Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

„Milliók és milliók élnek a bölcsőtől a sírig anélkül, hogy valóban megismernék önmagukat és anélkül, hogy tudnák miről is szól valóban az élet.”  (Joseph H. Pilates)

Több mint 20 évvel ezelőtt kezdtem el foglalkozni a Pilates módszerrel. Azóta is a mindennapjaim része – gyakorlom és oktatom. Végtelenül hálás vagyok, hogy rajtam keresztül több ezer ember tapasztalhatja meg.

A módszer atyja Joseph Hubertus Pilates volt, aki Németországban született 1883-ban. Születése óta angolkórban, asztmában és ízületi gyulladásos betegségben szenvedett. Ez a beteges kisfiú azonban úgy döntött, hogy nem a betegségei fogják meghatározni. Tisztában volt helyzetével, de nem ragadt bele, fölé emelkedett és egy merész víziót épített az idővonalába: meg fog gyógyulni és életét a sportolásnak és az egészséges test kialakításának fogja szentelni. Buzgón merült el az anatómia rejtelmeiben, gimnasztikázott, súlyt emelet és ezek mellett különböző keleti mozgásformákkal is megismerkedett, mint a jóga és harcművészetek. Jó pár évig bokszolóként, artistaként is dolgozott miközben folyamatosan tökéletesítette saját maga által kialakított mozgásrendszerét. Módszerét alkalmazta a háborúban katonatársain is, de igazán kiteljesedni Amerikában tudott, ahol megnyitotta első stúdióját.

Mozgásrendszerért „Art of Contrology”-nak nevezte el, melyet a mester halála után nevezték el Pilates-nek. A Pilates egy olyan komplex mozgásforma, amely ötvözi a „nyugati” világ anatómiai ismereteit a „keleti” mozgáskultúra eszközeivel és a test-lélek-szellem egységének létrehozása áll a fókuszában. A gyakorlati rész alapja 6 edzéselv, mely elvek lehetővé teszik azt, hogy a Pilates gyakorlatok összessége zárt egységet alkosson.

Az első elv az Összpontosítás, a mozdulatok minden egyes szakaszára, a dolgozó izmokra vagy az egyes elvekre való fókuszálás teszi lehetővé a szellem és a test összjátékát. Pilatesnek meggyőződése volt, hogy azok a gyakorlatok, amiket nem kellő odafigyeléssel végeznek nincs valódi, építő jellegű egészségügyi hatása. Csak akkor érünk el sikert, ha a mozdulatok teljes tudatában végezzük a gyakorlatokat.

A második elv az Ellenőrzés, mely során a mozdulatokat ellenőrzés alatt kell tartani és a rosszul beidegzett, reflexszerű mozdulatokat kiütni. A Pilates több ezernyi szunnyadó izomsejtet ébreszt fel- több ezer agysejtet éleszt újra, így új területeket aktivizál és tovább serkenti az agyműködést, új mozgáspályák kiépítése válik lehetővé.

A harmadik elv a Központhoz való kapcsolódás. Ha meg akarjuk találni az egyensúlyt az életünkben a központosításra nagy szükség van. A test középpontjából indul ki minden Pilates gyakorlat. Elméleti és gyakorlati alkalmazásom szerint a Központunk aktiválása két irányból történik- egyik a nyugati, anatómiai ismeretünk által ismert törzs körüli izomfűző és medencefenék izmok aktiválása, másik része pedig a keleti, a Tao Yin-ből átvett, a tan tien-hez való kapcsolódásból áll. A köldökzsinóron keresztül születünk és a Taóban úgy gondolják, hogy energetikailag minden szervünk a központunkhoz, a köldökünkhöz kapcsolódik. Ez a mi energiaközpontunk, ahol az Energiát (csít) tároljuk. Az alsó tan tien a köldök mögött, a vesék előtt helyezkedik el. Úgy működik, mint egy akkumulátor, fel is tudjuk tölteni, de valójában egy végtelen mélység, melyben elmerülve feléled testünk belső intelligenciája és beindulnak öngyógyító folyamataink.

A negyedik elv a Folyamatosság. A Pilates módszert a mozgás szépségéről is ismert. Minden egyes mozdulatnak van kiindulási és végpontja, a közte lévő mozgásfolyamat egyenletes és mintegy átfolyik a következőbe, elmosódik a köztük lévő átmenet. Több, egymás után végzett mozdulat harmonikus folyamatot eredményez.

Az ötödik alapelv a Mozgás pontossága, mely szorosan kapcsolódik az Ellenőrzéshez. „A minőség fontosabb, mint a mennyiség” az irányadó gondolat ennél az alapelvnél.

A hatodik, de nem kevésbé lényeges elv pedig a Légzés. Joseph Pilates számára a helyes légzés elsajátítása volt az edzés első lépése. A légzés adja meg a mozgás sebességét, és támogatja a mozgás áramlását. Vérünk friss oxigénnel töltődik fel, az elhasznált, testünket már nem támogató levegőt kitisztítjuk minden egyes sejtünkből. Pilates nagyon komolyan vette az alapelvek a betartását, de azzal is tisztában volt, hogy az egészséghez vezető úthoz önmagában a Pilates gyakorlása kevés, teljes életmódváltásra van szükség.

„Nincsenek illúzióim – csak a Pilates torna gyakorlásával még nem lesz valaki egészséges. A pihenés-munka megfelelő, egészséges aránya, az alvás minőséges és a táplálkozás szintúgy fontos része a Pilates gyakorlásának. A tudatosság ezeken a területeken is létfontosságú. Csak a Pilates gyakorlással még nem éred el tested-lelked-szellemed hármas egységében a tökéletes egyensúlyt.”

Pilates egy látnok volt, aki meghaladta kora szellemét. Hagyatéka felbecsülhetetlen értékű, és ha valaki egyszer megtapasztalja a Pilates esszenciáját örökre a szerelmese lesz.

Kocsis Kata

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts