrzést igényel, a zavaró tünetek kezelésében pedig az orvos által rendelt kezelésen túl az étrend is segíthet.

Étrend, ami segíthet prosztata megnagyobbodás esetén

Köztudott, hogy az életmód és ezen belül az étrend komoly hatást gyakorol az egészségünkre, így természetesen a prosztata egészségére is. Vannak olyan élelmiszerek, amelyek hozzájárulnak a kielégítő működéséhez, a gyulladások csökkentéséhez, míg mások inkább fokozzák a panaszokat, és /vagy a szervezet egészének működését nehezítik meg.

Hasznos élelmiszerek

  • Lazac, szardínia, pisztráng: omega-3 zsírokban gazdag táplálékok, amelyek éppen ezért csökkentik a szervezetben a gyulladás szintjét.
  • Paradicsom: a benne található antioxidáns, a likopin jó hatással a prosztatára, különösen, ha megfőzve fogyasztjuk.
  • Bogyós gyümölcsök: a málna, az áfonya, a ribizli magas antioxidáns tartalmukkal a szabadgyökök ellen hatnak.
  • Brokkoli, karfiol- és káposztafélék: ezek a zöldségek egy kéntartalmú vegyületet, szulforafánt tartalmaznak, amely jó hatású a rákos daganatok elleni küzdelemben.
  • Diófélék: a cinkszint – amely normális körülmények között igen magas a prosztatában – meredeken esik a prosztataráksejtekben, így a cinkben gazdag diófélék a daganatkezelésben és a prosztata egészségének megőrzésében is hasznosak.
  • Citrusfélék: a magas C-vitamin tartalom alapvető fontosságú a szervezet jó működéséhez.

Kerülendő élelmiszerek

  • Vörös húsok: mivel a kutatások szerint a napi vörös hús fogyasztás megháromszorozza a prosztata megnagyobbodás rizikóját, érdemes ezt az élelmiszert visszaszorítani.
  • Koffein, csokoládé, szénsavas üdítők: nem feltétlenül káros élelmiszerek, de mindenképpen fokozhatják a vizeléssel kapcsolatos panaszok jelenlétét, elsősorban vízhajtó hatásuk miatt.
  • Alkohol: stimulálja a vizelettermelést, és az általános egészségi állapotot is rontja.
  • Só: nem kell kivonni a sót az étkezésből, de a plusz só hozzáadását érdemes kerülni.

Tünetekkel elengedhetetlen, anélkül rutin legyen a szűrés

A prosztata megnagyobbodás alapvetően azért gond, mert idővel beszűkítheti a prosztatán áthaladó húgycsövet. Ha pedig a húgycső összenyomódik, az fokozatosan elzárja a vizelet útját, és a húgyhólyag izomzatának egyre erősebben kell dolgozni, hogy átpréselje a vizeletet. Az erőltetés miatt idővel megvastagodhat az izomzat, a hólyag falában hegesedés alakulhat ki és egyre kevésbé lesz képes préselni. Végső soron a vizelet pangani, esetleg fertőződni kezd, sőt, később csökkenhet a vesefunkció is. Mindezek elkerülése végett 45 éves kor felett évente szükséges urológiai ellenőrzésre járni, amennyiben azonban tünetek mutatkoznak, bármely életkorban fontos a kivizsgálás és kezelés.

Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha gyakori, sürgető vizelési inger jelentkezik, akár éjszakánként, ha vizeletürítési nehézség, vékonnyá váló vizeletsugár, esetleg vizeletelakadás lép fel, ha szakaszossá válik a vizelés, vagy ha utócsepegés mutatkozik. A prosztata megnagyobbodása vény nélküli és vényköteles szerekkel, életmóddal, és végső esetben műtéttel is kezelhető, és mindenképpen kontrollálandó.

Forrás: napidoktor.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

 

Similar Posts