Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc

Kormányprogram a Nemzeti Rákellenes Program

Interjú Prof. Dr. Kásler Miklós emberi erőforrás miniszterrel

Az, hogy a betegségeket a legjobb, leghatékonyabb megelőzni, az már szinte mindenki számára egyértelmű, elméletben. A daganatos betegségek megelőzésére hatványozottan igaz ez, ezért elkészült a Nemzeti Rákellenes Program, amely része a Nemzeti Egészségügyi Stratégiának. Szívügyeként tekint a program létrehozására Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter, aki fővédnöki interjút adott az Életigenlők magazinnak.

Miniszter úr, ezúton is megköszönöm Önnek, hogy elfogadta a 2022. április 8-án megrendezésre kerülő „Tegyük szerethetővé a rákellenes életmódot! c. konferencia fővédnöki tisztét és öröm számomra, hogy a konferencia kapcsán beszélgethetünk a Nemzeti Rákellenes Program célkitűzéseiről, együttműködéseiről, időbeli megvalósulásairól.

Ön, személy szerint a program megvalósulásáért elkötelezett onkológus-orvosként, vagy miniszterként tud-e a többet tenni?

Onkológiai sebészként több, mint húsz éven át gyógyítottam daganatos betegeket, és ez a munka az orvosi hivatás meghatározó élményeként maradt meg bennem. Ezt követően huszonöt éven át az Országos Onkológiai Intézet főigazgatójaként az onkológiai ellátás szervezésében vettem részt, én irányítottam a hazai onkológiai hálózat megteremtését, melynek révén19 megyei és 4 regionális centrum jött létre. 1993-ban indítottuk el a Magyar Nemzeti Rákkontroll Programot, amely 2018-ban a kormányprogram része lett. 2018-tól az EMMI minisztereként kötelességemnek tekintettem az onkológiai ellátás továbbfejlesztését. Miniszterként lehetővé tettem az onkológiai ellátáshoz történő egységes hozzáférés biztosítását. Fejlesztettük az alapellátást, ami nélkülözhetetlen a hatékony onkológiai gyógyításban, és bővítettük a népegészségügyi szűrőrendszert a daganatos megbetegedések csökkentése érdekében. Miniszterként – a pénzügyi lehetőségek korlátai között – elősegítettem mind a megyei onkológiai centrumok, mind az Országos Onkológiai Intézet fejlesztését. Az élet nagy ajándéka, hogy azokat a szakmai elképzeléseket, amelyek onkológus orvosként megfogalmazódtak bennem, miniszterként megvalósíthattam.

Mi a Nemzeti Rákellenes Program üzenete a 21. század emberének?

A Nemzeti Rákellenes Program abból az alapvetésből indul ki, hogy a daganatok kialakulása életmódbeli változtatással megelőzhető, tehát a legfőbb üzenete az, hogy mi magunk tehetünk a legtöbbet az egészségünkért. Ehhez társul a Nemzeti Rákellenes Program egyik sarkalatos célkitűzése: a daganatszűrés hatékonyságának növelése, a daganatok korai diagnosztizálása. Tehát az üzenet lényege, hogy egészséges táplálkozással, mozgással, a dohányzás és az alkoholfogyasztás mérséklésével a daganatok kialakulásának kockázata jelentősen csökkenthető.

Kampányok, világnapok, programok, figyelemfelhívó események hangzatos és fontos célokat hirdetnek. A megvalósuláshoz a kampányokon túli időszakokban folyamatosan kell tenni… Ön szerint mik azok az eszközök, amiket a Nemzeti Rákellenes Program rövidebb és hosszabb távon hozzáad a rákellenes küzdelem eredményességéhez?

A daganatos megbetegedések elleni küzdelem össztársadalmi kérdés. Önök, újságírók, a médiumok nagyon sokat segíthetnek nekünk az aktív egészségnevelésben, a felvilágosításban a megelőzés fontosságának hangsúlyozásában. Az Egészségügyi Világszervezet is a rákmegelőzés kulcselemei között említi a dohányzás elleni küzdelmet, az egészséges életmódot, az elhízás megakadályozását, a sportolás fontosságát, az alkoholfogyasztás csökkentését, a HPV vírus elleni oltást és a tartós napsütés elkerülését. Az egyes szektorokkal való együttműködés a Nemzeti Rákellenes Program megvalósításában.

Mi az oktatási-kutatási szektor feladata?

A rákkutatás az onkológiai betegellátás fejlődésének az alappillére: a kutatás eredményességétől, és a legfontosabb eredmények gyakorlati hasznosításának hatékonyságától függ a rákellenes küzdelem sikere. Ezért a Nemzeti Rákellenes Programban kiemelt szerepe van a kutatásnak: így tudjuk biztosítani betegeink számára a tudományos bizonyítékokon alapuló legújabb diagnosztikai és kezelési eljárásokat, továbbá így őrizhetjük meg a hazai rákkutatás nemzetközi versenyképességét is. Az Országos Onkológiai Intézet jelenleg Közép-Kelet Európa egyetlen Komprehenzív Onkológiai Központként akkreditált centruma, amely komoly lehetőséget kínál hazai rákkutatás területén.

Rendkívül fontos a daganatellátásban résztvevők oktatása is: az egészségügyi szakdolgozók és szakasszisztensek alapfokú- és továbbképzése. szakasszisztens-csoportok (pl. citodiagnosztikai előszűrő szakasszisztensek) képzésében az Országos Onkológiai Intézet közvetlenül is szerepet vállal. A cél az, hogy a képzésbe – akkreditált körülmények között – kapcsolódjanak be az onkológiai centrumok. A képalkotó diagnosztikus és sugárterápiás asszisztensek felsőfokú (B.Sc.) képzése több vidéki egyetemen és a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karán biztosított, a sugárterápiás asszisztensek elméleti és gyakorlati képzését Budapesten az Országos Onkológiai Intézet biztosítja.

Az első szintet a graduális képzés jelenti, ahol a daganatos betegségekkel kapcsolatos kérdések diszciplinárisan és kurzusok formájában szerepelnek a kerettantervben. A jelenlegi gyakorlat előrelépését jelentené az egyetemi orvosképző helyek tematikájának jobb összehangolása. A vidéki orvostudományi egyetemeken az onkológia tantárgy önálló oktatása régóta megoldott. A Semmelweis Egyetemen 2004 és 2014 között önálló onkológiai tanszék hiányában a graduális képzés hiányzott. 2014 óta az Országos Onkológiai Intézet bázisán újjáalakult Onkológiai Tanszék immár biztosítja az onkológia graduális oktatását.

A családorvosképzés és továbbképzés sürgős feladata, hogy kiegészüljön az onkológiával kapcsolatos ismeretekkel. Az onkológiai betegellátás igen sok feladatát speciálisan felkészített szakembereknek kell végezniük. Szükség van mind a diagnosztikában részt vevő asszisztensekre, technikusokra, a klinikai munkát támogató onkológiai szakápolókra, gyógytornászokra, dietetikusokra, pszichoonkológusokra. Különösen fontos a lelkipásztori szolgálat, mert a súlyos betegek körében a hit sok esetben könnyebbséget jelent a helyzet elfogadásában, ilyen támaszt nyújthat a – különböző felekezetek képviselőiből álló – lelkipásztori szolgálat. Nem lehet eléggé hangsúlyozni annak a szolgálatnak a fontosságát, amely segít eligazodni az alternatív gyógyító eljárások között. Ez segítene megfékezni és kiszűrni a növekvő számú kuruzslókat.

Hol vannak a civil szervezetek bekapcsolódási lehetőségei?

A rákellenes küzdelemben az egészséges életmód fontosságának társadalmi tudatosításában jelentős szerepe van a civil szervezeteknek. Az országban működő közel 20 civil szervezet szinte korlátlan lehetőségekkel rendelkezik az emberek egészségtudatos életmódjának, és az iskoláskorúak egészségmegőrzésre nevelésének fejlesztésében, a szervezett rákszűrés népszerűsítésében. A Rákbetegek Országos Szövetségéhez hasonló közösségek eredményesen járulhatnak hozzá a betegek rehabilitációjához, visszailleszkedésükhöz a társadalomba.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumában 2015. február 4-én, a Rákellenes Világnapon jelentette be az öt legnagyobb rákellenes civilszervezet az együttműködését és a Magyar Rákellenes Charta aláírását, deklarálva, hogy a rákbetegség megfelelő kezelése nem csak pénz, hanem szemlélet kérdése is. Az egészségnevelés feladata többek között az, hogy javítsa a ráknak a társadalomban rögzült, nyomasztóan kedvezőtlen képét és korrigálja a téves hiedelmeket. Tudatosítani kell a rák korai felismerésének és korai kezelésének előnyeit és a szűrővizsgálat kulcsszerepét ebben a folyamatban. Tájékoztatni kell a lakosságot arról, hogy helyben vagy közelben hol érhetők el a szűrővizsgálatok, és melyek a vizsgálat előnyei, korlátai, az esetleges nem kívánatos orvosi és lélektani mellékhatásai.

Miben veheti ki a részét a gazdasági szektor, a cégek társadalmi szerepvállalása hová pozicionálható?

Az élelmiszergyártással és forgalmazással foglalkozó cégek például az élelmiszerekben előírt összetevők egészségügyi kormányzat által meghatározott határértékeinek megtartásával segíthetik elő az egészséges táplálkozást. A dohányipari termékek gyártói pedig a cigaretta reklámozása helyett azok veszélyességére való felhívással segíthetik elő a dohányzás elleni küzdelmet, a tüdődaganatok kialakulásának csökkenését.

A média felelőssége és lehetőségei hol jelennek meg?

A daganatos megbetegedések elleni küzdelem társadalmi összefogást igényel, és a média által közvetített üzenetek fontos szerepet játszanak az elsődleges megelőzésben, a szűrés fontosságának hangsúlyozásában, az egészséges életmód, valamint a fizikai aktivitás, a sportolás népszerűsítésében.

Vajda Márta

Fotók: EMMI

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts