Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A méhnyakrák szűrést ma még mindig sokan elhanyagolják, pedig az időben felfedezett betegség akár száz százalékosan is gyógyítható. Nagyon sokan azonban tartanak a vizsgálattól, valaki azért nem megy el szűrésre, mert fél az eredménytől. Egy mindössze tízperces vizsgálatról van szó, és ha az eredmények nem jók, akkor is van esély a gyógyulásra, sőt,  csak akkor van esély.

Milyen tünetei vannak a betegségnek?

A menstruáció sokkal elhúzódóbb és fájdalmasabb, mint egyébként az lenni szokott. Vérzés jelenik meg a közösülést követően. A menopauza után jelentkezik vérzés. Rendellenes hüvelyi folyás, ami kellemetlen szagú és gyakran vér is megjelenik benne. Fájdalom a szexuális együttlét alkalmával akkor is, ha vérzést egyébként nem tapasztal az illető.

Kockázati tényezők

A méhnyakrák legnagyobb kockázati tényezője a humán papillomavírus, azaz a HPV. Mintegy 90 százalékban ez a vírus tehető felelőssé a méhnyakrák kialakulásáért. Kockázati tényezői is vannak ennek a betegségnek, például ha valaki több alkalommal volt terhes, ha dohányzik, az orális fogamzásgátlók hosszútávú használata, sok szexuális partner.

A korai stádiumban felfedezett méhnyakrák jellemzően jól gyógyítható. Az első stádiumú méhnyakrák öt éves túlélési aránya meghaladja a kilencven százalékot. A kezelés magába foglalja a műtétet, a sugárkezelést, illetve a kemoterápiát is.

A méhnyakrák megelőzhető

A rendszeres szűrővizsgálatok is sokat segítenek ebben, hiszen az orvos, a nőgyógyász már a rákmegelőző elváltozásokat is könnyedén észreveszi és azonosítja a vizsgálatok során, így maga a méhnyakrák ki sem alakul, ha a kezelés idejében elkezdődik.

Meddig kell szűrővizsgálatokra járni?

Ez egy élethosszig tartó kötelezettség. Egyes hozzáértők úgy vélik, hogy a nőknek csak 65 éves korukig kellene vizsgálatokra járnia, ezt követően csak azoknak kellene méhnyakrákszűrésen részt venni, akinek szerepelt ilyen vagy hasonló betegség a kórtörténetében. Más hozzáértők szerint ez nagyfokú felelőtlenség, mivel a méhnyakrák bármely életkorban kialakulhat, így akár 75-80 évesen is hasznos lehet a nőgyógyászati vizsgálat.

Forrás: gyogyszernelkul.com

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts