Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

„Élni kell, tovább élni”

„Ma is sokat gondolok apámra, Benedek Tiborra, aki többek szerint vitathatatlan zseni volt a kabaré színpadán… És persze Tibor fiamra… Ő volt a legnagyobb mindnyájunk közül.”

Életigenlő nagyjaink életgyümölcsöskertjéből Benedek Miklós bő termésére emlékezünk. Szomorú aktualitás vezet minket ebben mert, a Nemzet Színésze január 9-én méltósággal viselt betegség után, életének 78. évében elhunyt. Élete legnagyobb gyümölcséről, 3 éve eltávozott fia csodálatos életéről, ragyogó sportkarrierjéről is ejtünk méltató mondatokat egy másik, ezt követő cikkben.

A színész tavaly beszélt egészségi problémáiról: „A COPD a tüdő és a szív együttes betegsége, amit legtöbbször a dohányzás vált ki. Esetemben is ez történt, sajnos a hosszú évtizedeken át tartó dohányzás megtette a hatását.”

Benedek Miklós szeptemberben megkapta a Nemzet Színésze elismerést, és októberben hosszú betegeskedés után visszatért a színpadra. Fia, Benedek Tibor 2020-ban hunyt el: az olimpiai bajnok vízilabdázót az egész ország gyászolta. Benedek Miklós soha nem tudta túltenni magát a gyászon: „Soha nem gondoltam volna, hogy ez megtörténik. Soha. De hát megtörtént és ezzel élni kell, tovább élni” – mondta a művész. Itt érhető tetten fogyhatatlan életigenlése, hogy a kibírhatatlan veszteség ellenére tud művészetére, egyúttal közönségére, családjára koncentrálni.

Elárulta a Klubrádiónak adott interjújában, hogy jó egészségnek örvend, de a lelke soha nem lesz jobban a tragédia után, amely hatalmas űrt és tehetetlenséget hagyott az életében. „Mert ő él, itt van, velünk van. Sokáig apámat is úgy éreztem, hogy itt van, sokat álmodtam róla. Tiborral is azt érzem, hogy itt van velünk. Főleg, hogy a két utód itt van” – mondta el a színművész, fia és Epres Panni gyerekeire utalva. Mór 2007-ben, Barka 2009-ben született. Bár az ő gyerekeiből nem lett színész, Benedek Miklós nem tartja kizártnak, hogy valaki kövesse őt a pályán a családból. „Talán a kisunokám, a lány, Barka lesz valami ilyesmi. Mondom neki, hogy hagyd abba a balettet, menj el színésznőnek!” De nem akar. Nem akarja otthagyni a balettet, mert nagyon szereti. „A másik unokám egy az egyben a Tibor, és nemsokára majd hallanak róla.” Benedek Mór apja nyomdokain jár, szintén tehetséges vízilabdázó. A KSI 16 éves játékosa áprilisban szerezte első góljait az élvonalbeli vízilabda-bajnokságban.

Életgyümölcsök dióhéjban

Benedek Miklós a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, színházi rendező, szinkronszínész, érdemes és kiváló művész, a Hallhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Édesanyja a Kulturális Kapcsolatok Intézeténél dolgozott, édesapja Benedek Tibor konferanszié, kabarészínész. Szülei válását követően édesanyjához került, édesapja másodikos korában lett öngyilkos. Ez a tény életigenlésére nézve nagy hendikep, mégis megvolt és ennek ellenhatásaként lett talán erős.

A Radnóti Miklós Gimnázium orosz tagozatára járt. 1965-ben Valcz Péterrel és Dévényi Tiborral megnyerték a Ki mit tud? paródia kategóriáját. Már az érettségi előtt felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1969-ben végzett színművészként Szinetár Miklós osztályában, majd a Nemzeti Színházhoz szerződött Both Béla hívására, ahol 1969 és 1983 között játszott.

1983-tól a Katona József Színházban dolgozott, egészen 2003-ig. 1991-92-ben, valamint 1993–1996 között a Magyar Színészkamara ügyvivője. 1992–2007 között a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója volt. 2003-tól újra a Nemzeti Színház tagja lett, ahonnan 2009-ben elbocsátották, hat kollégájával együtt. 2009 után szabadúszó, 2017-től az Orlai Produkciós Iroda társulatának tagja volt.

Játékát kulturáltság, fegyelem, rendkívüli stílusérzék, fanyar humor, ironikus okosság jellemezte. Szerepeinek elmélyült, aprólékos kidolgozottsága sajátosan harmonizált személyiségével, külső megjelenésével. A legendás Budapesti Orfeum című zenés darab szellemi atyja volt.

A 2022-23-as évben betegség miatt le kellett mondania az előadásait, COPD-ben szenvedett. 2023. szeptember 6-án választották a nemzet színészévé Balázsovits Lajos helyére.

Utoljára 2023. december 16-án állt színpadra az Orlai Produkció Hárman a padon című darabjában Gálvölgyi Jánossal és Egri Mártával.

2024. január 9-én hunyt el hosszú betegség után.

Benedek Miklós szerint annyi regényes és rendkívüli esemény történt a családjában, hogy a történet papírra kívánkozott. Vajda Katalin színpadi szövegíróval karöltve született meg a Maradok tisztelettel, Benedek Miklós című könyv.

Fiával, Benedek Tibor vízilabdázóval

Válogatás Benedek Miklós munkáiból a teljesség igénye nélkül

Színészként

Madách Imre: Az ember tragédiája; Maeterlinck: Szent Antal csodája; Moliére: Gömböc úr; Henrik Ibsen: A vadkacsa; Alfred Jarry: Übü király avagy a ‘lengyelek’; William Shakespeare: Rómeó és Júlia; Osztrovszkij: Jövedelmező állás; Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig; Jókai Mór: A kőszívű ember fiai; Katona József: Bánk Bán; Kodály Zoltán: Háry János; Bessenyei György: A filozófus; William Shakespeare: Szeget szeggel; Gogol: A revizor; Gárdonyi Géza: A láthatatlan ember; Shakespeare: II. Richárd; Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde; Móricz Zsigmond: Nem élhetek muzsikaszó nélkül; Shakespeare: Lear király; Zerkovitz Béla: Csókos asszony; Ibsen: Nóra; Shakespeare: A vihar; Shakespeare: A makrancos hölgy; Molnár Ferenc: Játék a kastélyban; Eszerházy Péter: Harminchárom változat Haydn-koponyára; Csehov: Ványa bácsi

Rendezőként

Karinthy Frigyes: Utazás a koponyám körül (1991, 1997, 2010); László Miklós: Illatszertár (1994); Carlo Goldoni: Mirandolina (1997); Ibsen: Nóra (1997); Molnár Ferenc: A hattyú (1999); George Bernard Shaw: Warrenné mestersége (2000); William Shakespeare: Makrancos hölgy, avagy a hárpia megzabolázása; William Shakespeare: Szonettek (2005); Szomory Dezső: Takáts Alice (2011)

Filmjeiből

Fényes szelek (1969); Nincs idő (1973); Nem élhetek muzsikaszó nélkül (1978); A Pogány Madonna (1980); Elveszett illúziók (1983); Akli Miklós (1986); Sztálin menyasszonya )1991); Vörös vurstli (1991); A három testőr Afrikában (1996); Presszó (1998); Sorstalanság (2005); S.O.S. szerelem! (2007); Egy szerelem gasztronómiája (2017)

Batári Gábor

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, szűréseket, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts