Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

„Létezik egyfajta elvárás velem szemben, amelynek meg kell felelnem. Minden este meg kell nyerni a közönség szívét, hiszen mindig mások ülnek a nézőtéren. Színre lépés előtt nap mint nap izgulok, de ez jó fajta stressz. Ha már nem lenne, akkor abba kéne hagynom a pályát.”

Életigenlő nagyjaink sorában Bajor Imrére emlékezünk, igazi nagy életigenlés az, amikor valaki a nehézségből tud sikert kovácsolni, sőt színpadi léte táplálója lett egy kvázi hátrányosság, az ő esetében a lámpaláz, tehetségét láttató lámpa, valóságos reflektorfény és a közönséget nevettetésre ajzó láz.

Bajor Imre meghatározó alakja volt a színésztársadalomnak, ahogy a tévészakma is sokat köszönhet neki. Bár valószínűleg a fiatalabb generáció nagy részének sajnos nem sokat mond a neve, azonban akik ismerték a munkásságát, mind örömmel emlékeznek vissza rá. A színész 1957. március 9-én látta meg a napvilágot Budapesten.

Színészi pályáját az Állami Déryné Színházban kezdte 1976-ban, 19 évesen. Színházi karrierjének alakulásában Verebes István játszott fontos szerepet, amikor a színházi körökben frekventált, Balettcipő nevű lokálban felfedezte tehetségét. 2012-ben így vallott erről: „nagyon fiatal, ismeretlen fiú voltam, és már akkor is én szórakoztattam az ott lévő társaságot. Pista kérdezte, mivel foglalkozom, mert ez hihetetlen, amit ott előadok”.

Verebes ajánlására Berényi Gábor, a Játékszín igazgatója adott neki egy kisebb szerepet egy gyerekdarabban, majd a Verebes István által rendezett Hyppolit, a lakáj című darabban már neves színészek között játszott. Sok rendezővel dolgozott, de legtöbbet Verebessel. Idővel kapcsolatuk barátsággá alakult.

1984-től öt éven át az Állami Déryné Színház színésze volt, majd 1989-től a Játékszínben játszott, 1999-től szabadfoglalkozású színészként dolgozott, emellett az abban az évben indult Heti Hetes állandó tagja volt. Számos színpadi darabban feltűnt, de a Szomszédok című tévésorozat szerzett számára országos ismertséget, ahol 77 epizódban Oli urat, a női fodrászt alakította. Horváth Ádám a Hyppolit, a lakáj kétszázadik előadásán látta meg őt és ötlötte ki számára a fodrász szerepét.

Az Árpa Attila által rendezett Pasik! című sorozatban 2000–2003 között forgatott és játszotta Palika szerepét. A filmezés is fontos volt a számára, szerepelt többek között a Meseautó című, közönségsikert aratott 2000-es remake-ben, amelyben az eredetileg Kabos Gyula által alakított komikus karaktert formálta meg. 2004-ben Tímár Péter Le a fejjel! című produkciójában Hernádi Judit és Gálvölgyi János partnere volt. Nagy népszerűségre tett szert, több show-ba meghívták, és Csóközön című önálló estjével bejárta az országot. Az 1990-es évektől a Rádiókabarék meghatározó szereplője volt; széles körben ismertté vált, itt elhangzott produkciójának refrénje: „én, a Gyula, meg az Ottó, a Tóth Ottó”.

Közismert sztár volt, magánélete nyitott könyv volt a rajongók számára. Évekig élt együtt Hámori Eszter színésznővel, két gyermeke anyjával. A fellépések előtt mindig lámpalázzal küzdött különösen akkor, amikor több év kihagyás után állt ismét színpadra. Ez történt a  Verebes István által rendezett Mágnás Miska operettszínházi premierjén, ahol Oszvald Marikával játszotta a címszerepet. – mondta egy interjúban. Többször szinkronizált, pl. a Jó reggelt, Vietnam! című filmben ő volt a főhőst alakító Robin Williams, a Dr. Dolittle 2. részében pedig az Archie-t, a cirkuszi medvét szinkronizáló Steve Zahn magyar hangja. 2008-ban egy VII. kerületi, Dob utcai 216 négyzetméteres alagsori helyiségben egy üzlettársával éttermet nyitott, amelyet Kicsihuszárnak nevezett el. 2009-ben a vendéglátóhely azonban csődbe ment, a helyiséget áron alul kellett értékesítenie.

A Heti Hetesben egyébként gyakran élcelődtek az alkoholproblémáin is, amiről több interjúban is őszintén beszélt, és elismerte, szokott inni. Mint korábban mondta, az őt érő állandó stressz miatt kezdett el italozni, sőt cigarettázni is, mivel le akarta vezetni valahogy a feszültséget. „Igen, időnként iszom. Álságos lenne azt mondani, hogy nem, pláne egy ilyen szakmában, ahol mindennap névnapot, születésnapot, meg ilyen-olyan jubileumot ünnepelünk. A régi nagy színészkollégák is állandóan ittak, csak mindig letagadták. Tulajdonképpen mindenki ivott.” – magyarázta akkoriban, illetve azt is hozzátette, ő volt az első Magyarországon, aki be merte vallani, hogy a színházban a büfé és a pénztár érdekli a legjobban, ezért egy fegyelmit is kapott. Akkori állítása szerint legalább 35-öt.

2010 januárjában otthonában összeesett, majd kórházba került kimerültség miatt, később kiderült, hogy vérnyomásproblémái is vannak, valószínű, hogy az étterme körüli bonyodalmak is közrejátszottak állapota romlásában. Két és fél hónapos kényszerpihenő után tért vissza a színpadra és a Heti Hetesbe.

2013-ban megint beteg lett, 2014 elején ismét kórházba került, szervezetét megtámadta a gyilkos kór. Miután kiderült, hogy az agydaganata nem operálható, elzárkózott az onkológiai kezeléstől, a kínai Kantonba utazott gyógykezelésre, de végül az ottani szakemberek sem tudtak segíteni rajta. Hazaérkezése után többféle kezelést is kipróbált, de mind hatástalannak bizonyult. 2014. augusztus 6-án, 57 éves korában elveszítette a rák ellen vívott hosszú harcát.

Az ország egyik legnépszerűbb komikusa volt. Művészetét díjakkal is elismerték: 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét vehette át, 1999-ben Karinthy-gyűrűt kapott, 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.

Szabadidejének jelentős részét a csendes, Fejér megyei községben, Fülén töltötte, ahol emlékszoba megnyitásával tisztelegtek a kivételes tehetségű művész előtt.

Batári Gábor

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A Rák Ellen- Az Emberért, A Holnapért Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! Az alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts