Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Az emberek szinte kétségbe esve keresik a megoldást az életükre és sokszor csodavárásuk következtében a karizmatikus, ezoterikus mozgalmak felé fordulnak.

Laár Andrással Karinthy-gyűrűs magyar humoristával, költővel, zeneszerzővel, dalszövegíróval, buddhista pappal, a L’art pour l’art Társulat és a KFT együttes alapítójával beszélgettünk transzcendensről, humorról, útkeresésről, önvalóról…

András a felsoroltak közül melyik szerepedben vagy igazán elemedben?

Mindegyikben jól érzem magam. A buddhizmus a szellemi alapokat képviseli, az abszurd humor a szabadságot jeleníti meg, a zene pedig az égi erők megidézését teszi lehetővé, valamint dinamikájával felpörgeti az energiákat.

A buddhizmus alkalmazza az önvaló kifejezést, ami ha jól értem a szerzett tulajdonságok rárakódása nélküli énképünk. Megtaláljuk ezt a mai világban, ahol megannyi álarc sorakozik váltogatásra a gardróbban?

A buddhizmus számára az önvaló nem egy konkrét valami, inkább csak egy szempont ahonnan nézünk. Az önvalóhoz társított személyiség pedig folyamatosan változó összerakottság, nincs állandó alapja.

A transzcendens és/vagy a humor visz közelebb önmagunkhoz?

A létezés transzcendens eredetű, a tudati dimenziók megtestesülése. Ezért a transzcendens szinteken történő műveletekkel alakíthatjuk anyagi valóságunkat. A humor pedig segít megszabadulni háromdimenziós rögeszméinktől, hiszen egy szívből jövő kacagással képesek vagyunk ledobni nyomasztó tudati terheinket. Ráadásul a nevetés egészséges, és életmeghosszabbító hatása van.

A közösségi média tele van jobbnál jobb önismeretre ébresztő előadásokkal. Felmerül a kérdés vajon miért népszerűbbek a buddhista irányzatok a hagyományos keresztényinél?

A buddhizmus nem pusztán elmélet, vagy hitvallás, hanem gyakorlati utat is kínál a belső fejlődéshez. Nem a hitre, hanem a tapasztalásra épít. Ha végezzük a légzésfigyelés-gyakorlatokat, és az erre épülő meditációkat, megtapasztaljuk a Tan áldását, és már nem pusztán hiszünk benne, hanem bizonyosságot is szerzünk.

Az univerzum kötőanyaga a szeretet, ez lassan már közhelyes, mindenki használja, posztolja a szebbnél szebb idézeteket, bölcseleteket… Ez jó, de mi kell ahhoz, hogy át is éljék a szeretetet?

A szeretet nem elsősorban érzelem, hanem gyökerében tudatállapot. A belátásból fakad. Amikor rájövünk, hogy mi mindnyájan érző lények vagyunk, akik ugyanazokkal az örömökkel és szenvedésekkel találkozunk az életben, automatikusan megjelenik bennünk az együttérzés, a részvét és a könyörület. Az összes erkölcsi erény magától megjelenik. Ennek a beállítódásnak a neve az érzelmek szintjén az, hogy szeretet.

A buddhizmus fő tanítása a szenvedés- és szenvedtetés-mentes élet. Hogyan érjük el ezt a gyakorlatban?

A dolgok a világban végső soron önmagukban semmilyenek, üresek a meghatározottságoktól. Azt hogy örömöt, vagy szenvedést okoznak-e a szemlélő tudatától függ. A ragaszkodás a mulandó jelenségekhez, szenvedést szül. A téveszméktől való megszabadulás pedig megkönnyebbülést, örömöt eredményez.

A zen szerint a szent egyszerűség, a szabadság elérése a cél. Mit tehetünk ennek érdekében?

Önmagunkban véget vethetünk a vágyak uralmának. Ha látjuk, hogy saját vágyaink – mint minden jelenség – valójában üresség-természetűek, nem ragaszkodunk hozzájuk, engedjük elenyészni őket. Ezt egyszerűen, és komplikált módon is elérhetjük. A zen az egyszerűség talaján marad.

Meditáció ma egyre népszerűbb… Mi az alapvető különbség az ima és a meditáció között?

Az ima egy magasabb erő személyes megszólítása, a meditáció pedig egy belső állapot megvalósítása. Nem ellentétes műveletek, mert egy ima lehet része a meditációnak, és az imádkozás létrehozhat meditatív állapotokat is.

Év végén, újév kezdéskor gyakori a tervek készítése. Az önvizsgálat – például abban, hogy betartjuk- e a fogadalmainkat – vajon megelőzi-e a célok kitűzését?

Az önvizsgálatnak elengedhetetlen, és folyamatos műveletnek kell lennie, ha fejlődni akarunk. Céljainkat ennek fényében jó kitűzni és követni.

Mi kell(ene) ahhoz hogy az álmok megvalósuljanak és ne az álmodozás szintjén maradjanak évről-évre, életről életre…

A legfontosabb elem a gyakorlás. Oly sok téveszme, hibás beidegződés, és kívülről generált szokás rakódott ránk életünk során, hogy csak rendszeres szellemi-lelki gyakorlással tudunk tartós, és felszabadító változást létrehozni magunkban. Márpedig ha nem változunk, akkor úgy maradunk.

Mire készülsz mostanában színpadon és a tanítás területén?

Pár napja jelent meg az új könyvem, a címe: Laáramlás. Eddigi életpályám szűrlete. Ebből kiindulva tartok, ezzel a címmel előadásokat, amelyekben helyet kap a humor, a zene és a filozófia is, december 22. MOM kult. 19 óra. Na, mi van? Humoros est december 28. Szeged, Szent-Györgyi Albert Agora 19 óra. Van egy előadás sorozatom is, amelynek a címe: Nyamvadásgátló varázsszerek. Ez arról szól, hogy a bennünk rejlő varázsszerek segítségével kijöhetünk nyomorúságainkból. Emellett festek, időnként fellépek a KFT zenekarral, valamint online előadásokat tartok, mostanság épp a buddhizmusról. December 12-én indul online 5 előadásos Buddhizmus alapjai.

Mi az életigenlésed, András?

Szeretek élni, jól érzem magam a bőrömben, és kíváncsian várom a végét is.

Vajda Márta

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts