Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Interjú Dr. Zsolnai Gáborral, NN egészség üzletág vezetőjével

Az egészség menő! Hangot adunk neki címmel több közösségi csatornán követhető az a 14 részes videósorozat és 5 részes podcast, amelyet A Rák Ellen- Az Emberért, A Holnapért Társadalmi Alapítvány indított el az NN Biztosító támogatásával.

Az NN Biztosító Egészség Üzletág vezetőjével arról beszélgettünk, hogy az NN miért tartja fontosnak az egészségmegőrzésről való hiteles információáramoltatást, miért támogat egy ismeretterjesztő sorozatot. Interjú Dr. Zsolnai Gáborral.

Gábor, az NN Biztosító egészség üzletágának vezetőjeként dolgozik, orvos az eredeti szakmája, és ha jól gondolom egészségpárti… Kérem, mondjon magáról pár gondolatot.

Igen, egészségpárti vagyok és ezzel szerencsére nem is vagyok egyedül. Valóban orvosként végeztem még a múlt évezredben, de sosem dolgoztam a szakmában aktív gyógyítóként. Viszont mindig az egészségügy határterületein tevékenykedtem különböző menedzsment pozíciókban. Voltam cégvezető kórházinformatikai rendszereket fejlesztő cégben, magánegészségügyi szolgáltatóknál vezettem az értékesítést és a marketinget, illetve az ország legnagyobb, magán-idősotthonának is voltam a szakmai vezetője. Az utóbbi éveket a biztosítási szektorban töltöttem és a fő területem az egészségbiztosítások voltak.

Az egészségmegőrzésről orvossal beszélgetni, régóta újságírói vágyam, és A rák ellen… Alapítvány igazgatójaként pláne fontosnak tartom választ kapni: vajon a mindannyiunk által finanszírozott egészségügyben melyik szinten, kinek a feladata az egészségmegőrzés mibenlétét ismertetni az emberekkel?

A válasz egyszerű, mert mindenkinek! Kezdve a családdal, folytatva az iskolában, majd a munkahelyeken. De nem maradhat ki az állam, az önkormányzatok és maguk az egészségügyi szolgáltatók sem, legyen az állami vagy magánfinanszírozású egyaránt.

A betegségmegelőzés, a környezetünk megóvása, a tudatosságra nevelés miért csak kampány szinten kerül szóba?

Szerencsére ez már nem így van. Az állam oldaláról is szemmel látható törekvések, aktivitások vannak arra nézve, hogy a magyar lakosság egészségtudatosságát javítsák. Vannak komplex, országjáró szűrőprogramok, illetve vannak életkorhoz, betegségcsoportokhoz köthető ajánlott szűrések. Sőt tudtommal egy átfogó szűrőprogram is napirenden van. De persze sosem elégedhetünk meg azzal, ami már működik, mert azt mélyíteni, bővíteni és fejleszteni kell folyamatosan.

Olyan sok hedonizmusra ösztönző életforma, felgyorsult életstílus van, ami ha nem is rögtön, de hosszabb távon egyértelműen kimutatottan betegségfokozó… Mit lehet tenni az egészséges életmód olyan fajta népszerűsítéséért, ami arra ébreszt vágyat, hogy le tudjunk mondani az egészségkárosító dolgokról?

Igen, valóban, sőt új problémák is jelentkeznek ezzel, gondoljunk csak a tudatmódosító szerek gyorsan változó világára, vagy például a mobilfüggőségre. De ezzel párhuzamosan van egy másik trend is – különösen a fiatalok körében –, amely szerint az „egészség menő” lett. Egészségesen táplálkoznak, sokat mozognak és odafigyelnek magukra, illetve a környezetükre. Ezt a törekvést kell támogatni, erősíteni és tovább ösztönözni. Akár különböző kedvezményekkel, edukációval, illetve példaképek állításával. Utóbbira jó példa a világversenyeken sikeresen szereplő sportolókat bemutató kampányok és a bevonásuk az egészségfejlesztési aktivitásokba.

Van, hogy önhibánkon kívül nem élünk abszolút egészségesen, mert pl. a stressz, a környezeti ártalmak napi szinten jelen vannak, viszont az időben való felismerés miatt el kell járni rendszeres vizsgálatokra, szűrésekre. Véleménye szerint a 2025. januártól kötelezővé tett szűrések bevezetése hogyan hat az emberekre?

Igen, van, talán ez az egyik legnagyobb probléma. A Covid, a háború, az infláció is mindannyiunkat érintő, most már hosszan elhúzódó módon stresszt okozó faktorok. Ezekkel napi szinten kell megküzdenünk és megoldásokat találnunk a problémákra. Ha a piramisunk alján levő dolgok a létbiztonság, az anyagi biztonság nincs meg, akkor bizony nehéz odafigyelni az egészségünkre. De fontos azt tudatosítani mindenkiben, hogy az egészségünk is a piramis alján van, csak annak nem érezzük hiányát, mindaddig, amíg nem betegedünk meg.

Sokan azt vallják, jobb minél később megtudni a betegség hírét… Miért van még mindig struccpolitika sokakban?

Ez egy szocializációs és edukációs kérdés. Régen, amikor még a súlyosabb betegségeket jóval kisebb eséllyel gyógyították, akkor ez lehetett egy stratégia. De ma már sokkal jobb, ha minél előbb fény derül arra, hogy baj lehet, mert akkor sokkal hatékonyabban lehet beavatkozni. Ezt kell sokszor elmondani, példákkal alátámasztani az embereknek és akkor meg tudjuk változtatni ezt a szemléletet.

Megragadom az alkalmat, hogy társadalmi marketingesként a vesszőparipámat most is előhozzam és megtudakoljam, Ön szerint mikor változhat az az eredendően rosszul bevezetett, majd rosszul beidegződött kommunikációs stílus, miszerint aki az orvosi rendelőbe belép, megszólításkor „kedves beteg” válik belőle… Ez valami kódolás? Szeretném hinni, hogy nem…

Szerintem ez már megváltozóban van. Ha az egészségügyi személyzet felkészült, képzett és nincs végtelenségig túlhajtva, akkor sokkal jobban figyel a kommunikációra. Tudtommal erre vannak központi aktivitások is már, hogy hogyan lehet ezeket a készségeket fejleszteni az ágazatban. Szóval én optimista vagyok, azaz ha a megfelelő feltételek adottak, akkor az egészségügyi humán erőforrás nyitott arra, hogy a szolgáltató egészségügyhöz illeszkedő módon kommunikáljon.

Szokták mondani az egészségtelen életvitel nem egy életbiztosítás… Az NN termékpalettáján mely szolgáltatások ösztönzik, hogy az emberek, főleg a fiatalabb korosztály tudatos legyen az életében hozott döntésekre?

Tulajdonképpen mindegyik termékünk, illetve kapcsolódó szolgáltatásunk a tudatosságra ösztönzi az ügyfeleinket, hogy készüljenek fel a váratlan helyzetekre. Igényeik szerint több kiegészítő egészségbiztosítási fedezet közül választhatnak, hogy milyen eshetőségekre szeretnék kibővíteni az alap életbiztosításukat, de az egészségtudatosságban nagy segítség lehet az Egészség asszisztencia szolgáltatásunk. Egészségügyi kérdésekben sokszor nem tudjuk, kihez forduljunk, hol kezdjünk neki, akár panaszunk van, akár a megelőzés terén szeretnénk lépéseket tenni. Ezzel a szolgáltatásunkkal viszont ügyfeleink és szeretteik díjmentesen kaphatnak szakértői támogatást mindezekben a kérdésekben is a nap 24 órájában. És persze kiemelném a most induló szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosításunkat, amelyet első körben a vállalatok számára kínálunk.

A Rák Ellen- Az Emberért, A Holnapért Társadalmi Alapítvány új stílusban, több közösségi platformon lép fiatal célközönség felé a 14 részes videófilmekkel és az 5 részes podcast sorozattal. Miért döntöttek a támogatás mellett?

Biztosítóként nem lehet fontosabb üzenetünk, mint hogy felhívjuk a figyelmet az egészségünkről való gondoskodás fontosságára. Ezen belül is szeretnénk motiválni és támogatni az embereket, hogy minél többet tegyenek a megelőzés érdekében, hiszen a legjobb, ha meg tudjuk előzni a probléma kialakulását. A Rák ellen- Az emberért, A Holnapért Alapítvány missziójának alapköve ez a fajta szemlélet, ezt a munkát szeretnénk támogatni az NN részéről.

Az NN munkatársaira jellemző az egészséges életmód? Ajánlott vagy alapkövetelmény, hogy foglalkozzanak a testi-lelki jóllétükkel? Gábor, Ön egészségesen él? Jár szűrésekre?

Igen a vállalaton belül kifejezetten jellemző, hogy foglalkozunk az egészségünkkel. A biztosító dolgozói béren kívüli juttatásként egészségbiztosítással rendelkeznek, amelyet tudatosan használnak is Ezen túlmenően rendszeresen szervezünk egészségszűréseket, sport- és szabadidős közösségi programokat. Egyik legismertebb, legnépszerűbb aktivitásunk talán – ahol az NN Biztosító is saját csapatokkal indul – az NN UltraBalaton futóverseny. Minden héten gyümölcsnap van az irodában, illetve elkülönített terek biztosítanak lehetőséget a relaxációra, akár munka közben is, de irodai masszázsra is van lehetőség. Én magam is igyekszem hetente háromszor-négyszer mozogni és egyre egészségesebben táplálkozni. Úgy alakult, hogy szükséges leadnom néhány kilót, amin elkezdtem már aktívan dolgozni. Ebben szerencsére a feleségem is támogat és nemcsak hozzátartozóként, hanem szakmailag is, mivel ő dietetikus. A szűréseket évente igyekszem igénybe venni, ezek között komolyabbak is vannak, amelyet a személyes kockázataim csökkentése érdekében írtak számomra elő. Ezt mindenkinek tanácsolom, ahogy haladunk előre az életkorral, mert „fiatalabbak nem leszünk, ugye?!”

„A Rák Ellen… Alapítvány” ismert 12 szirmú egészségvirágának melyik 3 szirmát választja, ami a legfontosabb életterületet jelenti Önnek?

A mozgás-séta, a természetes étrend és az alvás – nekem ezek a kedvenceim.

Mi az életigenlése?

Mindig törekszem arra, hogy megőrizzem a lelki békémet és az egyensúlyt. Ha ez megvan, akkor többi már szinte jön magától.

Vajda Márta

 

 

 

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A Rák Ellen- Az Emberért, A Holnapért Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! Az alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts