Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A reggelit nemes egyszerűséggel csak a legfontosabb étkezésként szoktuk aposztrofálni. Mindez persze egyáltalán nem véletlen, rendkívül fontos ugyanis, hogyan indítjuk a napunkat.

Régóta közismert, hogy a legtöbb reggeli gabonapehely rengeteg cukrot tartalmaz, ugyanakkor az okos marketingnek köszönhetően a mai napig számos alkalommal kerülnek az asztalra. Kutatások bizonyítják, hogy sok gyerek az ajánlott cukorbevitel több mint kétszeresét fogyasztja el minden nap, a számadatok pedig alig változtak az elmúlt években.

Márpedig a cukor túlzott fogyasztás esetén igen egészségtelen, mi több, megnöveli különböző szívbetegségek, a cukorbetegség és egyes ráktípusok kialakulásának kockázatát. A cukor hatással van az energiaszintünkre és a teljesítőképességünkre, valamint a nem megfelelően karbantartott vércukorszint erősíti a premenstruációs szindróma, a menopauza és a mindennapos stressz okozta panaszokat.

A reggeli cukorbombák után jelentősen lezuhanhat a vércukorszintünk, amire válaszul a szervezet azonnal jelzéseket küldd a további cukorfogyasztás érdekében. Mivel ezeket az üzenetek meglehetősen nehéz ignorálni, mindez könnyen egy hullámvasúthoz vezethet, ezért tehát érdemes alacsony cukortartalmú ételekkel kezdeni a napot.

Ha valaki édesszájú, az ízlelőbimbóinak minden bizonnyal szüksége lesz egy kis időre az átálláshoz. Nagyjából egy-két hét után azonban már tapasztalható lesz a különbség, és azok a finomságok, amelyek korábban olyannyira ellenállhatatlannak bizonyultak, immár émelyítően édessé válnak. A kevesebb cukor jelentette előnyök pedig rövid távon is jelentkeznek: megszabadulhatunk némi súlyfeleslegtől, helyreáll a hormonháztartásunk, kevésbé leszünk fáradtak, energikusabban vethetjük magunkat a hétköznapokba.

Nézzünk tehát néhány alternatívát a reggelire fogyasztott cukordömping helyett!

Tojás

Buggyantva, főzve, vajon sütve, rántottának vagy omlettnek spenóttal, gombával és paradicsommal tálalva – a tojás bárhogy elkészítve remek fogás. Érdemes kipróbálni teljes kiőrlésű pirítóssal is, esetleg spárgával, hogy biztosítsuk a magas növényi rosttartalmat.

Zabkása

Elkészíthetjük víz és félzsíros tehéntej felhasználásával egyaránt, bár utóbbi a magasabb fehérjetartalmának köszönhetően hosszabb időre biztosítja a jóllakottság érzését. Érdemes hozzáadni egy evőkanál chiamagot a benne található rostok, protein és Omega-3 zsírsavak miatt. A zabkása tetejére szórjunk egy kevés apróra vágott vagy reszelt almát, egy evőkanál mandulapelyhet és egy kevés fahéjat.

Natúr görög joghurt

A görög joghurtoknak általában véve magasabb a fehérjetartalma, mint a hagyományos joghurtoknak, ezért remek választást jelentenek reggel. Adjunk hozzá 2-3 púpozott evőkanál bogyós gyümölcsöt, szórjunk rá egy evőkanál chiát vagy tökmagot, és máris kész az ideális napindító fogás.

Turmix

Egy gyorsan elkészíthető finomság, ami egyben legalább olyan egészséges is. Az alapja legyen görög joghurt, ebbe kerülhet zab, chiamag, egy kevés jó minőségű mogyoróvaj, valamint némi zöldség-gyümölcs keverék. Ez utóbbihoz használjunk fel két részt olyan zöldségekből, mint a spenót, zeller vagy kelkáposzta, illetve egy rész szezonális gyümölcsmixet. Ha szeretnénk több fehérjét fogyasztani, tehetünk a turmixba fehérjeport is.

Pirítós

Klasszikus eleme a reggeli tányérnak, arra azonban talán nem mindenki gondol, hogy a pirítósnál sem mindegy, milyen kenyeret használunk fel hozzá. Igazán jó választás például a kovászos kenyér. Ízletes feltétet csinálhatunk összetört avokádó, csili, frissen facsart citromlé, só, bors és egy kevés olívaolaj felhasználásával. Hogy változatosabbá tegyük az ételt, alkalomszerűen szórhatunk a tetejére füstölt pirospaprikát vagy finomra vágott fokhagymát is.

Forrás: hazipatika.com

Életigenlők.hu

Similar Posts