Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A gyümölcsökben és zöldségekben lévő polifenolok, színanyagok kiemelkedő élettani hatásokkal rendelkeznek, például antioxidáns, antimutagén (DNS-védő), antikarcinogén (rákellenes), gyulladáscsökkentő, immunstimuláns, bélflóra-támogató, és májvédő (hepatoprotektív) tulajdonságokkal.

Megjegyzés: a bioflavonoid szót is szoktuk használni, ez a polifenolok hatalmas területén belül egy szintén nagy csoport.

A tanulmányok leírják, hogy a polifenolokban gazdag étrend csökkentheti a civilizációs betegségek, például a szív-érrendszeri betegségek és egyes rákfajták kockázatát. Itt nyilván a napi, rendszeres és hosszú távú bevitel, a hatásos mennyiség és a számtalan vegyület változatos alkalmazása elsődleges.

A bogyósok között általánosan a bodza és bodzalé vezet, magasan. Ezután következik a kék és vörös szőlő, a fekete ribizli, a szilva, az áfonya, a szeder, a meggy, a málna és az eper.

Külön érdemes megemlíteni a szilvát, ami a gyümölcsöknél előkelő helyen szerepel antioxidáns-érték terén, és a fenolos védőanyagai nem hőérzékenyek, így nemcsak az aszalt szilvában, hanem a szilvalekvárokban is extra magas polifenol mérhető, ami az őszi-téli évszakban nagy szerephez juttatja a szilva alapú termékeket. Mivel cukor nélkül is tartósak, így a reformkonyha egyik legjobb színanyagforrásai a natúr levek mellett.

A gyümölcsöket természetesen gyorsfagyasztással is eltehetjük télire, így megőrződnek a vitaminok.

A gyümölcsökhöz képest a zöldségek polifenol-tartalma kisebb, itt a cékla az első, majd a sárgarépa, a káposztafélék és a zeller következik.

A zöldségekből általában többet kell enni azonos antioxidáns mennyiség beviteléhez, a céklalé és sárgarépalé mellett a vegyes zöldséglé, paradicsompüré előnyös, szoktam ezekhez keverni kevés pirospaprikát és mokkáskanálnyi lenmagolajat. Együtt fogyasztva nyilván az összhatás is kedvezőbb. C-vitamin jelenlétekor a polifenolok hatása mérhetően jobb, ezért zöldségek esetén ennek a vitaminnak a párhuzamos adása előnyös.

Egy saját keverékem például: céklalé, sárgarépalé, paradicsomlé, turmixolt kápia, pár spenót levél, 1 kk pirospaprika, 1 kk jó fajta hidegen sajtolt olaj (olíva, lenmag, kendermag stb.), pici Parajdi só. Adhatunk hozzá – az előbbiek értelmében – frissen facsart citromlevet vagy kevés aszkorbinsavat. Kúraszerűen használom, ha mindennapi szinten szeretném inni, akkor a spenótot és a céklalevet kihagyom az oxaláttartalma miatt. Kaphatók a forgalomban készre kevert bio-, vegyes vagy fermentált zöldséglevek is, amelyek akár otthon tovább alakíthatók.

A 100%-os zöldséglevekből pár kortyot ihatunk a főétkezések idején is, ilyenkor fontos antioxidáns folyamatokban vesznek részt az élelem emésztése során, és nem robognak át gyorsan a tápcsatornán – ezt nem tartom felesleges vagy ártó folyadékbevitelnek. Kis mennyiségről van szó, de annál nagyobb a haszna.

Paradicsom- és savanyított káposztalevek alkalmazásakor érdemes figyelembe venni a hisztamin-érzékenységet.

Amivel még érdemes kiegészíteni az étrendet a már említett vegyes zöldségleveken felül: 100%-os gránátalmalé, birsalmalé (itt hőkezelve válik aktívvá a polifenol), homoktövis termékek, kápia paprika, biocitrom héja, vörös szőlő héja (ha vegyszerszármazékra bevizsgált), bogyósok apró magjainak préselt, színes olajai (pl. csipkebogyómag-, vörösszőlőmag-olaj), zöld levelek, fűszernövények, ehető szárak és virágok, illóolajok, zöldtea-flavonoidok, gyógyteák.

Várandós és szoptatós anyukák, valamint gyerekek és vérhígító készítményt használók nem minden hatóanyagot alkalmazhatnak, erre nézve érdemes tájékozódni.

Szintén van, akinek a sok gyümölcs savat csinálhat, az értékes héjrészt és magokat nem fogyaszthatja, vagy a zöldségféle puffaszthat, ilyenkor magas polifenol-tartalmú étrend-kiegészítő koncentrátumok, folyékony vagy por alakú kivonatok ajánlhatók.

Tóth Gábor
élelmiszeripari fejlesztőmérnök

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A Rák Ellen- Az Emberért, A Holnapért Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! Az alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts