Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

„Próbálj meg őszinte lenni pszichológia nélkül.
Szeretni ÉN nélkül, Istent látni vallás nélkül.
Csak úgy, ahogy tényleg van.
Valahogyan szívből és örömmel.”
(Hamvas Béla)

Miután lehullottak a fák levelei és térdig jártunk az arany avarban, novemberben beköszöntenek a sötétebb, hidegebb napok. Október 31-én Farkas napján, a betakarítás után úgy tartották, a fák is aludni térnek. Ősszel a meleg megtartásán volt a hangsúly, télen a melegítésre kell figyelnünk.

Ayurvédában a Kapha évszak veszi kezdetét, melynek elemei a Föld és a Víz. Ahogy a természetben megjelenik az elnehezedés, a nyirkosság, úgy bennünk is megjelenhet ez a Kapha minőség, álmosság, lustaság, orrfolyás, hurutos megfázások formájában, ezért figyeljünk oda egyensúlyunk megtartására. Íme, néhány egyszerű, praktikus ötlet.

1. Mozogjunk rendszeresen, erre a délelőtti vagy kora délutáni órák a legalkalmasabbak. Ha tehetjük és van ó, használjuk ki ezt a csodás lehetőséget, hiszen a csillogó hó és jég szépsége melegíti szívünket, lelkünket is. Szánkózással, síeléssel, hógolyózással, korcsolyázással, sétával a természetben a testünk is felmelegszik.
2. Ehhez öltözzünk jó melegen, különös figyelmet fordítva a nyak, fej, kéz, láb melegen tartására, vegyünk egy termoszt napközbeni meleg italnak.
3. Figyeljünk oda bőrünk ápolására, védjük a kiszáradástól, olajozzunk, járjunk Abhylonga masszázsra.
4. Ha tehetjük, menjünk szaunába, gőzfürdőbe, olajozzuk át előtte testünket, fejünkre csavarjunk törölközőt, a lényeg, hogy izzadjunk.
5. Korán lemegy éltető melegünk, a Nap, ezért kerüljük a délutáni szunyókálást, mert növeli a Kapha értéket (tompaság, lustaság) szervezetünkben.
6. Az esti órákban csendesedjünk el, olvassunk, meditáljunk, igyunk meleg teákat, lazítsunk, gyújtsunk gyertyát.
7. Alvás előtt vegyünk forró fürdőt, tegyünk illóolajokat a fürdővízbe, párologtatóba (levendula, zsálya, borsmenta, stb.).
8. Ételünk is melegítő legyen, ha tudunk, együnk főtt ételeket, tartósítószermentes táplálékot, kerüljük ebben az időszakban a fogyókúrákat, tisztítókúrákat, annak pár hónap múlva jön majd el az ideje. Fűszerezzünk, együnk csípőset, de mértékkel. Ha nehézzé válik emésztésünk, használjunk Tritaku porkeveréket, mely segít a bélrendszer problémáinak legyőzésében.
9. Legyünk jókedvűek, ez erősíti immunrendszerünket és lelkünket egyaránt. Készítsünk csipkevizet, melynek magas C-vitamin tartalma immunerősítő hatású. Egy marék csipkebogyóra öntsünk 1 liter 5 percig forralt kihűlt vizet és hagyjuk egy estén keresztül állni. Üde, szép színe is jó hatást gyakorolhat ránk.

Ez az időszak egy kicsit a befelé fordulásról, évvégi számvetésről is szól. Az adventi időszakban megélhetjük a készülődést, utat engedve a kreativitásunknak és a várakozásnak. Ez lehet örömteli, de lehet stresszel teli is. Biztos mindannyiunk szeme előtt megjelenik egy kép, ahol a karácsonyi perpatvarban lázas égőkeresés, sütés-főzés közben próbáljuk megtalálni lelki békénket – kevés sikerrel járva – sőt, ezt keresve aztán még idegesebbekké, feszültebbekké válhatunk.

Gondoljunk arra, hogy szeretteink körében lehetünk és töltsenek el bennünket ezek a napok melegséggel. Töltsük az időt vidám társasjátékozással, finom ételek fogyasztásával és élvezzük az együttlétet.

Egyszerű ajándékokat tegyünk a fa alá, amit magunk készítettünk és nyugalmat, békességet árasztanak. Ha magunkban ezt megteremtjük, hatással lesz másokra is. Már a természeti népek is Jézus születése előtt ünnepelték a Fény érkezésének napját és tüzekkel virrasztották át a Napforduló éjszakáját. Mindenki ünnepeljen szíve szerint úgy, ahogy a legszentebbül meg tudja élni. És ne feledkezzünk meg a jótékony hatású illatokról sem, melyek ilyenkor belengik a mindennapjainkat. A gyömbér, fahéj, kardamon, szegfűszeg, narancs, mind melegítő hatásúak. Ha hurutosodnánk, a kakukkfű mellett a babérlevél tea és szirup is kitűnő köhögéscsillapító. Finomak, teában, süteményekben, főételekben és illóolaj formájában bárhol használhatóak.

Készítsünk melegítő teát! Hozzávalók/elkészítés: 4 db zúzott kardamon, 2 teafilter, 4-5 dl víz vagy tejszín összeforralva, a végén tegyünk bele egy kis mézet.

Sok mindent használunk a hétköznapjainkban, ami ayurvedikus, csak nem nevezzük így őket, de érezzük jótékony hatásukat. Ösztönösen tudjuk, mi jó nekünk, de hajlamosak vagyunk ezeket az ösztönöket háttérbe szorítani, ezért kell magunkat folyamatosan emlékeztetni.

Az Arany tej egy indiai ayurvédikus ital, mely a tél és az ünnep elengedhetetlen része, szívet-lelket-testet melenget. Hozzávalók/elkészítés: 2 tk kurkuma por, 1 tk fahéj, kevés bors, egy csipet kardamon, 400 ml tej és méz összemelegítve.

December utolsó napján búcsút intünk az óévnek és bizakodva várjuk az új esztendőt. Készíthetünk számvetést, megfogalmazhatjuk magunkban mi az, amin változtatni szeretnénk. A legfontosabb, hogy mindig legyünk jelen az időben, éljük meg a mindennapok egyszerű varázslatait, hiszen ez ad alapot a jövőnknek, és egyszer bizony ez lesz a múltunk.

Meghitt, örömteli, szeretetteljes ünnepeket kívánok mindannyiunknak!

Mison Judit

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts