Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Tudomány a daganatos betegek magasabb szintű ellátásáért

Összességében több mint kilencszázan regisztráltak a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) XII. Kongresszusára és a kapcsolódó szakmai rendezvényekre.

A külföldi és hazai szaktekintélyek részvételével zajlott tudományos tanácskozáson csaknem minden daganattípus kezeléséről hangoztak el előadások, zajlottak eszmecserék. Nemcsak onkológusok vettek részt a konferencián, hanem a társszakmák képviselői is. Külön továbbképzést szerveztek a háziorvosoknak, önálló szekcióban adták át tudásukat egymásnak a szakdolgozók, a fiatalok bevonása érdekében a szakorvosjelölteknek előadói versenyt is hirdettek. Kiemelt figyelem övezte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) vezetőinek a rákgyógyszerek finanszírozásáról és hozzáférhetőségéről szóló előadását is.

Az onkológiai ellátás eredményességét, a betegek életminőségét jelentősen befolyásolhatja a háziorvosi ellátás színvonala. Egyre nagyobb az aránya a nem kórházi ellátási keretekben kezelt, hanem ambulánsan ellátott daganatos betegeknek, ezért egyre inkább felértékelődik a páciensek kórházon kívüli menedzselése, a betegek gondozása, a mellékhatások enyhítése. A háziorvosokat az onkológiai betegellátást végző team részének kell tekintenünk, ők az ellátás nagyon fontos pillérei, a betegek követésében nélkülözhetetlen szerepük van – nyitotta meg prof. dr. Bodoky György, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság tiszteletbeli elnöke a kongresszust megelőző napon megszervezett háziorvosi fórumot Budapesten, a Várkert Bazárban.

Partnerségre van szükség a háziorvosokkal a daganatos betegek gondozásában

A háziorvosi továbbképzést és az ugyancsak kapcsolódó rendezvényként megtartott Daganatos Betegek Napját követően a háromnapos onkológiai konferencia hivatalos megnyitója a Pro Oncologia Díj átadásával kezdődött. A díjat onkológiai munkássága és az orvostársaságban sok éven át végzett munkája elismeréseként dr. Szánthó András nőgyógyász-onkológus vehette át. Tiszteletbeli tagot is avattak Jacek Jassem professzor személyében, aki Lengyelország egyik legbefolyásosabb onkológus professzora, s világszerte számos tudományos társaságban is fontos tisztséget tölt be. Nem Jacek Jassem volt az egyetlen külföldi szaktekintély előadó a rendezvényen. Előadást tartott az Európai Klinikai Onkológiai Társaság (ESMO) megválasztott elnöke, Andres Cervantes is, aki az emésztőszervi daganatok korszerű kezeléséről, míg az Olaszországból érkezett Valentina Guarneri a mellrák mai terápiás lehetőségeiről adott áttekintést.

Telt házas érdeklődés kísérte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) vezető szakembereinek részvételével zajlott fórumot. Bidló Judit, a NEAK ártámogatási főigazgató-helyettese elmondta: a koronavírus-járvány időszakában a 2019-es adatokból kiindulva 2020-ra, majd még inkább 2021-re jelentős mértékben csökkent a rosszindulatú daganatos betegséggel ellátott betegek száma. A járóbeteg ellátásban 80%-ra, a fekvőbeteg ellátásban 79%-ra csökkent a valamely rákbetegség BNO kódjával jelentett páciensek száma. Az onkológiai kiadásokra rátérve Bidló Judit megállapította, hogy „a tételes finanszírozás hihetetlen mértékben megnövekedett, a költségek robbanását a gyógyszerköltségek hajtják, azon belül pedig az onkológia és a hematológia.”

Dr. Szánthó András nőgyógyász-onkológus vehette át a Pro Oncologia Díjat

– A költségrobbanás legfőbb oka az immuno-onkológia térnyerése. A tételes finanszírozásban már annyit költünk immuno-onkológiai gyógyszerekre, mint a vastagbélrák, az emlőrák, a prosztatarák, a tüdőrák és a melanoma célzott kezeléseire összesen és a tendencia meredeken emelkedő. Ráadásul az immunterápiák használatával nem csökkent más célzott terápiák költsége, tehát az immuno-onkológiai gyógyszerek nem helyettesítik, nem kiváltják a szintén költséges célzott onkológiai terápiákat, hanem a forgalmuk ráépül azokra – jelentette ki Bidló Judit.

Süveges Piroska, a NEAK osztályvezetője összefoglalójából kiderült, hogy évről-évre jelentősen emelkedett az egyedi méltányossági finanszírozási kérelemmel kérvényezett terápiák száma. Amíg 2012-ben 3 ezer egyedi méltányossági kérelem érkezett be, 2021-ben már több mint 17 ezer, várakozásaik szerint a 2022-es évet pedig 25 ezer kérelemmel zárhatják. Amíg 2012-ben a beérkezett egyedi finanszírozási igények 85 százalékát fogadták el és 15 százalékos volt a visszautasítási arány, 2021-re 97,7%-ra nőtt az elfogadott és 2,3%-ra csökkent a visszautasított kérelmek aránya.

A tudományos program keretében önálló szekciókba sorolták be egyes szakterületek előadásait. Külön szekciót kapott így az emlőrák, az uroonkológiai daganatok, az emésztőszervi tumorok, a bőrrákok, a tüdőtumorok terápiája, illetve a minden daganattípust érintő molekuláris biológia is. A szakorvosjelöltek előadásai, a poszterszekcióban feldolgozott szerteágazó témák, a szakdolgozók referátumai révén átfogó képet kaphattak a hazai szakorvosok a kongresszuson. Az előadásokat az orvosok számára a Klinikai Onkológia folyóirat különszámában össze is foglalták, hogy az elhangzott információk a kórházi mindennapok során is rendelkezésre álljanak, segítsék a terápiás döntéshozatalt.

Andres Cervantes professzor, az Európai Klinikai Onkológiai Társaság (ESMO) megválasztott elnöke is előadást tartott

A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság a kongresszuson a daganatos betegeket képviselő betegszervezetek számára is bemutatkozási lehetőséget nyújtott, hogy a civilek új kapcsolatokat alakíthassanak ki és a szakorvosok is jobban megismerhessék a munkájukat. „Tudatosan a betegekért, a környezetünkért” – hangzott a kongresszus mottója, amivel utaltak arra is, hogy igyekeztek a lehető legkisebbre csökkenteni a rendezvény miatt keletkező környezetterhelést, az ökológiai lábnyomot. A tudatosságot pedig az MKOT nemcsak az orvosok felé közvetíti, hanem fontosnak tartják, hogy a betegek se passzív elszenvedői, hanem tudatos, felkészült részesei lehessenek saját kezelésüknek, gyógyulásuknak – ebben pedig kiemelten értékesnek tartják a betegszervezetek munkáját is.

Forrás: Magyar Klinikai Onkológiai Társaság, mkot.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts