Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A csendességet soha nem múlhatja felül a beszéd, a szavakat nem mondhatjuk ki mindig ugyanúgy.

Ne szólj szám, nem fáj fejem! Mondd meg az igazat, betörik a fejed! – szólásmondások, közmondások igemagyarázata

Aki vigyáz a szájára, megtartja életét, aki feltárja száját, arra romlás vár. (Péld 13,3)

Aki a beszédében nem vétkezik, az már tökéletes! Hiszen, ha a beszédén tud uralkodni, akkor az egész testét is uralma alatt tartja. (Jakab 3,2)

Először a szólásokról szólunk általában: a nyelvhasználatban, a nyelvi kommunikációban előre gyártott „paneleket” szokás bizonyos esetekben használni, ugyanis a nyelv a korábbi tapasztalatok tárháza. Ilyen előre gyártott „panelek” a szólások és közmondások, a népi bölcsesség e gyöngyszemeinek gyűjteményei a kultúrák nagyfokú hasonlóságáról tanúskodnak. Nincs éles „műfaji” határ a szólások, közmondások és például a bölcs mondások, az ún. bölcsesség-irodalom között. Ez utóbbiak tekintélyes része voltaképp közmondás-gyűjteménynek tekinthető.

Mai ismereteink szerint nagyon régiek, minden bizonnyal megelőzték az írást és az elméleteket; már az ókorban lejegyezték őket, gyűjteményeket állítottak össze belőlük. Erre utalnak azok a bibliai szövegek, amelyeket a bölcsesség címszó alá sorolnak, közülük is legfőképp a Példabeszédek könyve. Magyar nyelven is több terjedelmes gyűjteményt állítottak össze belőlük – az adott kor „ízlésének” megfelelően.

Aki vigyáz a szájára, megtartja életét, aki feltárja száját, arra romlás vár. Ezt olvasva azonnal eszünkbe ötlik hazai megfelelője: Mondj igazat, s betörik a fejedet. Nagy részük a tradicionális társadalmakban keletkezett, többé-kevésbé azok értékrendjét tükrözik, és kiemelkedő moralisták is előszeretettel használták őket. Vannak közöttük olyanok, amelyek szinte örökérvényűek, ma is megállják a helyüket. Ilyen pl. az ún. aranyszabály, amely Konfucius és Jézus mondásai között is szerepel.

Lényege a másokra figyelés, a kölcsönösség; normaként Jézus megfogalmazásában így hangzik: Amit szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük. Vagy a témánkhoz kapcsolódó idézet Jakab leveléből: Aki a beszédében nem vétkezik, az már tökéletes! Hiszen, ha a beszédén tud uralkodni, akkor az egész testét is uralma alatt tartja.

A hallgatni arany közmondásnak a címben megadott két szólásmondás-elágazása van, az egyik:
„Ne szólj szám, nem fáj fejem!”

Azt hangsúlyozza a kevés, óvatos beszéd, netán hallgatás tanácsolásával, hogy inkább ne mondjunk semmit, minthogy csúnyát, ártalmasat, becsmérlőt hallassunk, mint Jakab apostol sejteti levelében, meg az összefoglaló szólás: hallgatni arany.
A másik: „Mondj igazat, s betörik a fejedet!”

Ez inkább saját magunk védelmét célozza, amelyben egy érzés és egy testi tünet között vontak párhuzamot őseink. A jelentés szerint jobb elkerülni a túl sok beszédet, mert az sok gondot, bonyodalmat, esetleg fájdalmat is okozhat. A rossz érzés nem csak fizikai lehet, hiszen a túl sok pletyka akár olyan lelki sérüléseket is okozhat, amelyek után már késő lesz a „Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna” szólást használni.

Batári Gábor

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts