Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ)

Magyarországon az első telefonos lelkisegély szolgálat 1970-ben alakult meg Debrecenben, az öngyilkosság megelőzése, a krízisek kezelése és a mentálhigiénés prevenció céljainak megfelelően.

2024. évben már 28 magyarországi és határon túli szolgálat keretei között végezzük az önkéntes tevékenységet az anonimitás, önkéntesség, titoktartás elveinek figyelembe vételével:

Évente közel 200.000 hívás a heti 1.700, évi 100.000 óra önkéntes tevékenység során.
Nonstop és térítésmentes szolgáltatás a nap 24 órájában a 116-123 segélyhívón és heti 120 órában a 06-80-810-600 gondozóvonalunkon. Erdélyben, Kárpátalján és Felvidéken, valamint református tagszolgálatunknál további telefonvonalakon fogadjuk a hívásokat.
• A hívástartalmakban a különböző társadalmi rétegek problémái kerülnek felszínre: érzelmi-kapcsolati problémák, generációs konfliktusok, egészségi állapot elváltozásai, egzisztenciális nehézségek, stb.
• Irányító funkcióink lehetőséget biztosítanak a személyes kapcsolatok (szakemberek) elérésére; az életmentő beavatkozásokra a 112 segélyhívóval együttműködve évente 15-20 alkalommal kerül sor.
Fejlesztéseink közé tartozott az e-mail levelezőrendszer bevezetése, melyekre összesen az elmúlt évben 5.000 fölötti megkeresés érkezett.
Krízishívásaink száma évente a hívások 15-20%-a, amelyben a megoldási lehetőségeket a segítő-segített kapcsolatban együtt dolgozzuk ki a hívókkal.
Mentálhigiénés tevékenységünk az 54 év során jelentősen hozzájárult a magyarországi mentálhigiénés kultúra fejlődéséhez.
A magyar nyelvű hívásokat 500 önkéntesünk fogadja a Kárpát-medence magyar nyelvű szolgálataiban.

A háborús helyzet újabb feladatok elé állítja szövetségünket. Ebben az évben több száz olyan hívást fogadtunk, amelyet a témája miatt behatárolhatóan Kárpátaljáról indítottak, s alapvetően a családok kényszerű szétszakadásáról, a rendkívüli helyzetről szólt. Ukrán vagy angol nyelven beszélő hívóink számára e-mail levelezőrendszert hoztunk létre önkénteseink segítségével, hogy ezen a módon is segíthessük a hozzánk fordulókat. A Kárpátalján működő magyar nyelvű szolgálatunk tagjait folyamatosan támogatjuk. 2014 óta, megalakulásuktól személyesen veszünk részt képzéseikben, a jelenleg folyó új önkénteseik képzésében is. Online módon bekapcsolódunk szakmai üléseikbe, továbbképzéseikbe.

A Magyarországon működő szolgálataink mellett kiemelt figyelmet fordítunk a határon túli szolgálataink támogatására, a közös szakmai fórumokra, képzések, konferenciák megtartására, a szakmai együttműködésre. Az elmúlt években mind regionális, mind országos és Kárpát-medencei szakmai találkozóink az Alapítóink által megfogalmazott célok megvalósításához kapcsolódtak és a környezeti változásokra (pandémia, háború, generációs problémák stb.) adott válaszlépések egyeztetését, tapasztalatok cseréjét jelentették.

Szervezetfejlesztési munkánk eredményeképpen minden szolgálatunknál szakmai vezető (pszichológus, mentálhigiénikus, pszichiáter) segíti az operatív vezető munkáját. Új ügyelőink képzését megelőzi a kiválasztás folyamata, majd a vizsgát követően hospitálás után kezdhetik önállóan a segítő beszélgetéseket. A folyamatos szakmai fejlődést az esetmegbeszélések, továbbképzések, szupervíziók (egyéni, csoportos) és a különböző szintű szakmai rendezvények szolgálják. 2024. évben országos szakmai találkozónk helyszíne Győr városa lesz, ahol 50 éve működik folyamatosan a lelki elsősegély telefonszolgálat. Szövetségünk tagja az IFOTES-nek (International Federation of Telephone Emergency Services), mely tevékenységünket figyelemmel és elismeréssel kíséri. Terveik szerint Magyarország is a következő nemzetközi kongresszus lehetséges helyszínei között szerepel.

Dudás Erika
elnök

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, szűréseket, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts