Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Hasznos multimédiás portál indult: LázBarát™ elnevezéssel.

A láztól való félelem és komfortra törekvés miatti indokolatlan gyógyszerhasználat a mai egészségügy egyik leggyakoribb jelensége. A lázzal kapcsolatos attitűd változását, jó gyakorlatok megismertetését szolgálja egy tematikus portál.

A testhőmérséklet megemelkedése szorosan összefügg az immunrendszer aktivitásával. A láz – optimális lefolyás esetén – hasznos folyamat, védi a szervezetet. A közvélekedésben elterjedt hiedelmek, mint például „a lázas beteg agya felforrhat”, vagy „a szervezet fehérjéi kicsapódhatnak”, „41 foknál szöveti károsodás lép fel”, csupán legendák, tévhitek.

A szervezet fontos immunológiai védekező mechanizmusai közül jó néhány csak láz hatására aktiválódik. A láz ösztönzi az immunrendszer egyes védekező sejtjeinek aktivitását. Ezzel is fékezi a kórokozók szaporodását. Súlyos fertőzések során a láz kialakulása és a túlélés aránya szoros összefüggést mutat. Már 1-4 oC testhőmérséklet növekedés sok fertőzés leküzdésében segít. Közben védi a test saját sejtjeit azoktól a védekező ellenanyagoktól (antitestektől), melyet az immunsejtek bocsátanak ki.

HOGYAN FEJTI KI HASZNOS HATÁSÁT A LÁZ?

Amikor valaki belázasodik, azzal együtt immunrendszerének több része is aktívabb lesz:
1) A közvetlen hőhatás által a szervezet csökkenti a kórokozók szaporodását.
2) Ellenanyagok termelésének fokozása által az immunrendszer jobban semlegesíti, semmisíti meg a kórokozókat.
3) Az immunrendszer sejtjeinek aktivizálása által: a fehérvérsejtek szaporodása, érése, aktivitása megnő. Az immunsejtek gyorsabban mozognak, aktívabban kebelezik be a betolakodó vírusokat, baktériumokat, felgyorsul az ellenanyag termelésük. Gyorsabban megmutatják társaiknak a megsemmisítendő, semlegesítendő antigéneket. Gyorsabban elszállítják a szükségtelen anyagokat, törmelékeket a nyirokutakba, nyirokcsomókba.

Az immunsejtek magasabb testhőmérsékleten minden szempontból hatékonyabban működnek. Ha gátoljuk, lecsökkentjük a lázat, akkor ezeket a mechanizmusokat is lefékezzük.
Ha azonban hagyjuk a gyermeket optimálisan lázasodni, a gyerekek immunrendszerének érését is segítjük vele. Egyre ritkábbak és rövidebbek lesznek a megfázások, fertőzések.érését is segítjük vele. Egyre ritkábbak és rövidebbek lesznek a megfázások, fertőzések.

A hétköznapi fertőzések esetén az antibiotikumok használata legtöbbször nem indokolt. Érdekes tapasztalat, hogy ha mégis nagyritkán szükség van antibiotikum használatára, akkor hatékonyabb, ha mellette a beteg lázas maradhat. A láz tehát növeli az antibiotikumok antibakteriális hatását. Ennek megfelelően a láz gátlása hátrányos. Régi tapasztalat pl. hogy vírusos megbetegedéseknél a lázellenes szerek (antipiretikumok) használata a szövődmények növekedéséhez vezethet. Ugyanez igaz fel nem ismert vérmérgezésnél.

A lázas állapotban a szervezet kellően védi saját magát. Saját működését, szerveit védő anyagokat is aktivizál. Ezeket nevezik összefoglalóan hő-sokk-fehérjéknek (heat shock proteins). Ez védi az idegrendszert, a szívet.

Tehát a szervezet úgy fokozza a test hőmérsékletét (akár 41 fokig is), hogy közben a saját, hőre érzékenyebb részeit külön védelem alá helyezi. A szerveket, az enzimeket, a fehérjéket.

Forrás: lazbarat.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts