Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

„A boldogság abból származik, amikor arra koncentrálunk, ami van, és nem arra, ami hiányzik.”

(Andrew Matthews) 

Jókedvünk, boldogságunk okozója az endorfin, vagyis a boldogság hormonja. Az endorfin valójában egy olyan, az agyban termelődő neurotranszmitter, mely csökkenti a fájdalomérzetet a testben, és akár euforikus élményt is képes kiváltani. Ez az érzés akár 12 órán át is tarthat.

Az endorfint szokás a „ragaszkodás szubsztanciájának” is nevezni, mivel megnövekedett mennyisége egy kapcsolat stabilitását, biztonságérzést és nyugalmat eredményez.

A szervezetben képződő „ópium” jobb bármely pirulánál. Az endorfin ugyanúgy feldobja a szervezetet, mint a drogok. Hatására ragyog az arc, csillognak a szemek, még nagy kimerültséget követően is. Rövid idő után a világ is rózsaszínűnek tűnik.

Az átlagember endorfinszintje tartósan a „normális” érték alatt van, általános tünetként a levertség, depresszió is jelezheti. A sporttevékenységeken túl szexuális aktivitással, de a nevetéssel és a meditációval fokozható a jelenléte.

Endorfin, az egészséges élet titka

Az endorfin szükséges az idegrendszer hatékony működéséhez, a jó közérzethez és boldogságérzetünkhöz, csökkenti a stresszt, lassítja az öregedést.

Nagyobb mennyiségben szabadul fel endorfin szülés során a fájdalmak enyhítésére.

Az endorfinok javítják közérzetünket, jókedvet okoznak és fájdalomcsillapítóként is hatnak.

Egy izzasztó edzés vagy szaunázás után hasonló mámort élhetünk át, mivel ekkor is nő az endorfintermelés.

Masszázs során mintegy ötmillió érzősejt – ezek legtöbbje a háton és az ujjbegyeken helyezkednek el – jelenti finoman elágazó idegpályák segítségével az agynak a testi érintést, amely azután jó érzést keltő hormonokat termel: boldoggá tevő endorphint és harmonizáló oxytocint. Ezek hatására csökken a vérnyomás és a stresszhormonszint, lassabban ver a szívünk. Simogatások alkalmával remekül kikapcsolódunk, és friss energiákat nyerünk érintés kapcsán.

Az orgazmus a legjobb módja egy endorfinfröccs megszerzésének. Körülbelül egy órát kell futnod ahhoz, hogy ilyen mértékű emelkedést érj el – ha bírod egyáltalán.

Egy kirándulás, színházi előadás vagy egy kiállítás olyan pluszt ad az életedhez, ami valóban emeli az endorfinszintedet. Azok, akik rendszeresen megajándékozzák magukat örömteli élményekkel, egészséges szinten tartják endorfinszintjüket.

Már mindannyian hallottuk, hogy a mozgás endorfint termel, és vidámak, boldogok leszünk tőle.

A napsütés is serkenti az endorfintermelést.

A zene mindig erőteljes pszichológiai hatással volt az emberre, de a tudósok csak nemrég találták rá az összefüggésre a különböző típusú zenék és az endorfintermelés között. Előre kiválasztva azokat a zenéket, melyeket leginkább élvezünk, növelhetjük az endorfintermelést a mindennapi életben.

A nevetés is emeli az endorfinszintet, és még az immunműködést is stimulálja, legyen az egy egyszerű vicc, vagy akár egy vígjáték.

A tudósok nemrégen azt találták, hogy a meditáció amellett, hogy nyugtatja az idegeket és csökkenti a vérnyomást, segít a testnek endorfint termelni, és ezáltal jó közérzetet biztosít.

A nagy gondolatok, lenyűgöző művészi alkotások sem jöhetnének létre a noradrenalin illetve a béta-endorfin közreműködése nélkül.

Jó hangulatunknak a titka a noradrenalin, mivel elősegíti a béta-endorfin nevű opiát peptid termelését, ami a szervezetünkben keletkező örömokozó drogot tartja életben. Az örömérzet szempontjából nem az a lényeges, hogy minél magasabb legyen a béta-endorfin-szint, ennél sokkal fontosabb, hogy minél hamarabb képes legyen emelkedni. C-vitamin jelenléte nélkül pedig mindez lehetetlen.

Szervezetünkben két fő feladata van a C-vitaminnak. Az egyik az immunrendszer védelme, a másik pedig a psziché stabilizálása. A boldogsághormonok és a béta-endorfin termelését a C-vitamin indítja be. Mivel nagyon gyorsan kiürül a szervezetből ezért állandóan szükségünk van C-vitaminra. Szedhetjük nyugodtan, nincs mellékhatása és nem történhet túladagolás. Stresszes helyzetekben, szorongással, pánikbetegséggel, depresszióval küzdők számára, láz esetén, fertőzéses betegségekben, műtétek után, gyógyszerek használatakor, terhesség és szoptatás ideje alatt, valamint cukorbetegeknek, sportolóknak, dohányosoknak és alkoholt fogyasztóknak ajánlott napi szinten fogyasztani.

Ebből a felsorolásból látszik, hogy szinte mindenkinek C-vitamint kell szednie, mivel a táplálékkal sajnos nem tudjuk kielégíteni ez irányú szükségleteinket, ugyanis ma már minden gyümölcsnek és zöldségnek lecsökkent a vitamin tartalma.

A dohányzóknak több C-vitamint kell fogyasztaniuk, mint a nem dohányzóknak, mivel egy db cigaretta elszívása 25-100 mg C-vitamint von el a szervezettől. Ürítik a szervezetből a C-vitamint a gyógyszerek is, mint az aszpirin, a tetraciklinek (antibiotikumok) és a fogamzásgátló tabletták is.

Azért javasolt a C-vitamin folyamatos szedése és állandó bevitele, mert vízben oldódik és a felesleg – amit nem használ fel a szervezet – pár órán belül kiürül, a szervezet nem tárolja.

Forrás: egeszsegter.hu

Életigenlők.hu

Similar Posts