Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 7 perc

Interjú Mester Tamás zenésszel

Az egyik legizgalmasabb rockzenész, dalai mélyre visznek, fontos életcélokat, emberi dolgokat mélyről hoznak fel, amikkel együtt és külön-külön is megküzdünk itt a földön mindannyian. Rockzenében is más szemmel – szívvel – láttatja a világot.

A „Pillanat” c. album (2006.) Szabadítsd fel! dal szövegéhez van személyes élményem nekem is, konkrétan az élet értelmébe, izgalmába vetett hitet adta vissza 2012-ben. Akkor legbelül tudtam, hogy egyszer lesz ilyen interjú, amibe beleszövöm ezeket a dalsorokat. Most Tamás személyes élményét is megtudakolom, mit érzett, miket élt át akkoriban, amikor ez a dal megszületett. Amióta először hallottam, nekem azóta is ez a valaha hallott, legéletigenlőbb sor “Ha nincs miért meghalnod, miért élsz?” Az interjúban elmondta picit félt, hogy félreértik ezt a sort, amit valóban ütősnek tart, de szerencsére mindenki értette és nagy sikert él meg a dal.
Rock and roll, spiritualitás, transzcendens-közeliség, illúziók és valóság, ezek összessége Mester Tamás, akivel van szerencsém interjút készíteni.

Kimondtad a nagytitkot nemrégiben a Friderikusz Podcastban: „amikor megszűnik a tetszeni vágyás, akkor kezdődik az öregedés.” Abszolút! Ez vitathatatlan! Mikortól tudod ezt a nagyigazságot, Tamás?

Talán azzal lehet ez összefüggésben, hogy amíg az ember vonzó akar lenni, addig hatni akar a világra, és fontos számára, hogy a világ visszaigazolja. Amikor viszont már nem akarsz a külsőddel hatni, akkor egyrészt a test és a külvilág közötti energiaáramlás alábbhagy, másrészt mivel már nem akarsz csábítóan nézni, – tudod a Zoolander nézés, – akkor a szem körüli izmokat sem használod annyira, így a tekinteted is megváltozik. Ez persze csak akkor probléma, ha a testünkkel hisszük azonosnak magunkat. Persze az sem baj, ha a tükörben azért fel tudjuk magunkat ismerni. Negyven év fölött a karakterünk kiül az arcunkra. Egyszerre lehet törekedni arra, hogy méltósággal öregedjünk meg, hogy ne szégyelljük a ráncainkat és arra, hogy ez minél később következzen be.

Szabadon beszélsz kedvenc témádról, a megvilágosodásról, de – ahogy mondod – nem tanítod azt, hiszen úton vagy, és csak a felfedezés örömét osztod meg az érdeklődőkkel. A megvilágosodás keresés mikor érkezett az életedbe?

A keresés tart amióta az eszemet tudom, de a válaszok akkor kezdtek el megszületni bennem, miután abbahagytam a keresést, amikor feladtam a megvilágosodás utáni vágyat. Fura ez, sokszor akkor kapod meg a vágyaid tárgyát, amikor elengeded.

A meditatív állapot mindenkinél egyedi élményeket hoz. Van, akinek sikerül eljutni az elmélyült tudatállapothoz, van, akinek nem. Neked hogyan, mikor sikerült?

Amikor rájöttem, hogy rosszul meditálok, – mert azt hittem, hogy én csinálom – amikor kiderült, hogy semmit nem kell tennem azért, hogy ez az alterált tudatállapot létrejöjjön, akkor éreztem először igazi áttörést.

Indítottál egy meditációs tanfolyamot is, hogy halad?

Őszintén szólva nem gondoltam, hogy ennyi embert fog érdekelni. Több ezren jelentkeztek az AVANOVA-ra, alig hittem el, mert azt gondoltam, hogy egy szűk réteg foglalkozik csak önmaga és a világ megismerésével. Nagy öröm, hogy ilyen sokan.

Sokszor tartasz szünetet, elvonulsz a nyilvánosságtól, a színpadtól is… Ez amolyan alkotói szabadság vagy valami más?

Inkább a perfekcionizmusom mellékhatása. Tökéletesítgető vagyok, nem tudom befejezni, és nem tudom kiengedni a kezemből a produktumot – bármiről legyen is szó – amíg én nem vagyok tökéletesen elégedett vele. Ezért gyakran évekig dolgozom egy témán megállás nélkül, viszont emiatt úgy tűnhet, hogy eltűntem, pedig csak lassú vagyok.

Ilyenkor a zene is háttérbe szorul, vagy más színpadon szól, legbelül?

A zene iránya, a stílusa változik, de a viszonyom a zenével nem. Az állandó. Amikor az új meditációs albumot írtam, akkor ugyanolyan lelkesedést éreztem, mint amikor például a Jack Jack-ben üvöltöttem a rockzenét. A színpadokat képzeletben gyakran cserélem.

Az igazi vágyak felismerésével közelebb kerülünk önmagunkhoz, metódusoktól függetlenül – mondtad egy korábbi interjúban. Ez az önismereti utakon hányadik lépésnél derül ki? Kiderül egyáltalán?

A hetedik… [nevet] ezt így nem lehet megmondani. Az viszont érdekes, hogy az éber állapotban megfogalmazódó vágyaink nem mindig fedik a meditációs állapotban megszülető vágyainkat. Mert ilyenkor nem az elménk tartalmát hallgatjuk. Azt is mondhatnánk, hogy amikor elengedjük a fantáziánkat, akkor szívből hozunk döntéseket, mentális zaj nélkül. És persze a kérdésed fordítva is igaz, mert amikor közelebb kerülünk önmagunkhoz, akkor könnyedén törnek elő az igazi vágyaink, amelyekért igazán lelkesedni tudunk.

Szabadítsd fel! 2006-os „Pillanat” c. album egyik sikerdala hogyan született, elmeséled? Mik inspiráltak akkoriban a pillanatok megélésének fontosságát világba üvölteni?

Gyakorlatilag pont azok, amit az előbb mondtam, csak rímekbe szedve. [nevet] Én mindig ugyanarról beszélek.

De ha nincs miért meghalnod úgy, miért élsz?” – a kedvencem ez a sor, mélyre visz, igazi meditáció, ha úgy istenigazából belegondolunk… Ma is vallod ezt a (nem költői) kérdést?

Igen, ez egy erős mondat, kicsit féltem is anno, hogy érteni fogják-e, és nem lesz-e a „Szabadítsd fel”-ből egy újabb “Szomorú vasárnap”, mert valóban félreérthető. (nagyon is érthető, az igazi életigenlés veleje – a szerk.) De szerencsére nem ez történt, és úgy tűnik, ez sokaknál betálalt. Nekem azt jelenti, hogy azt a bizonyos valamit, amiért lelkesedni tudsz, ami igazan éltet, azt mindenáron keresned kell, hogy újra tüzet gyújts belül.

Dalszerző is, frontember is vagy. Az alkotás magányában vagy a színpad reflektor fényében vagy inkább elemében?

Ez változik, azt hiszem, ahogy öregszem, egyre kevésbe akarom már felszántani a színpadot. Szeretek zenélni és ez sosem fog változni, és mindegy, hogy ez egy stúdióban vagy egy színpadon történik. Ugyanúgy, becsukott szemmel.

Zsűritag is voltál… Az ötödik és hatodik Megasztár-szériában. Mi a véleményed a kereskedelmi tévés, látványos zenei vetélkedőkről, résztvevőiről, győzteseiről?

A győztesek között van néhány fantasztikus énekes. A műsor típusából adódóan azonban sokan a karrierjüket a csúcson kezdik, hatalmas színpadon, komoly fény és hangtechnikával, és több millió nézővel. Ezt kevesen tudják reprodukálni a későbbiekben.

A Mester és tanítványaitól kezdve egyre inkább haladtál az „őszinte kőkemény rock” irányába, míg már a Jack Jack zenekar alapításáról azt mondják, hogy célja kifejezetten az volt, hogy Magyarországon is legyen egy „igazi rock&roll zenekar”. Az lett?

Igen, a legjobb magyar rockzenekar. Eltelt már annyi idő, hogy objektívan látom, szinte teljesen kívülről. A sikerei persze nem igazolták ezt vissza. Tény, hogy eleve egyetlen évre alakultunk csak meg, és már a kezdés pillanatában megbeszéltük a feloszlás pillanatát, hogy ne sérüljenek az “anyazenekarok”. Ha viszont ma megnézed a kommenteket a Jack Jack film alatt a youtube-on, akkor máshogy kezded mérni a sikert. Én boldog vagyok, hogy megcsináltuk.

1996-ban eljátszottad a Halál szerepét a nagy sikerű Elisabeth című musicalben, amit nemcsak a Budapesti Operett Színházban, hanem Szegeden is bemutattak. Jelentett-e kihívást az új műfaj?

Csak azért nem, mert nagyon eltalált a szerep. És szinte végig énekeltem, talán három sor prózám volt, amivel meg is gyűlt a bajom. Hívtak Bécsbe ugyanerre a szerepre, de szokás szerint nemet mondtam. Nem nekem való, hogy minden nap ugyanabba a szerepbe bújjak.

Richard Bach rajongásod honnan ered, tart még?

Olyannyira, hogy volt egy levélváltásunk, amelyben egy közös projectet is elkezdünk tervezni, de Richard repülőgép balesete miatt ez elmaradt, nehezen épült fel belőle. Nagyon szeretem a műveit. A Sirály, az Illúziók, a Híd az örökkévalóságon át, ma is a kedvenc könyveim közé tartoznak.

Hol láthat a közönség hamarabb színpadon vagy a tervezett meditációs tanfolyamodon?

A kettőt egyszerre tervezem április 30.-án szombaton. Pápa mellett, egy halastavon lesz egy meditációról szóló előadásom és utána a meditációs lemez a COLORS OF SPIRIT bemutatója. Az AVANOVA.ORG oldalon láthatók a részletek.

Az egészségtudatosságod 1-10-es skálán hová teszed? Egészségesen élsz?

Nem különösebben. Mondjuk 7, de most, hogy már nem kell a komputer előtt ülnöm folyamatosan, kicsit visszakívánkozom a testembe, úgyhogy most ez a rész jön.

A dalaid elmondják, hogyan gondolkodsz az életről, de röviden kérlek, összegezd mi az életigenlésed…

A boldogságunk nagyrészt a világlátásunktól függ, a perspektívánktól, attól, hogy hogyan nézünk rá a történésekre. Én úgy döntettem, hogy játékosan, hogy játékként szeretném megélni ezt az egészet, egyszerűen azért, mert ezt tartom a legvalószínűbb, a leglogikusabb verziónak az összes közül. Hogy minden, ami körülvesz, egy elkepesztően komplex tökéletes 3D-s társasjáték, és közben mégis ez maga a valóság, amelyben kifejezheted önmagad, amelyben megtapasztalhatod a lelked különböző színeit.

Vajda Márta

SZABADÍTSD FEL!
Te visszamennél szívesen
De már nem tudod hová
Minden emlék idegen
Sok régi kép, ami nem hasonlít rád
Egy álmos szerető
Egy majdnem szenvedély
S te nem hiszed már, lehet elég időd
Hogy a pillanatnak élj
Az, ami volt, egy szomorú emlék
Hát szabadítsd fel a szíved és szállj
Érezd, hogy újra égni kell
A szavakon túl más szemmel látsz
Hogy nem gyengít félelem
Mert benned még ég az a tűz
De ha nincs miért meghalnod úgy, miért élsz
Engedd el, ami nem kell
Néha visszatér még ugyanúgy
Egy régi félelem
Semmi nem hajt igazán
Ha elhiszed, hogy túl vagy mindenen
Rég nem volt szélvihar a néma tengeren
Mert összetörhet, s te félsz nem élnéd túl
Ha a szíved védtelen
De félig él az aki nem mer
Hát szabadítsd fel a szíved és szállj
Érezd, hogy újra égni kell
A szavakon túl más szemmel látsz
Hogy nem gyengít félelem
Mert benned még ég az a tűz
De ha nincs miért meghalnod úgy, miért élsz
Engedd el, ami nem kell, nem kell, nem kell
Én sem látom, hogy mit tennék másként,
ha újra kezdhetném
Eltévedtem párszor, de nem bánom már,
lehet, újra megtenném
Ami volt, marad a múlt, egy régi emlék
A szívedben érzed
Hogy van még mért élned
A tűz újra éled
És újból megéget
De nem kell, hogy félj
Nem kell, több szó
Engedd, hogy fájjon
Engedd, így jó
A szíved újra érzed, hogy szabadon száll
(„Pillanat” c. album)

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

 

Similar Posts